خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  

عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت در بورس کالا است/ بازار داخل و خارج بورس مکمل یکدیگرند

می متالز - یک کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: نرخ پایه در بورس کالا براساس نرخ جهانی فولاد و نرخ ارز نیمایی است. قیمت میلگرد با توجه به افزایش نرخ ارز از حدود ۱۱ به ۱۳ هزارتومان و همچنین ارز نیمایی که مبنای محاسبه نرخ میلگرد در بورس است از حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان به یازده هزار و ۷۰۰ تومان، واکنش نشان داده است.

به گزارش می متالز، لذا بازار خارج از بورس از بورس تبعیت می‌کند و برخی مواقع بازار بورس از بازار بیرون تاثیر می‌گیرد، لذا این دو بازار مکمل یکدیگر هستند.

علی اصغر بهرامی، مدیر فلزی کارگزاری مفید در یکی از دلایل گرانی میلگرد را ناشی از نوسانات نرخ ارز دانست و گفت: نرخ پایه در بورس کالا بر اساس نرخ جهانی فولاد و نرخ ارز نیمایی است. وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، کالاها یا با تاخیر واکنش نشان می‌دهند و یا به پیشواز آن می‌روند.

وی ادامه داد: قیمت میلگرد با توجه به افزایش نرخ ارز از حدود 11 به 13هزار تومان و همچنین نرخ ارز نیمایی که مبنای محاسبه نرخ میلگرد در بورس است از حدود 10هزار و ۷۰۰ تومان به 11هزار و 700 تومان، واکنش نشان داده است. لذا بازار خارج از بورس از بورس تبعیت می‌کند و برخی مواقع بازار بورس از بازار بیرون تاثیر می‌گیرد، لذا این دو بازار مکمل یکدیگر هستند.

بهرامی نرخ پایه بورس را براساس نرخ جهانی فولاد و نرخ ارز نیمایی عنوان کرد و افزود: وقتی نرخ پایه را 4200 تومان می‌گذارند، اگر بورس کارش را بلد نیست چرا با قیمت 5300تومان از بورس خرید می‌کنند؟

وی تصریح کرد: وقتی قیمت میلگرد خارج از بورس بیش از 5200 است و نرخ پایه در بورس 4300تا 4500 بر اساس نیمایی و جهانی فولاد گذاشته می‌شود، همه به دنبال این هستند که از بورس خرید کنند که نهایت قیمت پنج هزار تومان است تا درصدی سود برای خریدار بماند و اگر خریدار تولیدکننده باشد، بالطبع ارزان‌تر از بیرون خرید می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه تفاوت عرضه و تقاضا را تعیین کننده قیمت عنوان کرد و افزود: مکانیزم قیمت گذاری در بورس کالا مشکلی ندارد.

مدیرفلزی کارگزاری مفید بیان داشت؛ این که برخی بورس کالا را مقصر گرانی‌ها و شفاف نبودن قیمت می‌دانند، بی اساس است چراکه تحویل و قمیت گذاری در بورس کالا مشکلی ندارد اما منابع محدود است، علاوه بر این محدودیت‌های دیگری هم وجود دارد که باید به سپرده گذاری مرکزی وثایقی سپرده بگذارند و براساس آن عرضه انجام دهد. بر فرض مثال برای 10میلیارد تومان سپرده نمی‌تواند بیشتر از سپرده کالا عرضه و بفروش برساند.

وی تصریح کرد: همچنین نمی‌تواند بیشتر از تعهدی که به بورس داده عرضه کند.

بهرامی گفت: تا یک ماه پیش، فروشندگان میلگرد التماس می‌کردند اما کسی از آن‌ها خرید نمی‌کرد، حال که قیمت‌ها افزایش یافته برچه اساس سود را از بخش تولید خارج می‌کنند و به واسطه‌ها می‌دهند؟

کارشناس بازار سرمایه در مورد گلایه شرکت‌ها به توزیع قطره چکانی واحدهای فولادی عرضه کننده ورق در بورس کالا، گفت: این موضوع به پیشینه تولیدکننده و اینکه چه همکاری با سازمان مطبوع اش داشته برمی‌گردد، یعنی پروانه بهره‌برداری که از وزارت صمت می‌گیرند. تولیدکننده پروانه بهره‌برداری ماهی هزار تن ورق از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گیرد اما به جای تولید ماهی هزار تن ورق، ماهی 500 تن تولید کرده و از این میزان تولید فقط 250تن را اظهار می‌کند، پس مشکل خود تولید کننده است چرا که بر اساس پروانه و میزان اظهار شده در سامانه بهین‌ یاب سهمیه تعلق می‌گیرد، پس اینجا مقصر کسی به غیر از تولید کننده نیست که سهمیه کم تعلق می‌گیرد.

وی اظهار کرد: بعضی مواقع رانت‌هایی نیز در بورس کالا توزیع شده است که مختص بورس کالا هم نبوده و نیست حتی شرکت‌های بازرگانی و هلدینگ‌های تخصصی این رانت را توزیع کرده‌اند یا عامه مردم نیز با ارز 4200 به سفرهای خارجی می‌رفتند و ارز خود را در بازار آزاد می‌فروختند. پس این رانت مختص بورس کالا نبوده و حاصل تصمیمات غلط در اقتصاد کلان بود.

وی در پایان گفت: خلاهای قانونی در بورس است که می‌تواند به آنهایی که دنبال رانت هستند، کمک کند اما درکل این موضوع که بورس کالا دنبال توزیع یا ایجاد رانت است صحت ندارد و هر کارشناس اقتصادی این ادعا را رد می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

شیوع کرونا در آسیا تقاضای میلگرد چین را کمتر کرد

می متالز - موجودی بازار داخلی میلگرد چین بالاست و نگرانی از افت تقاضای صادراتی قیمت های صادراتی را نیز پایین آورده است. متوسط قیمت پیشنهادی صادراتی کمتر از یک دلار افت داشته 441 دلار هر تن فوب شده است.
 

احتمال افزایش تعرفه واردات میلگرد در مصر

می متالز - دادگاه دولتی مصر در ماه می در مورد افزایش تعرفه واردات میلگرد و بیلت تصمیم گیری می کند.
 در مقایسه با طلا، دلار، بورس و خودرو بررسی شد

میلگرد پیشتاز بازارها!

می متالز - میلگرد بعد از شکستن رکورد ۷ هزار و ۱۰۰ تومان در هر کیلوگرم از حرکت ایستاده و حتی شواهد قدرتمندی از تغییر فاز قیمتی را نشان می‌دهد. این بازار تاکنون رکوردهای بزرگی را به ثبت رسانده که برای مصرف‌کننده واقعی این کالا از یک کابوس قدرتمند چیزی کم ندارد.
 سازمان حمایت اعلام کرد:

دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی/ برخورد با متخلفان و محتکران

می متالز - مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، افزایش قیمت‌های جهانی و همچنین افزایش نرخ ارز، افزایش تقاضا و اقدامات سوداگرانه واسطه‌ها را از جمله دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد عنوان و تاکید کرد که با افزایش بی‌رویه قیمت، احتکار و کم‌فروشی برخورد خواهد شد.
 طی روز چهارشنبه رقم خورد؛

معامله ۷۳ هزار تن شمش بلوم در تالار محصولات صنعتی و معدنی

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه ۷ اسفندماه، میزبان دادوستد ۷۳ هزار تن شمش بلوم بود.
 

پذیرش سیم و مفتول مسی یک شرکت در بورس کالای ایران

می متالز - مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که کالای سیم و مفتول مسی یک شرکت در این بورس مورد پذیرش قرار گرفت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما