خبر
بورس و سهام   کاشی و سرامیک  
خوب‌ها و بد‌های هفته را بشناسید:

سرایت سرعت عمل بالای "کحافظ" به تابلوی معاملات

می متالز - در روز‌هایی که در صحبت‌های عادی مردم بورس زیاد شنیده می‌شود، برخی سهم‌ها که حباب گونه رشد کردند در حال اصلاح هستند و برخی دیگر قصد کوتاه آمدن ندارند و شتاب بالایی برای ثبت بازدهی از خود نشان می‌دهند.

به گزارش می متالز، بازار سرمایه روز‌های شلوغی را سپری می‌کند و رفت و آمد‌ها بیش از پیش شده است. مشارکت بالا در عرضه‌های اولیه خود مؤید حضور نقدینگی و نگاه مثبت به بازار سهام است. وجود نقدینگی فراوان مجالی برای اصلاح شاخص کل نمی‌دهد و این روز‌ها اندک افت، با قدرت جبران می‌شود.

به طور کلی، بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت ۴.۲ درصد رشد شاخص داشت و نسبت به ۳۰ بهمن ماه سال گذشته، شاخص کل بازدهی جالب توجه ۲۰۴ درصدی را به معرض نمایش گذاشت.

در بین نماد‌های حاضر در جریان معاملات، ۷۱ درصد طی این مدت رشد قیمت داشتند و ۲۹ درصد همراهان خود را متحل زیان کردند.

در میان شرکت‌های پربازده، رتبه اول به "کحافظ" با رشد قیمت حدود ۵۴ درصدی رسید. این شرکت پس از ثبت سریع و فوری افزایش سرمایه ۷۱۶ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، این هفته با رشد قیمت ۴۰ درصدی بازگشایی شد و پس از آن نیز باز هم بر مدار صعود حرکت کرد.

در رتبه بندی شرکت‌های پربازده هفته، "کبافق" با ثبت بازدهی ۵۲ درصدی در جایگاه دوم و "مادیرا" ۳۲ درصد رشد کرد و در رتبه سوم ایستاد.

از سوی دیگر، سرمایه گذاران "پارتا" ۱۴ درصد از سرمایه خود را از دست دادند و زیانده‌ترین سهامداران هفته لقب گرفتند.

"خپارس" و "وآوا" با افت قیمت ۱۱ درصدی در رده‌های دوم و سوم ایستادند. این دو سهم و به خصوص "وآوا" از جمله سهم‌هایی هستند که طی مدت اخیر رشد بسیار شدیدی داشتند و هر چند که پشت روند "خپارس" اخبار مثبت قرار دارد اما؛ رشد "وآوا" غیرقابل قبول بود.

در بین صنایع، شاخص صنعت "فعالیت‌های کمکی به نهاد‌های مالی واسط" ۳۲ درصد افزایش یافت و پس از آن، گروه "محصولات کامپیوتری" با حضور تک نماد "مادیرا" پربازده‌ترین صنعت هفته لقب گرفت. صنعت "کاشی و سرامیک" نیز عملکرد قابل قبولی داشت و ۲۳ درصد بیش از گذشته بر رقم شاخص خود افزود.

گروه‌های "اطلاعات و ارتباطات"، "چاپ و انتشار" و همچنین "هتل و رستوران" جزو صنایعی بودند که شاخص آن‌ها افت کرد و قرمزپوش بودند.

پیش‌بینی بازار هفته آینده

هر چند که طبق روال هر ساله، با نزدیک شدن به ایام عید نوروز و تعطیلات ابتدای سال جدید، فشار عرضه بالا می‌رود اما؛ فوران نقدینگی در حدی است که خروج اندک سرمایه حقیقی‌هایی که دید کوتاه مدت دارند، چندان اثرگذار نیست و به نظر می‌رسد روند صعودی شاخص کل همچنان با نوسان فراوان رو به بالا حرکت کند.

افزایش نرخ دلار نیمایی و رونق بورس کالا و همچنین گزارش‌های عملکرد بهمن ماه شرکت‌ها می‌تواند به این روند کمک کند. با همه این اوصاف، باید نسبت به خرید سهم‌هایی که ارزش آن‌ها بیش از واقع است و شکل حباب به خود گرفته‌اند، با احتیاط عمل کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نایب رییس اتاق بازرگانی مطرح کرد:

درخواست افزایش عمق بازار سرمایه و کاهش نوسانات برای تحقق جهش تولید

می متالز - نایب رییس اتاق بازرگانی گفت: افزایش عمق بازارسرمایه و کاهش نوسانات، موجب تامین مالی بهتر بنگاه ها شده و از عوامل تحقق شعار جهش تولید و صادرات شود.
 هدف از واگذاری ها در بازار سرمایه چیست

مدیرعامل فرابورس خبر داد: عرضه سهام نهاد‌های واسط مالی

می متالز - مدیرعامل فرابورس گفته است: ورود شرکت‌هایی که در زنجیره ارزش بازار سرمایه قرار دارند به فرابورس کمک می‌کند تا صنعت خدمات نهاد‌های مالی واسط گسترده‌تر شود.
 نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

نقش حیاتی بازار سرمایه در تحقق جهش تولید/ بنگاه ها برای تامین مالی به بازار سرمایه بروند

می متالز - نایب رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که شعار سال ۹۸ به دلیل برخی از مقررات محدود کننده تحقق پیدا نکرد، اما امید است در سال جاری با درک درست و به موقع از برخی سیاست‌گذاری‌ها شاهد بهبود فضای کسب و کار و جهش تولید باشیم. در این میان بنگاه‌ها در سال ٩٩ می‌توانند به جای مراجعه بیشتر به بانک‌ها و تامین نیاز خود از طریق بازار پول به سمت بازار سرمایه بروند و از ظرفیت‌های موجود در این بازار برای تامین نیاز مالی خود استفاده کنند.
 توسط سازمان بورس:

ضرایب جدید معاملات اعتباری سهام و حق تقدم اعلام شد/ زمان اجرا

می متالز - سازمان بورس ضرایب جدید اعتباری تعدیل سهام و حق تقدم در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری را به ۱۰۸ شرکت کارگزاری ابلاغ کرد که با کاهش همراه بوده و از هفته آینده اجرا می شود.
 معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران اعلام کرد:

زمان سفارش گیری امروز بزودی اعلام می شود/ احتمال ضعیف تمدید

می متالز - معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران با تایید اختلال در سامانه معاملات گفت: زمان سفارش گیری امروز بزودی اعلام می شود و احتمال افزایش ساعت معاملات اندک است.
 

عرضه بلوکی شرکت تازه وارد و دارای متقاضی زیاد با ۱۱.۴ درصد سهام

می متالز - ۱۱.۴ درصد از سهام پتروشیمی تندگویان که به تازگی وارد بازار شده و متقاضیان خرید عدیده ایی دارد توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس عرضه بلوکی می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما