خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  

روز ۱۰۰۰ میلیارد تومانی «فولاد» | بورس کالا محرک سهام فولاد مبارکه؟

می متالز -با توجه به مشکلات بوجود آمده در خصوص لغو معاملات بورس کالای هفته گذشته محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا به دلیل آنچه که تحت عنوان عرضه محدود و رقابت بالا که منجر به افزایش قیمت پایانی خرید شده بود عنوان شد، شرکت فولاد مبارکه در اطلاعیه عرضه فردای بورس کالا حجم عرضه محصولات را به طرز محسوسی افزایش داده است.

به گزارش می متالز، اتفاقی که می‌تواند فروش بالای هزار میلیارد تومانی را برای «فولاد» در یک روز به همراه داشته باشد.

شرکت فولاد مبارکه در اطلاعیه‌ای خبر از عرضه محصولات خود در معاملات روز دوشنبه بورس کالا داد که افزایش معنادار حجم عرضه با توجه به ابطال معاملات هفته گذشته و به منظور رقابت‌پذیری بیشتر برای عدم جهش قیمت‌ها از نکات مهم این اطلاعیه به شمار می‌آید. بر این اساس نزدیک به 128 هزار تن از دو محصول ورق گرم، 14500 تن ورق سرد ، 5700 تن ورق گالوانیزه و 1600 تن ورق قلع اندود داده قرار است در معاملات امروز بورس کالا توسط شرکت فولاد مبارکه با تاریخ تحویل اردیبهشت 99 عرضه شود.

قیمت پایه این محصولات یکی از نکات جالب توجه این اطلاعیه است. بر این اساس قیمت پایه ورق گرم در محدوده 6 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم و قیمت پایه ورق سرد در محدوده 6800 تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که امروز در بازار آزاد شاهد فروش شمش فولادی در محدوده قیمتی 6 هزار تومان در شهرهای اصفهان، یزد، قزوین، ساوه، سمنان و قم بودیم و به این ترتیب می‌توان گفت قیمت‌های عرضه ورق‌های گرم و سرد فولادی توسط شرکت فولاد مبارکه با توجه به قیمت‌های فعلی بازار آزاد نوعی حراج محسوب می‌شود و به همین دلیل انتظار می‌رود رقابت سنگین برای خرید در معاملات فردای بورس کالای این محصولات شکل بگیرد.

از سوی دیگر با لغو معاملات امروز بورس کالای شمش فولادی در رینگ صنعتی، بار دیگر نگرانی‌ها در خصوص احتمال لغو مجدد معاملات روز دوشنبه نیز وجود دارد. اما این حرکت می‌تواند تبعات منفی زیادی در خصوص زیر سوال رفتن ساختار بازار و قوت گرفتن گمانه‌زنی‌ها در مورد نفوذ برخی از دلالان و افراد سودجو به همراه داشته باشد.

با توجه به میزان عرضه و قیمت‌های پایه درنظر گرفته شده برای محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا و احتمال بالای شکل‌گیری رقابت خرید و افزایش قیمت‌های پایانی، رشد 10 درصدی قیمت‌های پایانی نسبت به قیمت‌های پایه نیز می‌تواند فروش محصولات فولاد مبارکه در روز دوشنبه را در بورس کالا از مرز هزار میلیارد تومان عبور دهد. البته ذکر این نکته لازم است که این فروش سلف با تاریخ تحویل اردیبهشت سال 99 خواهد بود و در صورت‌های مالی امسال شرکت منعکس نخواهد شد اما روند رو به رشد قیمت‌ها با اوج‌گیری مجدد نرخ دلار در بازار آزاد و انتظار تورمی شکل گرفته بین فعالان اقتصادی  می‌تواند در تخمین چشم‌انداز فروش و سودآوری سال آینده شرکت فولاد مبارکه تاثیر محسوسی داشته باشد که احتمالا محرک قیمت سهام این شرکت در بازار سهام خواهد بود.

از سوی دیگر آمار منتشر شده در معاملات روز یکشنبه (دیروز) بورس تهران نشان می‌دهد که گروه فلزات اساسی بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها با سهم 112 میلیارد تومانی را در اختیار داشته و سهام شرکت فولاد مبارکه از این حیث برترین سهم بورسی با تغییر مالکیت 47 میلیارد تومانی حقوقی به حقیقی بوده است که نشان دهنده قرارگیری این سهم و صنعت در کانون توجهات سرمایه‌گذاران خرد است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 امروز رقم خورد؛

معامله ۶۸ هزار تن وکیوم باتوم در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه، میزبان دادوستد ۶۸ هزار تن وکیوم باتوم بود.
 

رشد ۳۸ درصدی ارزش معاملات سالانه پتروشیمی در بورس کالا

می متالز - سال ۹۸ بازار پلیمرهای بورس‌کالا شاهد دادوستد ۲/ ۳میلیون تن از انواع پلیمرها بود که نشان می‌دهد وضعیت تولید در صنایع تکمیلی به‌رغم برخی محدودیت‌های اقتصادی از کارنامه قابل قبولی برخوردار بوده آن‌هم در شرایطی که شاهد رشد ۳۸ درصدی ارزش معاملات کل محصولات پتروشیمیایی بودیم.
 

مختصات نخستین عرضه شمش فولادی در سال ۹۹/ کرونا بر معاملات شمش در بورس کالا تأثیر گذاشت؟

می متالز - امروز یکشنبه ۱۷ فروردین نخستین عرضه شمش فولادی در سال ۹۹ در بورس کالا انجام گرفت. معاملات شمش بلوم چادرملو با قیمت میانگین ۴۴۵۴ تومان به ازای هر کیلو انجام شد و میزان تقاضا برای شمش فولادی، ۲.۵ برابر میزان عرضه بود.
 

نخستین عرضه شمش فولادی در سال ۹۹

می متالز - امروز ۱۷ فروردین نخستین عرضه شمش فولادی در سال ۹۹ در بورس کالا صورت خواهد گرفت.
 

عرضه صادراتی سود کاستیک برای نخستین بار در بورس کالا

می متالز - امروز در جریان عرضه انواع محصولات در بورس کالای ایران، تالار صادراتی میزبان یک محصول تازه وارد است، به طوریکه برای نخستین بار ۲۰ هزار تن سود کاستیک مجتمع پتروشیمی اروند روی تابلوی رینگ صادراتی می رود.
 

تالار محصولات صنعتی و معدنی میزبان عرضه شمش بلوم، مس و سرب

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه، میزبان عرضه ۱۰ هزار تن شمش بلوم، ۳ هزار تن مس کاتد و ۱۰۰ تن شمش سرب است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما