خبر
سیمان و بتن  
کارشناس صنعت سیمان تاکیدکرد:

فاصله ۱۰ دلاری سیمان ایران با قیمت‌های جهانی!

می متالز - سهم سیمانی ها در بازار سرمایه در سال جاری رشد چشمگیری داشته و معتقدم این رشد تحت تاثیر افزایش نرخ سیمان و عدم رقابت منفی سیمانی ها بوده است.

به گزارش می متالز، روز سه شنبه دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با خبرنگار ما خبر از ارسال درخواست افزایش قیمت سیمان برای وزیر صمت داد. در صورت موافقت با این افزایش نرخ، سیمانی ها دومین افزایش نرخ را در سال جاری تجربه خواهند کرد.

علی محمد بد کارشناس صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: در مورد میزان افزایش نرخ سیمان، نظری ندارم؛ ولی با برنامه ریزی و مدیریت صحیح، بازار کشش افزایش نرخ سیمان را خواهد داشت. امیدواریم با هماهنگی مدیران و فعالان این صنعت، افزایش نرخ سیمان به نحو درست و منطقی اعمال شود؛ اما آنچه از افزایش نرخ فعلی سیمان مهم تر است، نقشه راه سیمانی ها است.

وی ادامه داد: به هر حال برای افزایش نرخ سیمان، می بایست بهای تمام شده سیمان (بهای تمام شده در حسابداری مدیریت) مورد بررسی قرار بگیرد و با توجه به افزایش هزینه های تولید، نرخ فروش تعیین شود. اما بطور کلی قیمت سیمان در بازارهای جهانی با قیمت فولاد در ارتباط بوده و قیمت سیمان نسبت به فولاد تقریبا ۱ به ۶ الی ۷ است. سیمان ایران در بازارهای صادراتی، حدود ۱۰ دلار کمتر از قیمت های جهانی است.

بد تصریح کرد: این فاصله قیمتی ناشی از مشکلات و محدودیت های تحریم و حمل دریایی و نقل و انتقال ارز و تعویض مدارک و... است. برای رساندن قیمت سیمان ایران به قیمت های متعارف در بازارهای جهانی، باید برنامه ریزی جامعی صورت بگیرد و قیمت ها به تدریج اصلاح گردد.

وی افزود: البته کیفیت سیمان ایران هم باید کمی بهبود پیدا کند. ضمن اینکه صادرات با قیمت کمتر از قیمت های جهانی، فقط مختص به سیمان ایران نیست و در شرایط فعلی بسیاری از صنایع از جمله نفت و فولاد هم با قیمتی کمتر از میانگین بازارهای جهانی، صادر می شود. به نظر می رسد با کاهش محدودیت های تحریم و برنامه ریزی و مدیریت دقیق تر، سیمان ایران در بازارهای صادراتی جای افزایش نرخ تقریبا ۱۰ دلاری داشته باشد. هر تن کلینکر ایران در حال حاضر با نرخ حدود ۱۸ دلار صادر می شود.

این کارشناس صنعت سیمان در رابطه با وضعیت فروش سیمان در بازار داخلی عنوان کرد: سهم سیمانی ها در بازار سرمایه در سال جاری رشد چشمگیری داشته و معتقدم این رشد تحت تاثیر افزایش نرخ سیمان و عدم رقابت منفی سیمانی ها بوده است. رقابت منفی بین سیمانی ها در صورت توافق و تفاهم بزرگان صنعت سیمان، کاملا برطرف خواهد شد.

کد خبر: 84957
تاریخ: 1398/11/24 - 19:24
منبع: بورس نیوز

صنعت سیمان  بازار سرمایه  علی محمد بد 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

آشفته حال بورس؛ از جلسه مجلس تا استعفای رئیس

می متالز - دیروز هشتگ «بورس» ترند توییتر فارسی شد و بیش از ۸ هزار نفر با استفاده از این هشتگ درباره شرایط بازار سرمایه در صفحه‌های خود نوشتند. سهامداران باز هم روبه‌روی سازمان بورس تجمع کردند و این بار شعارهای تند و تیزتری سر دادند.
 کارشناس بازار سرمایه:

رئیس سازمان مشکل بازار سرمایه نیست

می متالز - کارشناس بازار سرمایه گفت: مشکل ما این طور که مردم فکر می‌کنند شخص رئیس سازمان نیست، مشکل عدم هماهنگی ارکان اقتصادی و بانک محور بودن اقتصاد است.
 

رفت و برگشت سهام

می متالز - معامله‌گران بورس تهران روز سه‌شنبه در نیم‌ساعت ابتدایی شروع معاملات شاهد افت ۲۰ هزار و ۳۰۰ واحدی نماگر اصلی بازار سهام بودند به‌طوری که شاخص‌کل تا سطح یک‌میلیون و ۱۲۹ هزار واحدی نیز عقب‌نشینی کرد اما در ادامه بدون مخابره هیچ‌گونه اخبار مثبتی به بازار، جریان معاملاتی تغییر کرد به‌گونه‌ای که دماسنج اصلی علاوه بر جبران ریزش، توانست ۰۳/ ۰درصد نیز افزایش پیدا کند.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

لطمه "انحصار" به لیدرهای بورسی!

می متالز - احتمالا خبرهای مثبتی از همکاری صنایعی همچون خودروسازی با شرکت های خارجی مطرح خواهد شد و همین احتمالات، انتظارات سرمایه گذاران را شکل خواهد داد.
 

وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس‌کل بانک مرکزی انداخت

می متالز - وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برخی دخالت‌ها مانند قیمت‌گذاری‌های دستوری و همین طور بالا رفتن نرخ بهره بین‌بانکی به‌طور مستقیم بر بازار سرمایه تأثیر منفی می‌گذارد.
 معاون طرح و برنامه وزارت صمت در مراسم معارفه سرپرست معاونت معدنی:

جهت‌گیری کلی وزارت صمت حمایت از بازار سرمایه است/ رشد بخش معدن و صنایع معدنی برای جایگزینی درآمدهای نفتی

می متالز - معاون طرح و برنامه و سرپرست معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استانها گفت: جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما