خبر
سیمان و بتن  
کارشناس صنعت سیمان تاکیدکرد:

فاصله ۱۰ دلاری سیمان ایران با قیمت‌های جهانی!

می متالز - سهم سیمانی ها در بازار سرمایه در سال جاری رشد چشمگیری داشته و معتقدم این رشد تحت تاثیر افزایش نرخ سیمان و عدم رقابت منفی سیمانی ها بوده است.

به گزارش می متالز، روز سه شنبه دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با خبرنگار ما خبر از ارسال درخواست افزایش قیمت سیمان برای وزیر صمت داد. در صورت موافقت با این افزایش نرخ، سیمانی ها دومین افزایش نرخ را در سال جاری تجربه خواهند کرد.

علی محمد بد کارشناس صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: در مورد میزان افزایش نرخ سیمان، نظری ندارم؛ ولی با برنامه ریزی و مدیریت صحیح، بازار کشش افزایش نرخ سیمان را خواهد داشت. امیدواریم با هماهنگی مدیران و فعالان این صنعت، افزایش نرخ سیمان به نحو درست و منطقی اعمال شود؛ اما آنچه از افزایش نرخ فعلی سیمان مهم تر است، نقشه راه سیمانی ها است.

وی ادامه داد: به هر حال برای افزایش نرخ سیمان، می بایست بهای تمام شده سیمان (بهای تمام شده در حسابداری مدیریت) مورد بررسی قرار بگیرد و با توجه به افزایش هزینه های تولید، نرخ فروش تعیین شود. اما بطور کلی قیمت سیمان در بازارهای جهانی با قیمت فولاد در ارتباط بوده و قیمت سیمان نسبت به فولاد تقریبا ۱ به ۶ الی ۷ است. سیمان ایران در بازارهای صادراتی، حدود ۱۰ دلار کمتر از قیمت های جهانی است.

بد تصریح کرد: این فاصله قیمتی ناشی از مشکلات و محدودیت های تحریم و حمل دریایی و نقل و انتقال ارز و تعویض مدارک و... است. برای رساندن قیمت سیمان ایران به قیمت های متعارف در بازارهای جهانی، باید برنامه ریزی جامعی صورت بگیرد و قیمت ها به تدریج اصلاح گردد.

وی افزود: البته کیفیت سیمان ایران هم باید کمی بهبود پیدا کند. ضمن اینکه صادرات با قیمت کمتر از قیمت های جهانی، فقط مختص به سیمان ایران نیست و در شرایط فعلی بسیاری از صنایع از جمله نفت و فولاد هم با قیمتی کمتر از میانگین بازارهای جهانی، صادر می شود. به نظر می رسد با کاهش محدودیت های تحریم و برنامه ریزی و مدیریت دقیق تر، سیمان ایران در بازارهای صادراتی جای افزایش نرخ تقریبا ۱۰ دلاری داشته باشد. هر تن کلینکر ایران در حال حاضر با نرخ حدود ۱۸ دلار صادر می شود.

این کارشناس صنعت سیمان در رابطه با وضعیت فروش سیمان در بازار داخلی عنوان کرد: سهم سیمانی ها در بازار سرمایه در سال جاری رشد چشمگیری داشته و معتقدم این رشد تحت تاثیر افزایش نرخ سیمان و عدم رقابت منفی سیمانی ها بوده است. رقابت منفی بین سیمانی ها در صورت توافق و تفاهم بزرگان صنعت سیمان، کاملا برطرف خواهد شد.

کد خبر: 84957
تاریخ: 1398/11/24 - 19:24
منبع: بورس نیوز

صنعت سیمان  بازار سرمایه  علی محمد بد 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اخبار جدید از عرضه اولیه در بورس / ۳ عرضه اولیه در اسفند ماه ۹۸

می متالز - مجید نوروزی، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس در مورد عرضه‌های اولیه تا پایان سال گفت: سه عرضه اولیه دیگر تا پایان سال باقی مانده است.
 

ورود قطارهای پنج ستاره نور به بازار سرمایه در آینده

می متالز - مدیر عامل قطارهای پنج ستاره نور از ورود به بازار سرمایه و عرضه اولیه سهام در آینده خبر داد.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

واگذاری‌های نمادین و فرمالیته بانکی‌ها

می متالز - گروه بانکی‌ها بسیاری از دارایی‌های خود را روز پایانی سال اعلام واگذاری کرده اند.
 وای به روزی که روند تغییر کند:

تحقق ۷۰۲ ریال زیان "کفپارس" ۷۲۰۰۰ریالی

می متالز - از جمله نکات قابل توجه گزارش حسابرسی نشده این شرکت در سال مالی ۱۳۹۸ میتوان به عدم رشد سود ناخالص و عملیاتی با وجود رشد قابل توجه مبالغ فروش اشاره داشت.
 گزارش روزانه بازار سرمایه:

حرکت با سرعت نور در قطار سریع السیر بورس

می متالز - شاخص کل متاثر از افزایش قیمت‌ها در نمادهایی، چون «پارس»، «وغدیر»، «شتران»، «فخاس»، «حکشتی» و «رمپنا»، «وبملت» با رشد حدود ۴۶۹۲ واحدی روبرو شد.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

تکرار واگذاری بانکی‌ها در روز‌های آخر سال

می متالز - مدیرعامل کارگزاری حافظ گفت: مزایده دارایی‌های بانکی‌ها برای رفع تکلیف بوده و این اقدام عملیاتی نخواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما