خبر
بانک ها  
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

دلایل افزایش نقدینگی به رکورد جدید ۲۲۸۲ هزار میلیاردی/ چند نمونه از اقدامات مثبت

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی با اعلام دلایل افزایش نقدینگی و رکورد جدید ۲۲۸۲ هزار میلیارد تومانی، نمونه‌هایی از اقدامات مثبت را برشمرد.

به گزارش می متالز، عبدالناصر همتی در تازه ترین اعلام نظر درباره نقدینگی که با رکورد جدید ۲۲۸۲ هزار میلیارد تومانی همراه شده در اینستاگرام اعلام کرد: آمار‌های رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلندمدت متغیرهای پولی تحلیل شود. به‌طوری که رشد نقدینگی سال جاری اندکی از میانگین رشد نقدینگی 50ساله که 25 درصد بود، بیشتر است.

افزوده شدن خالص ذخایر ارزی نقش عمده‌ای در این رشد داشته است. همزمان باید دقت شود که شرایط نسبتاً مساعد، زمینه شروع رشد اقتصادی غیر نفتی و کاهش فشار تورمی را ایجاد کرده است. در ضمن به‌هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیتهای پولی، رکود را تعمیق می‌کرد.

در تحلیل آمار متغیرهای پولی به کاهش شدید اضافه‌ برداشت بانک ها، کنترل مؤثر سود بانکی و در بعد خارجی به کاهش بدهی خارجی و افزایش ذخایر نیز توجه شود. علی‌رغم فشار تحریمی حداکثری، پیش‌بینی‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشد افسارگسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.

کنار تاب‌آوری بی‌نظیر ملت ایران در مقابل فشارهای گوناگون آمریکا در کنترل متغیرهای پولی و ارزی نیز، علی‌رغم شرایط سخت تحریم، توفیقات خوبی حاصل شده است. مبارزه با سفته‌بازی و پولشویی و کنترل جریان ریال و مهار التهابات ارزی از طریق مدیریت علمی بازار، رشد صرفاً 5درصدی نرخ ارز در بازار آزاد، نسبت به ابتدای سال و پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار ارز و روند کاهنده تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی غیرنفتی، نمونه‌هایی از این توفیقات است.

همزمان با اقدامات انجام‌گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاست‌گذاری پولی به‌ سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانک ها در حال انجام است.

کد خبر: 85270
تاریخ: 1398/11/27 - 12:04
منبع: بورس پرس

بانک مرکزی  نقدینگی  عبدالناصر همتی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک مرکزی

می متالز - رییس کل بانک مرکزی یادداشت اینستاگرامی در خصوص چند تصمیم مهم برای سال ۹۹ منتشر کرد.
 

مشکل اساسی صنعت سیمان مدیریت گردش نقدینگی است

می متالز - کارشناس صنعت سیمان با اعلام اینکه در حال حاضر مشکل اساسی صنعت سیمان مدیریت گردش نقدینگی است، گفت: فعالیت ساختمانی این روزها تعطیل است و فروش در بخش سیمان بسیار اندک شده است.
 

همتی تصمیمات مهم گرفت/ اجرای دو قرارداد جدید برای اولین بار در ایران

می متالز - رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام تصمیمات مهم برای سال جاری و اتخاذ سیاست‌های اعتباری، پولی و ارزی از تصویب دو نوع قرارداد خرید مجدد و خرید معکوس خبر داد که برای اولین بار در ایران اجرا خواهد شد.
 

تصمیمات روز گذشته بانک مرکزی در چارچوب سیاست های پولی، اعتباری و ارزی

می متالز - دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد تصمیمات جدیدی در چارچوب سیاست های پولی، اعتباری و ارزی توسط بانک مرکزی اتخاذ شده است.
 

سامانه ثبت شکایات احتمالی مشتریان بانکی دارای تسهیلات قرض‌الحسنه

می متالز - در پی ابلاغ بخشنامه‌های مربوطه به شبکه بانکی به اطلاع می‌رساند چنانچه ازحساب کسانی که اقساط قرض‌الحسنه دارند یا از حساب ضامنین آنها در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، برداشتی بابت اقساط انجام شد، هموطنان عزیز می‌توانند موضوع را در سامانه مربوطه از طریق سایت بانک مرکزی درج کنند.
 

یادداشت رئیس کل بانک مرکزی در مورد سیاست های اعتباری، پولی و ارزی

می متالز - امروز 12 فروردین در بانک مرکزی چند تصمیم مهم برای سال 99 گرفته شد:
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما