خبر
آهن و فولاد   زغال سنگ   بانک ها  

زیان انباشته ۸۲۰ میلیارد تومانی ذوب آهن اصفهان/ بدهی‌ها و وام‌های بانکی در راس مشکلات

می متالز - آخرین صورت مالی ۹ ماهه منتشر شده شرکت ذوب آهن اصفهان در صفحه کدال نشان دهنده زیان انباشته حدود ۸۲۰ میلیارد تومانی این شرکت است.

به گزارش می متالز، شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان قدیمی‌ ترین شرکت فولادی ایران که بهره برداری آن سال 1350 آغاز شد. با هدف صادرات به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی راه اندازی شد و اکنون پس از گذشت نزدیک به نیم قرن از فعالیتش با بحران‌های مختلف از جمله مازاد نیروی کار، تامین انرژی مورد نیاز، تامین سنگ آهن و مواد اولیه مورد نیاز و به خصوص مشکلات نقدینگی و بدهی روبروست.

آمار بدهی‌ها و وام‌های بانکی با بیان این توجیه که صرف توسعه اقتصادی و تولید ملی شده، اکنون در راس مشکلات ذوب آهن قرار گرفته و در شرایطی که سوددهی یکی از اساسی‌ترین ارکان هر واحد تولیدی محسوب می‌شود، به نظر می‌رسد که ذوب آهن اصفهان در جلب اعتماد بانک‌ها با مشکل روبرو شده است.

اگرچه اخبار روزهای پایانی سال گذشته حاکی از این بود که 2400 میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی ذوب آهن اصفهان با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت تهاتر شد، بر این اساس شرکت ذوب آهن در روزهای پایانی اسفند سال گذشته اعلام کرد که مبلغ ۱۱۰۲ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی شرکت به صورت قطعی در سال ۱۳۹۷ تهاتر خواهد شد و این روند در سال 98 نیز ادامه می‌یابد اما در سال جاری هم یکی از معضلات اساسی این واحد تولیدی بدهی عنوان شده است.

نگاهی به وضعیت شرکت ذوب آهن اصفهان در سامانه کدال اگرچه نشان دهنده سود عملیاتی شرکت طی سال 98 است اما این نکته قابل توجه است که ذوب آهن در شرایط فعلی دارای زیان غیرعملیاتی 75 ریالی است. همچنین آخرین صورت مالی 9 ماهه منتشر شده در کدال نشان دهنده زیان انباشته حدود 820 میلیارد تومانی این شرکت است. در شرایطی که فولاد سازان عموما از یارانه‌های قابل توجه انرژی برای کوره‌های قوس الکتریکی بهره‌ مندند، ذوب آهن بخشی از بدهی‌های خود را ناشی از هزینه‌هایی می‌داند که برای تامین سوخت مورد نیاز کوره‌های بلند در این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد، موضوعی که ذوب آهن را از یارانه سنگین انرژی متعلق به دیگر فولادسازان گلایه مند ساخته و هزینه خرید زغال سنگ را به ذوب آهن تحمیل کرده است.

این در حالی است که ذوب آهن اصفهان طی سال‌های اخیر مشکلات زیادی در پرداخت به معدن‌ کاران زغال سنگ و خرید به قیمت روز و یا نزدیک به قیمت جهانی داشته، مشکلی که در نهایت سال گذشته با مداخله وزارت صمت و شخص وزیر تا اندازه‌ای مرتفع و بنا شد تا بر اساس فرمول تعیین شده از سوی انجمن زغال سنگ ایران پرداخت‌ها انجام گیرد.

کد خبر: 84904
تاریخ: 1398/11/23 - 12:40
منبع: اقتصاد آنلاین

ذوب آهن اصفهان  سنگ آهن  فولاد  زغال سنگ  بانک ها 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

شیوع کرونا تولید فولاد چین را نزولی کرد

می متالز - شیوع ویروس کرونا بیشتر از آنچه بر تقاضای فولاد چین اثر گذاشته باشد میزان عرضه را تحت تاثیر قرار داده است. کارخانه ها تولید را پایین آورده اند.
 

کمبود نقدینگی و تداوم سکوت بازار ورق چین

می متالز - قیمت ورق گرم در شمال چین علی رغم ثبات بازار مناطق شرقی کاهش یافت و در کل فعالیت بازار نقاط مختلف چین به دلیل کمبود نقدینگی در رکود است.
 مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت اعلام کرد

عوامل شارژ قیمت محصولات فولادی

می متالز - افزایش قیمت‌های جهانی، افزایش نرخ ارز، افزایش تقاضا و اقدامات سوداگرانه واسطه‌ها ازجمله دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی است.
 علیرضا زاهدیان:

بهایی که تولید فولاد می‌پردازد

می متالز - علیرضا زاهدیان مدیرعامل فولاد نی‌ریز در سخنانی به شرح زیر بیان کرد:
 

بروز بحران در صادرات فولاد آسیا به دلیل شیوع کرونا

می متالز - شیوع ویروس کرونا در آسیا و متوقف شدن صادرات به دلیل این وضعیت موجب شده تا صادرات فولاد نه تنها از چین بلکه از سایر کشورهای آسیایی نیز با مشکل مواجه شود.
 

افزایش قیمت فولاد در چین

می متالز - چین از تصمیم خود برای افزایش قیمت فولاد در معاملات داخلی خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما