خبر
آب  

آبگیری ۶۲ درصد مخازن سدهای کشور

می متالز - مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در حال حاضر حدود ۶۲ درصد مخازن سدهای کشور آبگیری شده است.

به گزارش می متالز، محمد حاج رسولی‌ها صبح امروز(پنجم فروردین‌ ماه) در حاشیه بازدید از سد استقلال میناب افزود: خوشبختانه ابتدای سالجاری شاهد بارش‌های خوبی در سطح کشور بودیم که به‌ طور متوسط حدود ۱۲ میلی‌ متر میزان بارش کشور افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه هم‌ اکنون متوسط بارش تا این لحظه در سطح کشور ۲۰۹ میلی‌متر است، تصریح کرد: این میزان نشان از رشد ۱۲ درصدی نسبت به میانگین بلند مدت ۵۱ ساله بارش کشور است گرچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته است.

این مقام مسوول ادامه داد: خوشبختانه جبهه بارندگی در استان‌های جنوبی که معمولاً در سنوات گذشته سال‌های خشکی را پشت سر گذاشته‌اند، بارش‌های مناسبی داشته باشد و سدهای استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و تا حدودی در استان خوزستان آبگیری شدند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه حدود ۶۲ درصد مخازن سدهای کشور در حال حاضر آبگیری شده است، اضافه کرد: در استان هرمزگان به‌ صورت ویژه سدها تقریباً به‌صورت کامل پرشده است.

وی با بیان اینکه حتی سد استقلال میناب و سد شمیل و نیان که دو منبع اصلی تأمین آب شرب استان هرمزگان هستند به سرریز هم دچار شدند، عنوان کرد: مدیران تأمین آب شرب استان هرمزگان در مدیریت سیلاب نیز نقش مهم و قابل‌ تقدیری ایفا کردند.

حاج رسولی‌ها بیان کرد: در سد شمیل و نیان با وجود اینکه ورودی به سد به ۵ هزار مترمکعب در ثانیه رسید، خوشبختانه با مدیریتی که در استان هرمزگان صورت گرفت، خروجی تا یک هزار و ۳۰۰ مترمکعب در ثانیه تقلیل یافت و خسارت بسیار ناچیزی را شاهد بودیم.

وی در خصوص وضعیت سد استقلال میناب گفت: در این سد تنها چند ساعتی مجبور شدیم که در اوج ورودی‌ها، خروجی را به ۳ هزار مترمکعب در ثانیه برسانیم، این در حالی است که ورودی آن به ۴ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده بود.

حاج رسولی‌ها با اشاره به اینکه آب سرریز شده برای آبخوان‌ها نیز بسیار مؤثر است، ادامه داد: باید به فکر ساماندهی باشیم نه لایروبی زیرا ساماندهی هم لایروبی را شامل می‌شود و هم ممانعت از دخل و تصرف انسانی در بستر رودخانه‌ها را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: برای ۷۵ هزار کیلومتر رودخانه‌های اصلی کشور طرح ساماندهی تشکیل و دارای دو بخش داخل و خارج شهری تعیین‌شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در بحث داخل شهری بر عهده شهرداری‌ها و خارج از شهرها نیز مطالعات جامع رودخانه‌ها صورت گرفته است، افزود: در رودخانه میناب که پایین‌ دست سد استقلال قرار دارد، طرح مدیریت سیلاب نیز مطالعه شده و بخش‌هایی که نیاز به لایروبی یا سامانده و آزادسازی را دارد در برنامه سالجاری و سال آینده گنجانده‌ شده است.

وی در پایان گفت: امسال منابع اختصاص‌ یافته به وزارت نیرو در بخش ساماندهی رودخانه‌ها به لحاظ اعتبارات مصوب رشد مناسبی داشته است و امیدوارم در کنار رشد اعتبارات نیز تخصیص‌های مناسبی را شاهد باشیم تا ساماندهی رودخانه‌ها به‌ خوبی صورت بگیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

۳۷ درصد مخازن سدها خالی است

می متالز - مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ۳۷ درصد حجم خالی در مخازن سدهای کشور با هدف کنترل سیلاب پیش بینی شده است.
 

رها سازی آب سد سفید رود در گیلان/ تردد در حاشیه رودخانه‌ ممنوع

می متالز - با توجه به شرایط مطلوب پوشش برفی حوضه آبریز سد سفیدرود ، تأمین حق آبه زیست محیطی و کنترل بهینه سیلاب‌های محتمل فصل بهار، آب سد سفیدرود گیلان رهاسازی می‌شود.
 اردکانیان:

اعتبارات لایروبی رودخانه‌ها و سدسازی در لایحه بودجه ۹۹ افزایش یافت

می متالز - وزیر نیرو از افزایش اعتبارات مورد نیاز لایروبی رودخانه‌ها و سدسازی در لایحه بودجه ۹۹ خبر داد.
 

انتقال آب از دریای عمان در اولویت/ انتقال آب چقدر هزینه دارد؟

می متالز - مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به طرح انتقال آب دریای عمان گفت: تا پایان امسال امکان انتقال آب به بخشی از صنایع گل گهر و معادن استان کرمان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به انجام می‌رسد که این مساله نشان دهنده عملیاتی بودن این پروژه‌هاست.
 

لایروبی 570 کیلومتر از رودخانه‌های کشور برای مدیریت سیلاب‌های احتمالی

می متالز - مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه از ابتدای سال 570 کیلومتر از رودخانه‌های استان‌های سیل‌خیز، لایروبی و بازگشایی شده گفت: حجم قابل توجهی از ظرفیت سدها برای کنترل و مهار سیلاب‌های احتمالی آماده‌ است.
 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی:

روحیه جهادی در وزارت نیرو مشاهده نمی‌شود

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بار‌ها اعلام کردم که احتمالا تعمدی در کار است که وزارتخانه نیرو به وظایف خود در رابطه با جلوگیری از وقوع سیل عمل نمی‌کند و شاید برخی به‌دنبال وارد کردن خسارت به کشور هستند، درواقع روحیه جهادی در وزارت نیرو مشاهده نمی‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما