خبر
اقتصاد   بورس کالا  

دخالت‌هایی که فروشندگان را تضعیف کرد!

می متالز - نباید انتظار داشت که عرضه‌کننده و متقاضی با نادیده گرفتن سودسازی بنگاه اقتصادی خود، تنها در راستای منافع کلانی گام بردارد که سیاست‌گذار به نفع اقتصاد خورد، حتی یک گام نیز برنداشته است.

به گزارش می متالز، غلام حسین جمیلی نایب رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران در خصوص تبانی قیمت در انجام معاملات بورس‌ کالا گفت: عرضه‌کننده و متقاضای درصدد دریافت سود بیشتر از معاملات خود هستند بنابراین فروشنده و خریدار در راستای منفعت شرکت‌ خود و بر اساس منفعت و سیاست‌گذاری‌های داخلی با یکدیگر کار می‌کنند و اگر سیاست‌های خرید و فروش آنها با هم مطابق شود و همخوانی داشته باشد، می‌توان این انتظار را داشت که حتی تبانی نیز در معاملات رخ دهد.

وی ادامه داد: ضعف نظارت و دخالت‌های بی‌جایی که به اسم بورس‌ کالا بوده و فروشندگان را تضعیف می‌کند باعث شده که خریدار و فروشنده در یک راستا و در جهت تامین انتظارات خود حرکت کنند.

جمیلی تصریح کرد: از سوی دیگر نباید انتظار داشت که عرضه‌کننده و متقاضی با نادیده گرفتن سودسازی بنگاه اقتصادی خود، تنها در راستای منافع کلانی گام بردارد که سیاست‌گذار به نفع اقتصاد خورد، حتی گامی برنمی‌دارد ولذا خریدار این حق را دارد که منافع خود را با فروشنده در یک رابطه دو جانبه تنظیم کند.

عضو اسبق هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران افزود: مچینگ موجب اخلال در نظام تنظیم قیمت در بازار و تغییر در روند تعیین قیمت از جانب نهادهای تعیین کننده با آن چیزی که در دنیای واقعی در حال شکل گیری هست می شود. منجر به سخت تر شدن کار در بازار، پیچیده تر شدن موضوعات و دستخوش قیمتی در بازار از لحاظ افزایش و کاهش قیمت می شود.

رییس کمیسیون کارآفرینی تصریح کرد: ناکارآمدی تصمیم گیری ها موجب مچینگ می شود، اگر تصمیماتی که در گذشته گرفته ایم کارآمدی و اثرگذاری لازم را داشت بازار به این سو نمی رفت که سخت گیری مضاعف، کنترل و نظارت بیشتری را در بازار داشته باشیم.

کد خبر: 93380
تاریخ: 1399/01/05 - 20:12
منبع: بورس نیوز

بورس‌ کالا  غلام حسین جمیلی  کمیسیون کارآفرینی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی پلیمر ایران خبر داد

عرضه‌های خاص در بورس‌ کالا برای مبارزه با کرونا

می متالز - رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران از تشکیل کارگروه مبارزه با ویروس کرونا با حضور نمایندگانی از وزارت صمت، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، بورس‌کالای ایران و نیز انجمن ملی پلیمر ایران و تعدادی از نهادها برای تامین اقلام موردنیاز مرتبط با کنترل این بیماری خبر داد.
 

مشکلات طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌ کالا

می متالز - طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌کالا موجب مشکلاتی در زمینه تامین به‌موقع مواد اولیه، نوسانات نرخ و کمبود نقدینگی برای واحدهای تولیدی می‌شود.
 

بازدهی ۹ ماهه بورس به چقدر رسید؟

می متالز - کارنامه بورس تهران در سومین فصل از سال ۹۸ درحالی به پایان رسید که نماگر اصلی سهام ضمن ایستادن در قله تاریخی، رشد ۲/ ۱۷ درصدی را ثبت کرد و بازدهی شاخص سهام از ابتدای سال ۹۸ درصد شد.
 

بورس‌ کالا آماده میزبانی از فروش اموال مازاد بانک‌ها

می متالز - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بورس‌ کالای ایران آمادگی خود را برای واگذاری اموال مازاد بانک‌ها اعلام کرده است، گفت: مزیت همزمان فروش املاک مازاد بانک‌ها در بورس‌ کالا آن است که علاوه بر آزاد شدن منابع بانکی به شکلی شفاف و رقابتی، یک گزینه جدید برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نیز به میزبانی بورس‌ کالا اضافه می‌شود.
 

پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها در پتروشیمی

می متالز - پیش‌بینی‌ها حاکی از روزهای خوبی در بازار پتروشیمی‌های بورس‌ کالا است چرا که براساس شاخص قیمت پلیمرها به‌ عنوان مهم‌ترین داده قیمتی در بازار داخلی پلیمرها از اواخر تیر سال‌جاری تا اواسط آبان‌ در مسیر کاهشی قرار داشته ولی هم‌اکنون با تغییر فاز به سمت رشد قیمت‌ها حرکت کرده است.
 روند عرضه و تقاضا پتروشیمی شازند در بورس‌ کالا بررسی شد؛

"شاراک" و تجربه تلخ کاهش چشمگیر ۲۱۰۰ تنی تقاضا

می متالز - پتروشیمی شازند در هفته‌ای که گذشت در حدود ۱.۴۹۰تن از انواع پلی پروپیلن را در بورس کالا عرضه کرد که با کاهش چشمگیر ۲۱۰۰ تنی نسبت به هفته ماقبل مواجه شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما