خبر
محیط زیست   نفت  

تاثیر کاهش قیمت نفت بر صادرات فرآورده‌های نفتی ایران

می متالز - سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی گفت: کاهش قیمت نفت بر قیمت فرآورده‌های نفتی اثر می‌گذارد و این موضوع می‌تواند بر درآمد ایران از محل صادرات این محصولات اثرگذار باشد.

به گزارش می متالز، «سید حمید حسینی» امروز (یکشنبه)  با اشاره به اینکه ایران در بخش فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی سالانه حدود ۲۵ میلیارد دلار صادرات دارد، ادامه داد:‌ ۱۲ میلیارد دلار از این میزان مربوط به محصولات پتروشیمی است که در سه حوزه پلیمرها،‌ محصولات شیمیایی و انواع گازها قرار دارند. 

وی افزود: ‌هفت میلیارد دلار نیز شامل صادرات فرآورده‌های نفتی شامل گازوئیل،‌ بنزین،‌ مازوت و انواع هیدروکربور است. 

حسینی تاکید کرد:‌ سهم صادرات گاز به کشورهای همسایه نیز سالانه در حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار است. 

وی با اشاره به اینکه صادرات این محصولات همگی تحت تاثیر قیمت نفت قرار دارد،‌ گفت:‌ بنابراین در سال آینده اگر قیمت نفت پایین بماند،‌ ارزش صادراتی فرآورده‌های نفتی کاهش پیدا می‌کند. 

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ادامه داد: اما ‌از نظر تناژ به نظر نمی‌رسد شاهد کاهش صادرات باشیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سال آینده به دلیل کاهش وابستگی بودجه به نفت چندان نفتی نیست، افزود:‌ صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها کاهش پیدا کرده و این موضوع بر استقلال اقتصاد از نفت موثر بوده است. 

حسینی با تاکید بر اینکه تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای کنترل ویروس کرونا است،‌ گفت: ‌اگر در این مدت اوج کرونا را پشت سر گذاریم می‌توان امیدوار بود تا واحدهای صنعتی در اوایل اردیبهشت به تولید برگردند. 

وی با اشاره به اینکه دولت در بودجه سال آینده حداقل درآمد نفتی را در نظر گرفته است،‌ افزود: با توجه به رکود تولید و با توجه به شیوع ویروس کرونا،‌ دولت برای تامین درآمدهای سال آینده  کار سختی خواهد داشت. 

ایران در سال ۹۸ به جمع صادرکنندگان بنزین پیوست و با توجه به این موضوع عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی در دستور کار قرار گرفت. این موضوع باعث شد تا بخش خصوصی نیز وارد این عرصه شود و مازاد تولید فرآورده‌های نفتی ایران صادر شود.

کد خبر: 92987
تاریخ: 1399/01/03 - 15:12
منبع: صدای بورس

قیمت نفت  حمید حسینی  ویروس کرونا 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اختصاص ۱۹۵ هزار ماسک برای توزیع رایگان در مراکز درمانی سمنان

می متالز - سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از اختصاص ۱۹۵ هزار عدد انواع ماسک از سوی وزارت «صمت» برای توزیع در شبکه بهداشت و درمان استان خبر داد.
 

صدور اخطاریه پلمب برای ۵۸ واحد صنفی در مهاباد

می متالز - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: ۵۸ اخطاریه پلمب برای واحد‌های صنفی که مصوبات ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا را رعایت نکردند صادر شد.
 

قیمت نفت باز هم سقوط کرد

می متالز - در حالی که افزایش بیش از حد انتظار ذخایر نفت خام آمریکا و تشدید اختلافات در درون اوپک که موجب افزایش عرضه شده چشم انداز بازار نفت را تیره و تار کرده قیمت نفت برنت پس از پشت سر گذاشتن بزرگترین افت سه ماهه و ماهانه خود امروز هم شاهد کاهش بیشتری بود.
 

سامانه ثبت شکایات احتمالی مشتریان بانکی دارای تسهیلات قرض‌الحسنه

می متالز - در پی ابلاغ بخشنامه‌های مربوطه به شبکه بانکی به اطلاع می‌رساند چنانچه ازحساب کسانی که اقساط قرض‌الحسنه دارند یا از حساب ضامنین آنها در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، برداشتی بابت اقساط انجام شد، هموطنان عزیز می‌توانند موضوع را در سامانه مربوطه از طریق سایت بانک مرکزی درج کنند.
 معاون اقتصادی بانک مرکزی خبر داد:

تصويب شيوه نامه و نوع قرارداد خرید(ریپو) و بازخرید(ریپو معکوس)

می متالز - جلسه هیئت عامل بانک مرکزی، صبح امروز همزمان با روز جمهوری اسلامی برگزار و در خصوص موضوعاتی چون عملیات بازار باز، نحوه تامین ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی و ایجاد واحد نظارتی در مدیریت کل اعتباری بانک مرکزی تصمیم گیری شد.
 تحلیلگر بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن تاکید کرد؛

تاثیر کرونا ویروس بر صنعت فولاد هند

می متالز - اعمال قرنطینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا (COVID-19) تمایلات بازار را به صنعت فولاد هند کاهش داده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما