خبر
فن آوری های نوین   نفت  
شناسایی ۲۸ قلم کالای مورد نیاز صنعت گاز برای بومی‌سازی

دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها بازوهای فنی و مشاوره‌ای وزارت نفت هستند

می متالز - معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: رویکرد کنونی وزارت نفت این است که نیازهای فنی شرکت‌ها را از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تأمین کند، این شرکت‌ها بازوهای فنی و مشاوره‌ای ما در کنار شرکت‌های اجرایی هستند.

به گزارش می متالز، صبح امروز، سه‌شنبه (۲۹ بهمن) در روز پایانی گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه گفت: این رویداد در سطح بسیار خوبی برگزار شده است، همکاران ما در شرکت ملی گاز ایران هم اقدام‌هایی برای پیشبرد این اهداف انجام دادند.

وی با اشاره به برخی سیاست‌های شرکت ملی گاز در حمایت از اکوسیستم نوآوری افزود: ۲۸ قلم کالای پر مصرف شرکت ملی گاز ایران که هنوز تولیدکننده داخلی برای آن پیدا نشده، شناسایی شده که ۲‌ هزار میلیارد تومان هم مبلغ خرید آن است، در پنج سال اخیر برای ۳ هزار تن مواد شیمیایی و ۳۰ هزار قلم کالا شناسنامه فنی تهیه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به کالاهایی که باید برای آن تأمین‌کننده پیدا شود، افزود: چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان شامل هزینه‌بر بودن آزمون‌ها، بیمه، دانش تجاری‌سازی، نقدینگی و تأمین مالی و دریافت استاندارهای فنی است؛ در عین حال موضوع تضمین خرید از سوی وزارت نفت مطرح شده و وزیر نفت در این باره تأکید کردند. از سویی، بررسی کیفیت اجناس و تأیید آن پیش از ورود به مبادی مصرف هم حل شده است.

تربتی گفت: رویکرد کنونی وزارت نفت این است که نیازهای فنی شرکت‌ها را از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تأمین کند، این شرکت‌ها بازوهای فنی و مشاوره‌ای ما در کنار شرکت‌های اجرایی هستند.

وی اظهار کرد: در بسیاری موارد پیاده‌سازی فرآیندها و راهکارها دشوار است و به تولید ایده نیاز دارد، برای نمونه با توسعه‌ای که در صنعت گاز انجام می‌شود، در عمل فقط تعداد زیادی نیروی حراستی نیاز داریم که این الگوی سنتی است، اما امروز روش‌های ویژه‌تری وجود دارد. در همه خطوط فیبر نوری داریم و می‌توانیم از آن‌ استفاده کنیم، بدون اینکه سازمان گسترده‌ای به‌وجود آوریم.

وی در ادامه با اشاره به بارش سنگین برف در بسیاری از استان‌های کشور گفت: در این روزها که برف سنگینی بارید، آب و برق قطع شد، اما قطعی گاز نداشتیم، مصرف خانگی در این روزها به ۶۲۵ میلیون مترمکعب در روز هم رسید که این رقم برای چنین جمعیتی بسیار بالاست و این یعنی کشش مصرف وجود دارد، به همین دلیل باید مصرف را چه در بخش خُردِ خانگی، چه در بخش تجاری مهار کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: مصرف در کشور با روش‌های زیادی می‌تواند مهار شود، اما به دلیل اینکه قیمت گاز ارزان است، استفاده از بخاری‌های استاندارد و پنجره دوجداره برای مردم به صرفه نیست و برایشان توجیه اقتصادی ندارد، بنابراین نیاز است شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها غیر از تولید کالا و تجهیزات، در بحث مدیریت مصرف هم فعالیت کنند.

تربتی تصریح کرد: یکی از مصرف‌کنندگان ما نیروگاه‌ها هستند که بازده بسیار پایینی دارند، گاز با همه زحمات بخش تولید، حدود ۶۵ درصد گاز با وجود همه مشکلات پیش روی تولید از دودکش‌ نیروگاه‌ها خارج می‌شود که افزون بر آلوده کردن محیط‌ زیست، سرمایه‌های ملی از بین می‌رود که همه این موارد جای کار دارد.

وی خطاب به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: روی بحث مدیریت مصرف کار کنید. به دلیل اینکه در عمل با این روند افزایش تولید، تامین مصرف به تنهایی کافی نیست و برای پاسخگویی به مصرف باید کارهای ویژه‌ای انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: قانون هم پیش‌بینی کرده است که از محل منافع حاصل از این کار جبران هزینه‌ کرد و مشکلات مالی به‌هیچ‌وجه مطرح نیست، بیشتر بحث ایده‌های اجرایی مطرح است. به هر حال تأمین سبد ۷۵ درصدی انرژی کشور به‌عهده ماست و شاید در کمتر کشوری این مقدار گاز در بخش گرمایش مصرف می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان:

پرداخت مطالبات قطعه‌سازان خوزستانی آغاز شد

می متالز - رئیس انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان گفت: با تلاش‌های مشترکی که از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خوزستان صورت گرفت، پرداخت مطالبات قطعه سازان توسط شرکت ملی حفاری ایران آغاز شد.
 ملاحظات وزارت نفت درباره مکان‌یابی احداث پتروپالایشگاه‌ها/ معاون وزیر نفت: 74 درخواست بخش خصوصی را تایید کردیم

برنامه شرکت ملی پخش برای پالایشگاه‌ها در سال 99

می متالز - شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در سال جدید علاوه بر ادامه ساخت پالایشگاه‌های سیراف،‌ فرآیند اصلاح تولید پالایشگاه‌ها در دستور کار قرار دارد.
 

پیام معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به مناسبت سال روز ملی شدن صنعت نفت

می متالز - معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت در پیامی، سالروز ملی شدن صنعت نفت و فرا رسیدن بهار طبیعت را به کارکنان صنعت نفت تبریک گفت.
 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت:

امنیت شغلی کارکنان قرارداد مدت‌موقت وزارت نفت افزایش می‌یابد

می متالز - معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، طرح «بهبود وضعیت و توانمندسازی کارکنان قراردادی مدت موقت» را یکی از مهم‌ترین تحولات حوزه منابع انسانی وزارت نفت در سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح در افزایش امنیت شغلی همکاران مشاغل اصلی - تخصصی مدت موقت موثر است.
 استقرار یک بیمارستان صحرایی کوچک در منطقه ویژه پارس

نخستین اتوبوس اورژانس پارس جنوبی رونمایی شد

می متالز - نخستین خودرو فرماندهی عملیات و ارتباطات مدیریت بحران وزارت نفت و همچنین نخستین اتوبوس اورژانس پارس جنوبی رونمایی شد؛ خودرویی که به‌عنوان بیمارستانی صحرایی در شرایط بحران استفاده می‌شود و دارای سه بخش، چهار تخت با امکانات اورژانس پیشرفته، اتاق CPR احیا، ژنراتور، تجهیزات دفع فاضلاب بیمارستانی، وسایل کمپین پرستاران و پزشکان و آسانسور حمل بیمار به داخل است.
 از سوی وزیر نفت

نحوه بهبود وضعیت و توانمندسازی کارکنان قراردادی مدت موقت ابلاغ شد

می متالز - وزیر نفت نحوه بهبود وضعیت و توانمندسازی کارکنان قراردادی مدت موقت را ابلاغ کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما