خبر
عمران و معماری  

حفظ خانه‌های ارزشمند دارای معماری معاصر

می متالز - رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران از ارائه طرحی به هیات رئیسه خبر داد که براساس آن خانه‌های دارای معماری معاصر نیز حفظ خواهند شد.

به گزارش می متالز، علی اعطا با اعلام خبر تقدیم طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران» گفت: معماری تهران در دوره معاصر به ویژه بعد از دوره قاجار تحولات مهمی را پشت سر گذاشته به‌گونه‌ای که سیمای امروز شهر همچنان متاثر از این معماری است. وی افزود: برخی از آثار با ارزش تخریب شدند و برخی در معرض تخریب قرار گرفته‌اند، اما تخریب این بناها که مربوط به دوره خاصی از معماری شهر تهران است، اولین لطمه را به هویت شهر وارد می‌کند اما سود اقتصادی فراوانی به مالک آن می‌رساند، قوانین و مقررات جاری برای حفاظت از همه بناهای ارزشمند معاصر کافی نیست و در شرایطی که ساخت و ساز فعالیت پرسودی در سال‌های اخیر بوده، این موضوع باعث شده این نوع بناها به سرعت تخریب شوند. اعطا با بیان اینکه سیاست اصلی برای حفاظت از بافت‌ها و بناهای ارزشمند معاصر باید مبتنی بر استراتژی برد-برد باشد، گفت: به این ترتیب مالک و سرمایه‌گذار از حفاظت از بنا و شهر و شهروندان نیز از حفظ هویت شهر منتفع می‌شوند.به گفته وی، در صورت تصویب طرح جدید شورا، شهرداری تهران ملزم خواهد شد به منظور حفاظت از میراث معماری، لایحه‌ای مبتنی بر سیاست‌های تشویقی، الزام‌آور و محدودکننده با توجه به مجوزهایی مبنی بر حفظ و تثبیت و احیای میراث معماری معاصر، سیاست‌های تشویقی در راستای تبدیل ابنیه ارزشمند شهر به اماکن عمومی، بازنگری در فرآیند صدور پروانه در راستای توجه به میراث معماری معاصر، طراحی الگوهای اقتصادی و برنامه بهره‌برداری موقت از این ابنیه در راستای تشویق مالکان را تهیه و ظرف مدت یک ماه به شورا ارائه کند.

کد خبر: 84891
تاریخ: 1398/11/23 - 23:48
منبع: دنیای اقتصاد

معماری معاصر  علی اعطا  معماری تهران 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تحقیق و تفحص از بدهی‌ها و املاک شهرداری کلید خورد

می متالز - سخنگوی شورای شهر تهران جزئیات طرح تحقیق و تفحص شورای شهر از املاک و بدهی‌های شهرداری تهران را تشریح کرد.
 

اختیارات شورای معماری مناطق محدود می‌شود؟

می متالز - رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران از بررسی لایحه «تعیین ماموریت‌ها، حدود اختیارات و مسوولیت‌های شوراهای معماری مناطق» تا پایان آبان‌ ماه در شورای شهر خبر داد.
 

همایش بین‌المللی معماری معاصر برگزار شد

می متالز - دانشگاه خاتم با همکاری دانشگاه پلی‌تکنیک میلان و همچنین اساتید و معماران مطرح کشور، اقدام به برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی معماری کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما