خبر
فلزات گرانبها  
بانک استاندارد چارترد اعلام کرد؛

عامل مهم تعیین قیمت طلا در کوتاه مدت

می متالز - بانک استاندارد چارترد بر این باور است که کاهش تقاضای فیزیکی می تواند یک عامل مهم برای تعیین روند قیمت طلا در کوتاه مدت باشد.

به گزارش می متالز، بانک استاندارد چارترد اعلام کرد: در حالی که تلاش های زیادی برای کنترل ویروس کرونا انجام شده، به نظر می رسد تقاضای فیزیکی طلا در شرایط کنونی با کاهش روبرو شده و این مساله می تواند فشار زیادی را بر قیمت وارد کند.

بر اساس این گزارش سوکی کوپر تحلیلگر ارشد بانک استاندارد چارترد گفت: قیمت طلا احتمالا کف حمایتی خود را لمس خواهد کرد، تقاضای فیزیکی برای طلا با افت روبرو شده و این مساله در چین و هند کاملا محسوس و مشهود است. اگر ویروس کرونا کنترل شود، قیمت طلا کف حمایتی خود را لمس خواهد کرد.

پیش بینی می شود تقاای فیزیکی طلا در سال ۲۰۲۰ همچنان ضعیف باشد به خصوص تقاضای طلا در بازارهای چین و هند.

کوپر افزود: در چین عامل اصلی افت شدید تقاضای فیزیکی، گسترش ویروس کرونا است. این ویروس موجب شده تا بسیاری از فروشگاه ها تعطیل شده و محدودیت های گسترده سفر اعمال شود.

این تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: برخی برآوردها نشان می دهد تقاضای طلای چین در سه ماه نخست امسال ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت. میزان مبادلات طلا در بورس شانگهای با کاهش چشمگیری روبرو شده است.

در هند نیز تقاضای طلا در ماه فوریه احتمالا ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش خواهد یافت چرا که رشد قیمت داخلی تاثیر منفی زیادی بر تقاضا داشته است.

البته بانکهای مرکزی جهان همچنان به خرید طلا ادامه می دهند ولی سطح خرید آنها کمتر از ۲۰۱۹ است. ترکیه در ماه ژانویه ۴۶ تن طلا خریداری کرده است. ولی ذخایر طلای چین در این مدت تغییری نکرده و به ۱۹۴۸ تن رسیده است.

قیمت طلا پس از اعلام ابتلای بیش از ۱۵ هزار نفر به ویروس کرونا در استان هوبی چین با افزایش روبرو شد.

پیش بینی بانک استاندارد چارترد نشان می دهد که سرمایه گذاران بین المللی بعید است که در شرایط کنونی منتظر اونس ۱۶۰۰ دلاری طی ماه جاری باشند. این بانک پیش بینی کرده است که میانگین قیمت طلا در سه ماه نخست امسال به ۱۵۴۰ و سه ماه دوم به ۱۵۸۰ دلار خواهد رسید.

کوپر گفت: اگر نگرانی نسبت به ویروس کرونا کاهش یابد، قیمت طلا احتمالا با افت بیشتری روبرو خواهد شد. گرچه قیمت طلا کاهش یافته است ولی هنوز سطح حمایتی خود را لمس نکرده است. افت تقاضای فیزیکی در هند و چین می تواند قیمت طلا را بیش از پیش کاهش دهد.

با کاهش نگرانی جهانی درباره ویروس کرونا ، رشد قیمت طلا متوقف شده است. ولی سرمایه گذاران به دقت تحولات مربوط به ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی را زیر نظر دارند.

استاندارد چارترد پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست امسال به ۴.۵ درصد خواهد رسید.

اخبار مربوط به ویروس کرونا هنوز در صدر اخبار جهان قرار دارد. اگر تدابیر اتخاذ شده از سوی چین برای کنترل ویروس کرونا تا اواسط فوریه موفقیت آمیز باشد، شاید این ویروس تا اواسط مارس به طور کامل کنترل شود.

از سوی دیگر به نظر می رسد انتظارات مربوط به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا نیز می تواند تا حد زیادی به نفع قیمت طلا باشد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اختصاص ۱۹۵ هزار ماسک برای توزیع رایگان در مراکز درمانی سمنان

می متالز - سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از اختصاص ۱۹۵ هزار عدد انواع ماسک از سوی وزارت «صمت» برای توزیع در شبکه بهداشت و درمان استان خبر داد.
 

صدور اخطاریه پلمب برای ۵۸ واحد صنفی در مهاباد

می متالز - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: ۵۸ اخطاریه پلمب برای واحد‌های صنفی که مصوبات ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا را رعایت نکردند صادر شد.
 

سامانه ثبت شکایات احتمالی مشتریان بانکی دارای تسهیلات قرض‌الحسنه

می متالز - در پی ابلاغ بخشنامه‌های مربوطه به شبکه بانکی به اطلاع می‌رساند چنانچه ازحساب کسانی که اقساط قرض‌الحسنه دارند یا از حساب ضامنین آنها در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، برداشتی بابت اقساط انجام شد، هموطنان عزیز می‌توانند موضوع را در سامانه مربوطه از طریق سایت بانک مرکزی درج کنند.
 معاون اقتصادی بانک مرکزی خبر داد:

تصويب شيوه نامه و نوع قرارداد خرید(ریپو) و بازخرید(ریپو معکوس)

می متالز - جلسه هیئت عامل بانک مرکزی، صبح امروز همزمان با روز جمهوری اسلامی برگزار و در خصوص موضوعاتی چون عملیات بازار باز، نحوه تامین ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی و ایجاد واحد نظارتی در مدیریت کل اعتباری بانک مرکزی تصمیم گیری شد.
 تحلیلگر بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن تاکید کرد؛

تاثیر کرونا ویروس بر صنعت فولاد هند

می متالز - اعمال قرنطینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا (COVID-19) تمایلات بازار را به صنعت فولاد هند کاهش داده است.
 

صعود بهای نفت در بازارهای جهانی

می متالز - به دنبال امیدواری ها به تصویب قریب الوقوع بسته محرک اقتصادی دولت آمریکا در کنگره برای کاهش تبعات شیوع ویروس کرونا قیمت نفت روز چهارشنبه برای سومین جلسه متوالی شاهد افزایش بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما