خبر
آهن و فولاد   دانش فنی   دانشگاه ها  

محققان دانشگاه اراک به دانش فنی فولاد TRIP دست یافتند

می متالز - گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک به دانش فنی تولید فولاد TRIP دست یافتند که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است.

به گزارش می متالز، «یوسف پاینده» و«بهمن میرزاخانی» از اعضای هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی این دانشگاه با همکاری «عیسی خانی» دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش شناسایی و انتخاب مواد به دانش فنی این نوع فولاد دست یافتند.
 فولاد TRIP نوعی از فولادهای پیشرفته پراستحکام است که به طور همزمان از استحکام و انعطاف‌پذیری بالا برخوردار است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک گفت: کاربرد این نوع از فولاد به‌دلیل کارآمدی از نظر مشخصات مکانیکی، عناصر آلیاژی بسیار اندک و مقرون به‌صرفه بودن بیشتر در صنعت خودرو سازی است.
 «یوسف پاینده» این دانش ناشی از طراحی انتخاب عناصر آلیاژی و فولادسازی، ریخته گری، کارگرم و عملیات حرارتی نهایی بوده و منجر به تولید قطعاتی می شود که در مقیاس صنعتی قابل استفاده است.
وی ادامه داد: عناصر آلیاژی اصلی این فولادها به طور کلی شامل کربن، سیلیسیم و منگنز بوده و مجموع این عناصر به طور معمول بالای پنج درصد است.
عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک هدف از انجام این پژوهش را تولید فولاد TRIP منگنز پایین در مقیاس صنعتی عنوان کرد و گفت: بر این اساس ۲ ترکیب شیمیایی متفاوت طوری انتخاب شد که مجموع عناصر آلیاژی اصلی کمتر از چهار درصد باشد.

پاینده افزود: بر این اساس پس از آماده سازی مذاب، ۲ شمش به مقطع ۱۵ در ۱۵ و طول تقریبی ۶۰ سانتی متر ریخته‌گری شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه عملیات ترمومکانیکال چالش اصلی تولید این نوع فولاد ها به شمار می رود، ابتدا دما و زمان کار گرم بهینه و سپس شرایط عملیات حرارتی نهایی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت دما و زمان بهینه در هر ۲ مرحله و به صورت تابعی از ضخامت به‌دست آمد.

عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: این تحقیق در مقیاس نیمه صنعتی انجام شده و قابلیت صنعتی شدن را داراست و افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این صنعت را دارند دانش فنی این دستاورد برای آنان موجود است.

دانشگاه اراک بیش از نیم قرن سابقه فعالیت دارد و یکی از مراکز علمی و پؤوهشی معتبر کشور است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فولاد سنگان، شاهراه انتقال دانش فنی فولاد به شهرستان خواف

می متالز - شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان با توجه به رسالت خود به عنوان “معین اقتصادی و مهارتی شهرستان خواف” با برنامه ریزی و تدوین برنامه های هدفمند و در راستای توانمندسازی علمی و توسعه کیفی آموزش در شهرستان خواف اقدام به برگزاری کلاس های آموزش گندله سازی نمود.
 

تولید نخستین خودروهای مجهز به گیربکس شش دنده شهریورماه امسال

می‌متالز - مدیر پروژه پلتفرم ایران خودرو ازتولید نخستین خودروهای مجهز به گیربکس شش دنده دستی با تکیه بر دانش فنی ایرانی در شهریور ماه خبر داد و گفت: با نصب این گیربکس مصرف سوخت نبست به گیربکس‌های پنج دنده در سرعت‌های بالا حدود 0.6 لیتر کاهش می‌یابد.
 

درخواست دانشجویان استان مرکزی از رئیس کل دادگستری برای بازدید از شرکت هپکو

می متالز - جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های استان مرکزی خواهان تدارک برنامه‌ای برای بازدید دانشجویان به همراه رئیس کل دستگاه قضایی استان از شرکت هپکو شدند.
 

تقدیر وزیر فرهنگ از عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد دانشگاه اراک

می متالز - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حسین مستعان عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک به پاس گردآوری کتاب "متالورژی جوشکاری و جوش پذیری" به عنوان کتاب شایسته تقدیر سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.
 

دستیابی به دانش فنی تولید یک نوع فولاد TRIP توسط محققان دانشگاه اراک

می متالز - گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک به دانش فنی تولید فولاد TRIP دست یافت.
 مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد:

فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با دانش فنی ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در روزهای آینده، فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر با هدف تولید سالانه ۵۵ هزار تن محصول خاص پلیمری به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما