خبر
بورس و سهام  
کش تنبون تأمین مالی به دور بورس بسته می‌شود:

۱۵ میلیارد دلار تأمین مالی یک صنعت در بورس!

می متالز - در شرایطی که بازار سرمایه یکی از بهترین محل‌ها برای تأمین مالی به شمار می‌رود، عملکرد این بازار همچنان با شرایط قابل قبول فاصله دارد اما؛ در همین شرایط نیز روسای سازمان از آمادگی بالای ۱۵ میلیارد دلاری خبر می‌دهند!

به گزارش می متالز، همواره از بازار سرمایه به عنوان محلی برای تأمین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی یاد می‌شود اما؛ همانطور که در گزارش آبسیم اشاره شد، در سال‌های اخیر آن‌چنان که باید و شاید از این درگاه استفاده بهینه نشد.

در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طرق مختلف همچون اوراق بدهی و تبعی، افزایش سرمایه و عرضه اولیه در بازار اولیه انجام گرفت. این رقم در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۸ با رشدی اندک همراه بود و به کمتر از ۲۶ هزار میلیارد تومان رسید.

در چنین شرایطی، شاپور محمدی در کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت از توانایی و آمادگی بازار سرمایه برای تأمین مالی حداقل ۱۵ میلیارد دلاری! صنعت نفت از طریق انتشار اوراق بهادار خبر داد.
این رقم از این جهت جای تعجب دارد که بدانیم در سال ۹۴ فقط ۵ هزار میلیارد تومان اوراق برای وزارت نفت منتشر شد.

از سوی دیگر، به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در حال حاضر بازار سرمایه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده است. اگر ۱۵ میلیارد دلار را با دلار نیمایی نیز محاسبه کنیم، رقمی در حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

حال سوال این است که چگونه امکان تأمین مالی چنین رقم سنگینی برای صنعت نفت از طریق انتشار اوراق بهادار وجود دارد؟! آیا بازار سهام در حال حاضر کشش چنین ارقامی را دارد؟!

البته تلاش مسئولان سازمان بورس برای جذب نقدینگی و در بورس قرار دادن بازار سرمایه برای تأمین مالی جای امیدواری دارد و قطعا هر چه بیشتر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین مالی به سمت بازار سرمایه کشانده شوند، عمق این بازار بیشتر می‌شود اما؛ باید پیش از هر چیز زیرساخت‌های آن را ایجاد کرد و فرهنگ آن را در بین سرمایه گذاران جا انداخت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

مشکل اساسی صنعت سیمان مدیریت گردش نقدینگی است

می متالز - کارشناس صنعت سیمان با اعلام اینکه در حال حاضر مشکل اساسی صنعت سیمان مدیریت گردش نقدینگی است، گفت: فعالیت ساختمانی این روزها تعطیل است و فروش در بخش سیمان بسیار اندک شده است.
 در بسته حمایت از جهش تولید وزارت اقتصاد مشخص شد:

۸ برنامه بورس در جهش تولید: افزایش سرمایه، عرضه اولیه بیشتر، ابزارسازی و...

می متالز - بسته حمایت از جهش تولید وزارت اقتصاد منتشر شد که در آن سهم بازارسرمایه حداقل ۸ برنامه از ۲۰ برنامه اعلامی مانند افزایش سرمایه شرکت ها، پذیرش و عرضه اولیه های بیشتر، ابزارسازی مبتنی بر محصولات بانکی است.
 نایب رییس اتاق بازرگانی مطرح کرد:

درخواست افزایش عمق بازار سرمایه و کاهش نوسانات برای تحقق جهش تولید

می متالز - نایب رییس اتاق بازرگانی گفت: افزایش عمق بازارسرمایه و کاهش نوسانات، موجب تامین مالی بهتر بنگاه ها شده و از عوامل تحقق شعار جهش تولید و صادرات شود.
 هدف از واگذاری ها در بازار سرمایه چیست

مدیرعامل فرابورس خبر داد: عرضه سهام نهاد‌های واسط مالی

می متالز - مدیرعامل فرابورس گفته است: ورود شرکت‌هایی که در زنجیره ارزش بازار سرمایه قرار دارند به فرابورس کمک می‌کند تا صنعت خدمات نهاد‌های مالی واسط گسترده‌تر شود.
 نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

نقش حیاتی بازار سرمایه در تحقق جهش تولید/ بنگاه ها برای تامین مالی به بازار سرمایه بروند

می متالز - نایب رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که شعار سال ۹۸ به دلیل برخی از مقررات محدود کننده تحقق پیدا نکرد، اما امید است در سال جاری با درک درست و به موقع از برخی سیاست‌گذاری‌ها شاهد بهبود فضای کسب و کار و جهش تولید باشیم. در این میان بنگاه‌ها در سال ٩٩ می‌توانند به جای مراجعه بیشتر به بانک‌ها و تامین نیاز خود از طریق بازار پول به سمت بازار سرمایه بروند و از ظرفیت‌های موجود در این بازار برای تامین نیاز مالی خود استفاده کنند.
 توسط سازمان بورس:

ضرایب جدید معاملات اعتباری سهام و حق تقدم اعلام شد/ زمان اجرا

می متالز - سازمان بورس ضرایب جدید اعتباری تعدیل سهام و حق تقدم در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری را به ۱۰۸ شرکت کارگزاری ابلاغ کرد که با کاهش همراه بوده و از هفته آینده اجرا می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما