خبر
محیط زیست   سنگ آهن  

پلنگ، دو کارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی کرد

می متالز - دو نفر از کارگران یک شرکت صنایع معدنی در معادن سنگ آهن سنگان خواف حوالی غروب امروز 23 بهمن 98 در جریان حمله یک قلاده پلنگ زخمی شدند.

به گزارش می متالز، دین‌محمد موظف یکی از مجروحان عنوان کرد: عصر امروز از نگهبانی شرکت بیسیم زدند که "سگ‌ها در تعقیب یک قلاده پلنگ هستند و بروید جستجو کنید که پلنگ در کدام مسیر است تا کارگران آسیبی نبینند." با همکارم سوار خودرو شدیم و در مسیر حرکت سگ‌ها به دنبال پلنگ بودیم اما حیوان را نیافتیم به همین سبب از ماشین پیاده شدم کمی که پیاده رفتم ناگهان پلنگ را دیدم که در شکاف صخره‌ای پناه گرفته و در همین لحظه پلنگ به سمتم حمله‌ور شد و خود را روی من انداخت.

موظف گفت: همچنان که در جدال با پلنگ بودم همکارم به نام امان‌اله کریمی خود را رساند و با تلاش مرا از چنگ پلنگ نجات داد اما پلنگ به او نیز حمله‌ور شد و بازویش را گاز گرفت، من از ناحیه سر و کمر زخمی شدم و هر دو نفرمان تحت درمان و واکسیناسیون قرار گرفتیم و هم اینک از بیمارستان مرخص شدم تا در منزل استراحت کنم.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف نیز در این باره به ایسنا گفت: به محض اطلاع از موضوع به بیمارستان رفتم و زخمی‌ها را از نزدیک دیدم؛ علی‌رغم مجروحیت این کارگران خوشبختانه خطر رفع شده بود.

سعید توانا افزود: پس از این حادثه، دو نفر از ماموران یگان حفاظت از محیط‌زیست را برای دور کردن پلنگ از محدوده کاری شرکت معدنی به آن منطقه اعزام کردیم و قرار است تا صبح فردا در آنجا کشیک دهند.

وی پیرامون وجود و حضور پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان خواف گفت: ارتفاعات معادن سنگ آهن سنگان خواف زیستگاه اصلی  پلنگ‌های این منطقه است.

توانا تصریح کرد: متاسفانه شرکت‌های معدنی فعالیت خود را به ارتفاعات کشانده‌اند و به قلمرو پلنگ‌ها وارد شده‌اند و پلنگ هم از قلمروخود دفاع می‌کند.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف افزود: با این حال وضعیت پیچیده شده هم جان انسان‌ها برای ما مهم است و هم حفظ پلنگ برایمان کار ارزشمندی است.

وی گفت: چندین نوبت جلسه با مدیران معادن سنگ آهن سنگان خواف گذاشتیم و دوره‌های آموزشی متعددی برای کارکنان و کارگران معادن برگزار کردیم و مکاتبات متعددی پیرامون حفظ محیط‌زیست و حیات وحش انجام دادیم.

توانا بیان کرد: برای ارتقای حفاظت فردی شاغلان در معادن سنگ آهن سنگان پیشنهادهای متعددی از قبیل افزایش نورافکن‌ها، کاهش شیفت‌های کاری شبانه در ارتفاعات و نصب کیوسک‌های متعدد در ارتفاعات و نقاط تردد پلنگ به مدیران شرکت‌های صنعتی و معدنی داده‌ایم.

وی گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های معدنی از سگ برای حفاظت از محیط کار استفاده می‌کنند غافل از اینکه سگ، غذای لذیذی برای پلنگ است و پارس سگ‌ها، پلنگ را به سمت خود می‌کشد و بارها اعلام کردیم از سگ به ویژه سگ‌های ولگرد استفاده نشود.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف افزود: جالب است در سال‌هایی که پلنگ در منطقه حضور دارد، گرگ‌ها کم می شوند و تلفات دام دامداران کاهش می‌یابد.

توانا یادآور شد: هم اینک فصل جفت‌گیری وحوش به خصوص پلنگ است و فعالیت هورمونی این حیوان در دوره جفت‌گیری و آبستنی، رفتار او را تغییر می دهد و پلنگ را پرخاشگرانه و خطرناک می‌کند.

وی اظهار کرد: برپایه گفته‌های شاهدان عینی، پیش‌بینی می‌شود حداقل یک قلاده ماده پلنگ، یک قلاده پلنگ نر و سه توله پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان زیست می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست خواف گفت: گونه پلنگ‌های خواف گونه ایرانی و از گونه‌های با ارزش پلنگ است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

معادن سنگان خواف نگین توسعه شرق کشور

می متالز - مجتمع سنگ‌ آهن سنگان خواف در استان خراسان رضوی با ذخیره یک میلیارد تن یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌ آهن در ایران است.
 مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان:

ورود شرکت های معدنی به حوزه تولید فولاد باعث کمبود مواد اولیه زنجیره فولاد شده است

می متالز - مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان گفت: در ابتدا قرار بود مواد اولیه واحدهای فولادی از محل معادن بزرگ تامین شود، ولی ورود شرکت‌های مختلف به حوزه تولید فولاد، باعث شد طرح‌های فولاد و زنجیره تولید فولاد شرکت‌های بزرگی مانند فولاد مبارکه اصفهان در منطقه سنگان خواف با محدودیت‌هایی مواجه شود.
 

زلزله خسارتی به زیرساخت‌های معدنی خواف وارد نکرده است

می متالز - مدیرعامل معادن سنگ آهن سنگان گفت: خوشبختانه زلزله خسارتی به زیرساخت‌های معدنی خواف وارد نکرده است.
 فتاح:

توسعه کارآفرینی مناطق محروم رویکرد بنیاد مستضعفان است

می متالز - رییس بنیاد مستضعفان گفت: توسعه اقتصادی و افزایش اشتغال و کارآفرینی و محرومیت زدایی رویکرد مهم این بنیاد در اجرای طرح های اقتصادی و از جمله طرح های فولادی در منطقه سنگان خواف است.
 فتاح:

توسعه کارآفرینی مناطق محروم رویکرد بنیاد مستضعفان است

می متالز - رییس بنیاد مستضعفان گفت: توسعه اقتصادی و افزایش اشتغال و کارآفرینی و محرومیت زدایی رویکرد مهم این بنیاد در اجرای طرحهای اقتصادی و از جمله طرحهای فولادی در منطقه سنگان خواف است.
 

بازدید رییس بنیاد مستضعفان از کارخانه کنسانتره فولاد شرق کاوه

می متالز - سید پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان روز دوشنبه از طرح در دست اجرای مجتمع کنسانتره فولاد شرق کاوه در منطقه سنگان خواف بازدید کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما