خبر
آهن و فولاد   بورس و سهام   صنعت  
تحرکات حقیقی های بازار در جبهه خرید

فروشنده «فولاد» که بود | استراتژی بازیگران در 5 صنعت بورسی

می متالز - با افزایش تحرکات خرید سهامداران حقیقی در موقعیت خرید در دومین بازار سهام، اما پرسش این بود که فروشنده سهام فولاد مبارکه چه کسی بود؟

به گزارش می متالز، بازیگران خرد بازار در معاملات روز یکشنبه با حجم بالاتری به روند خریدهای خود ادامه دادند، به طوریکه در پایان معاملات خالص خرید حقیقی ها به 370میلیارد تومان رسید. در این میان بخش عمده ای از خریدهای مزبور به جمع آوری سهام فولاد مبارکه تعقل داشت.

بر این اساس بیش از 84میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «فولاد» جابجا شد. هر چند یکی از سهامداران عمده «فولاد» یعنی شركت توسعه سرمايه رفاه در جهت پاسخ به عطش سهامداران خرد به عرضه 150میلیون سهم پرداخت ولی این عرضه جوابگو نبود و در نهایت این نماد با صف خرید به کار خود پایان داد.

در این گروه فولاد كاوه جنوب كيش نیز با خرید از سوی سهامداران خرد روبرو شد. به این ترتیب دو حقوقی «کاوه» به عرضه سهم پرداختند. به طوریکه 20میلیون سهم از سوی بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي و 3میلیون سهم از سوی شركت مادرتخصصي مالي وسرمايه گذاري سينا عرضه شد. با وجود این عرضه ها بازهم در پایان معاملات «کاوه» با صف خرید بازار را ترک کرد.

بانکی: رصد خرید و فروش ها در نمادهای بانکی نیز نشان می دهد که سهامداران عمده این نمادها بیشتر در نقش خریدار بودند و به حمایت پرداختند. در صدر این خریدها جمع آوری سهام بانک ملت از سوی حقوقی ها قرار داشت که در نهایت خالص خرید 20.6میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند.

در همین راستا بانک تجارت نیز خالص خرید 11میلیارد و 200میلیون تومانی را از سوی سهامداران عمده تجربه کرد. همچنین دیروز جابجایی بلوکی در سهام «وتجارت» صورت گرفت؛ در حالی بیش از 239میلیون سهم از سوی شركت ماكرواينترنشنال سرويسز عرضه شد که این میزان سهم را شركت سرمايه گذاري صباتامين خریداری کرد. به این ترتیب حقوقی عرضه کننده سهام مزبور به فهرست سهامداران کمتر از یک درصدی «وتجارت» منتقل شد.

همچنین در این گروه شركت سرمايه گذاري تامين آتيه مسكن نیز به عنوان سهامدار عمده در نماد بانک خاورمیانه به عرضه های خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز بیش از 600هزار سهم دیگر را عرضه کرد.

معدنی: در گروه معدنی نیز شركت سرمايه گذاري توسعه معادن وفلزات به خریدهای خود در نماد چادرملو ادامه داد و در این روز 2میلیون و 800هزار سهم «کچاد» را جمع آوری کرد. این حقوقی روز شنبه نیز یک میلیون و 400هزار سهم مزبور را خریداری کرده بود. در همین راستا «ومعادن» به عنوان سهامدار عمده در نماد گل گهر نیز به خرید پرداخت و 600هزار سهم را به پرتفوی خود افزود. در این میان خود «ومعادن» نیز از حمایت سهامدار عمده برخوردار شد. به طوریکه 200هزار سهم مزبور را شركت توسعه معدني وصنعتي صبانور جمع آوری کرد.

شیمیایی: رصد تغییر مالکیت ها در نمادهای شیمیایی نیز نشان می دهد که گروه پتروشيمي سرمایه گذاری ايرانيان یکی از نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در بازار روز یکشنبه بود. تقاضای بالای معامله گران حقیقی سبب شد تا سهامدار عمده «پترول» به عرضه سهم بپردازد. بر این اساس  گروه توسعه مالي مهرآيندگان بالغ بر 15میلیون و 500هزار سهم را عرضه کرد.

پالایشی: در میان نمادهای پالایشی نیز سهامداران عمده به واگذاری سهم پرداختند. در این میان پالايش نفت بندرعباس با عرضه حدود 16میلیون سهم از سوی صندوق سرمايه گذاري گنجينه زرين شهر مواجه شد. شركت توسعه سرمايه رفاه نیز به عنوان سهامدارعمده در نماد پالایش نفت اصفهان، 14میلیون سهم را از پرتفوی خود خارج کرد. این حقوقی روز شنبه نیز 60میلیون سهم «شپنا» را عرضه کرده بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 طی اسفند ماه؛

ارزش بازار "پترول" به ۶۷ هزار میلیارد ریال رسید

می متالز - ارزش بازار گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان در دوره یک ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸، با افزایش ۴ هزار و ۸۲۴ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال به ۶۷ هزار و ۵۰۳ میلیارد و ۲۳۸ میلیون ریال رسید.
 پیام تبریک نوروزی مدیرعامل پترول؛

در سال جدید قدم هایمان را استوارتر بر می‌داریم

می متالز - تلاش و حضور پر رنگ صنعت پتروشیمی، بویژه کارکنان شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان فشار‌های بین المللی را کم رنگ کرد و همگان را به آینده‌ای درخشان امیدوارتر نمود.
 

کاهش بودجه تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا یکی پس از دیگری

می متالز - شمار تولیدکنندگان نفت در آمریکا که با سقوط قیمت نفت خام به زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه، بودجه خود را کاهش می‌دهند رو به افزایش است.
 افزایش درآمد‌های ۹ ماهه نخست سال مالی ۱۳۹۹:

فروش‌های درون‌گروهی عامل سودآوری "پترول"

می متالز - مجموع بدهی‌های این شرکت به هلدینگ خلیج فارس در حدود ۴۰.۰۸۵ میلیارد ریال بوده که فروش بیش از ۱۰.۰۰۰ میلیارد ریالی این زیر مجموعه‌ها تنها بخشی از بدهی را جبران کرده است.
 در بورس تهران:

"خساپا، وپاسار، شپنا" و ۷ شرکت دیگر هم مشمول فروش تعهدی شدند

می متالز - سهام بانک پاسارگاد، پالایشگاه اصفهان، سایپا و ۷ شرکت دیگر بورسی هم مشمول فروش تعهدی شدند که از ۲۰ اسفند آغاز می شود.
 

عرضه شرکت‌های هلدینگ خلیج‌فارس در بورس ادامه دارد

می متالز - مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با اشاره به تداوم سیاست عرضه شرکت‌های تابع در بورس گفت: تعداد شرکت‌های تابع هلدینگ در بورس به ۶ شرکت رسیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما