خبر
سنگ های تزئینی  

جذب بازار صادراتی برای همدان با ذخایر گرانیت

می متالز - استان همدان در بخش معدن خود دارای ذخایری از سنگ های گرانیت است که می توان با توسعه معادن آن شاهد افزایش اشتغالزایی بود. هرچند بازار داخلی حوزه سنگ چندان رغبتی به گرانیت ندارد اما می توان از بازار صادراتی بهترین استفاده را داشت.

به گزارش می متالز، استان همدان در بخش معدن خود دارای ذخایری از سنگ های گرانیت است که می توان با توسعه معادن آن شاهد افزایش اشتغالزایی بود. هرچند بازار داخلی حوزه سنگ چندان رغبتی به گرانیت ندارد اما می توان از بازار صادراتی بهترین استفاده را داشت.

علیرضا رستگار فعال حوزه سنگ با اشاره به ذخیره سنگ تزئینی ایران اظهار کرد: حدود 1.5 میلیارد تن ذخیره سنگ تزئینی در ایران وجود دارد که با این عدد در رتبه چهارم جهانی قرار گرفته ایم. همچنین در زمینه رنگ، کیفیت و تنوع در سنگ های ساختمانی دارای رتبه اول جهانی هستیم.
وی ادامه داد: حدود 1300معدن سنگ تزئینی و 6 هزار واحد سنگبری و هزار واحد صنایع جانبی و پایین دستی فعال در ایران در زمینه سنگ تزئینی موجود است که بخشی از این آمار در استان همدان فعالیت دارند. درواقع این حوزه توانسته 14درصد اشتغال مستقیم در بخش معدن کشور به همراه داشته باشد. اما متاسفانه به لحاظ جنس فوق العاده سختی که سنگ های تیپ آذرین که به اسم گرانیت معمول است، چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.
این فعال حوزه سنگ اظهار کرد: درواقع واحدهای فرآوری در حوزه گرانیت بسیار کم است.
در حال حاضر 150هزار نفر در تعداد معادن یاد شده مشغول بکار هستند اما بدون شک توسعه این معادن می تواند در رشد اشتغال اثر گذار باشد.
وی با اشاره به بازار داخلی این حوزه افزود: متاسفانه بازار داخلی چندان کششی به سنگ گرانیت ندارد زیرا هم محصول نهایی نسبت به تراورتن قیمت بالایی دارد و هم جنس فوق العاده سختی دارد اما در حوزه صادرات شاهد بازار بسیار قوی ای هستیم و تنوع باف و رنگ گرانیت ایران جایگاه بسیار خوبی دارد. در نتیجه اگر استان همدان در این زمینه وارد سرمایه گذاری شود می تواند بازار صادراتی خوبی داشته و از این مسیر کسب درآمد کند.
همدان یکی از استان‌های دارای ذخایر و پتانسیل‌های معدنی غنی و متنوع در کشور است به‌طوریکه  از 67 نوع ماده معدنی موجود در کشور 30 نوع آن در همدان یافت می‌شود که سیلیس، فلدسپات، گرانیت و دولومیت سنگ‌های معدنی شاخص این استان هستند.
ذخایر قطعی معدن سنگ گرانیت استان همدان 2 میلیون و 604 هزار 282 تن برآورد شده است که بهره برداری از این ذخایر می تواند اشتغال چشمگیری را برای استان به همراه داشته باشد. البته نباید فراموش کرد بهره برداری از ذخایر گرانیت همدان نیازمند سرمایه‌گذاری به ویژه حضور بخش خصوصی و حمایت های دولت از آن است

کد خبر: 91347
تاریخ: 1398/12/20 - 11:27
منبع: معدن نیوز

علیرضا رستگار  سنگ تزئینی  استان همدان  گرانیت 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان خبر داد:

تولید روزانه ۴۰ هزار ماسک در همدان

می متالز - معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با تأکید بر اینکه متأسفانه درباره ماسک، الکل و مواد ضدعفونی کننده در بازار بحران وجود دارد، گفت: ۴۰ واحد تولیدی در استان همدان برای تولید ماسک معرفی شدند که در حال حاضر شش واحد در همدان به منظور تولید ماسک خط تولید را تغییر داده‌اند و روزانه ۴۰ هزار ماسک فقط توسط یک واحد تولید می شود.
 

واحد تولیدی سنگ تزئینی در محلات افتتاح شد

می متالز - در دومین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، واحد تولیدی سنگ تزئینی در شهرک صنعتی محلات به بهره برداری رسید.
 

بازدید مدیرکل محیط زیست استان همدان از شرکت سیمان هگمتان

می متالز - مهندس جعفری نژاد بسطامی مدیرکل محیط زیست استان همدان به همراه معاونین و ریاست اداره محیط زیست شهرستان رزن در تاریخ ۹۸/۱۰/۲۸ از شرکت سیمان هگمتان بازدید بعمل آورند.
 سوالی از مخالفات طرح محدودیت بازار پایه و مجلسی‌ها؛

پیاده روی سهامداران "کهرام" بر لبه پرتگاه

می متالز - اینکه چگونه شرکتی با شناسایی ۱۸۰ریال زیان به ازای هر سهم در این مدت، قیمت‌هایی در حدود ۲۲۲۴۰ ریال را در بازار پایه به ثبت می‌رساند سوالیست که باید از مخالفان طرح محدودیت بازار پایه و به ویژه برخی از نمایندگان مجلس پرسید.
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان اعلام کرد:

سهم 55.5 درصدی صنعت از سبد صادرات استان همدان

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: صادرات بخش صنعت استان همدان ۴۷ میلیون و ۷۰۱ هزار دلار و وزن آن ۴۳۳ هزار و ۱۳۲ تن بوده است که سهمی ۵۵.۵ درصدی را از صادرات این استان به خود اختصاص داده است.
 

استقرار هیأت بازرسی در اداره کل گمرک استان همدان

می متالز - هیأت بازرسی در گمرک استان همدان مستقر است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما