خبر
زمین شناسی  

توقف سر راه طبیعت ممنوع! زور طبیعت از انسان بیشتر است

می‌متالز - به مناسبت روز جهانی آب و تغییر اقلیم، یا به مناسبت سالگرد سیل و زمین لغزش، امسال هم بارش بهاره در راه است، جریان های جنوبی تقویت شده و شاید سومین سال پیاپی است که در برخی مناطق استان بوشهر در یک روز به اندازه یک سال باران می‌بارد.

به گزارش می‌متالز، بارش و سیل پارسال دامنه‌های حساس زیادی را ناپایدار کرده است و  خشکرودها را سیلابی. شرایط جوی و زمینی، همه مجوزهای رسمی و غیررسمی ساخت‌وساز در حریم رودخانه‌ها، مسیر خشکرودها و دره‌ها و دامنه‌های ناپایدار به ویژه در شیب‌های بیش از بیست درصد و ارتفاعات و عرصه‌های منابع طبیعی را باطل کرده است. جاده‌های بسیاری در دو دهه گذشته ساخته شده‌اند که در بیشتر آنها پاشنه شیب‌ها برش خورده، دامنه‌ها ناپایدار شدند و با اندک بارش یا جذب آب حرکت می‌کنند.

این جاده‌ها تجربه این شرایط اقلیمی را نداشته‌اند ولی از نظر زمین‌شناسی حتی آن زمان هم حساس بوده‌اند. همه رخدادهای چند روز اخیر از ریزش در اتوبان تهران-چالوس تا سقوط سنگ در سوادکوه، سیلاب در بوشهر و زمین‌لغزش‌های متعدد در لرستان و شمال خوزستان یک وجه مشترک دارند، دخالت یا دستکاری انسان در طبیعت.

یادمان نرود که بیشتر رخدادهای ناگوار، ناشی از قهر طبیعت نیستند، نتیجه خطای انسانند. این روزها کرونا همه جوانب زندگی انسان‌ها را در همه جای دنیا تحت تاثیر قرار داده، ولی طبیعت کار خودش را می‌کند. پس احتمال سیل و زمین لغزش وجود دارد. تغییر اقلیم هم هست، فرونشست دشت‌ها را بلعیده و زمین‌لرزه هم کار خودش را می‌کند و هر از گاهی گرد و غبار. همانگونه که کرونا ما را مجبور به تغییر خیلی از عادت‌هایمان کرده، باید بیاموزیم که رفتار خود را در طبیعت نیز تغییر دهیم و با آن سازگار کنیم. زور طبیعت از زور کرونا بیشتر است، خیلی وقت‌ها از زور انسان هم بیشتر است. توقف سر راه طبیعت ممنوع!


دکتر رضا شهبازی
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

صادرات کالای غیرنفتی از استان بوشهر ۱۹ درصد افزایش یافت

می متالز - مدیرکل گمرک استان بوشهر از صادرات ۲۳ میلیون تن کالا بدون احتساب میعانات گازی از گمرکات استان بوشهر در سال قبل خبرداد و گفت: این میزان صادرات غیرنفتی نسبت به سال ماقبل آن ۱۹ درصد افزایش یافته است.
 

۱۰۰ هزار ماسک در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر قرار گرفت

می متالز - مدیرکل گمرک استان بوشهر گفت: با همکاری سازمان اموال تملیکی استان بوشهر ۱۰۰ هزار ماسک، ۱۲ دستگاه تب‌سنج و ۴ هزار لیتر الکل در راستای مقابله با ویروس کرونا در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر قرار گرفت.
 

ثبت سفارش واردات کالا‌های بهداشتی تسریع شد

می متالز - معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: ثبت سفارش واردات کالا‌های بهداشتی در این استان تسریع شد.
 

سر ریز شدن سد الغدیر در صورت تداوم بارندگی‌

می متالز - مدیر امور بهره‌برداری از سد الغدیر ساوه گفت: با افزایش دبی ورودی سد الغدیر احتمال باز کردن دریچه‌های تحتانی به منظورمدیریت آب ذخیره شده در دریاچه این سد قوت می‌گیرد.
 

شرکت‎های ملی حفاری و پخش خوزستان همکاری می‌کنند

می متالز - شرکت‌های ملی حفاری ایران و پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان درباره هم‌افزایی و همکاری‌های مشترک به‌منظور پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت رایزنی و تبادل نظر کردند.
 

آمادگی صنعت برق برای شرایط پر بارش و سیلابی کشور

می متالز - سخنگوی صنعت برق از آمادگی تمام گروه‌های عملیاتی و فنی برای مقابله با حوادث احتمالی در شرایط نامساعد جوی یا بحران‌های طبیعی از جمله سیل و بارش برف خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما