خبر
بورس و سهام   خودرو  
بهای شیرین این خودروساز از افزایش سرمایه:

از تجدید ارزیابی چه عاید «خودرو» می‌شود!

می متالز - افزایش سرمایه سنگین شرکت «ایران خودرو» نگاه‌ها را به سمت صورت‌های مالی شرکت چرخاند و ارزش بسیاری از دارایی‌ها رو شد.

به گزارش می متالز، شرکت «ایران خودرو» چندی پیش اعلام کرد قصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد؛ موضوعی که مدت‌ها سهامداران و سرمایه گذاران چشم انتظار آن بودند.

میزان تجدید ارزیابی در حدود ۲۰۰۸ درصد تعیین شده تا مبلغ سرمایه از ۳۲۲ هزار و ۵۳۳ میلیارد ریال فراتر رود.
در این افزایش سرمایه قابل توجه، سرمایه گذاری ها، ساختمان، ماشین آلات و زمین مورد تجدید ارزیابی قرار گرفتند.

تورم سال‌های اخیر اقتصاد موجب کاهش ارزش پول ملی شد و در نتیجه آن، بهای تمام شده دارایی‌های ثابت و سرمایه گذاری‌های بلندمدت، در صورت‌های مالی ارزشی نامتعارف داشته باشند و از ارزش‌های جاری که بیان کننده واقعیت‌های اقتصادی هستند، فاصله بسیاری داشته باشند. به همین جهت، چنین اطلاعات نامتعارف و دور از واقع، موجب گمراهی سرمایه گذاران می‌شود و برای تصمیم گیری‌های اقتصادی، نامربوط و نارسا خواهند بود.

بر این اساس، شرکت «ایران خودرو» تصمیم گرفت با تجدید ارزیابی دارایی‌های خود، ضمن خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت، نسبت به بهبود ساختار ترازنامه و ساختار مالی اقدام کند. این موضوع سبب حفظ و ارتقای سطح اعتبارات بانکی و بهره مندی از معافیت مالیاتی، برای این شرکت می‌شود.

یکی از مزیت‌های تجدید ارزیابی دارایی ها، بالا رفتن رتبه اعتباری شرکت نزد نهاد‌های مالی جهت استفاده از تسهیلات مالی و بانکی است. «ایران خودرو» نیز با ثبت افزایش سرمایه مذکور، می‌تواند در شرایط بهتری نسبت به تأمین مالی اقدام کند. از سوی دیگر، جهت کنترل هزینه مالی، استفاده از ابزار‌های مالی جدید نیز در دستور کار قرار گرفته است.

نکته جالب توجه در گزارش توجیهی افزایش سرمایه «ایران خودرو» این است که بهای تمام شده سرمایه گذاری‌ها حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده تاکنون اما؛ در فرایند تجدید ارزیابی، ارزش کارشناسی آن بالغ بر ۱۴۳ هزار میلیارد ریال تخمین زده شده است. بنابراین، فروش برخی از این سرمایه گذاری‌ها می‌تواند سود سرشاری را عاید این شرکت کند.

به عنوان مثال، شرکت سرمایه گذاری سمند را به بهای تمام شده یک هزار و ۶۸۶ میلیارد ریال در صورت‌های مالی ثبت شده اما؛ ارزش آن بالغ بر ۲۴ هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

شایان ذکر است که چرخه تولیدی در صنعت خودروسازی نیاز به نقدینگی بالایی دارد و شرکت «ایران خودرو» از روش‌های مختلف همچون فروش دارایی‌های راکد و غیرمولد و همچنین نظام‌مند کردن فرایند دریافت و پرداخت، به دنبال مدیریت نقدینگی خود رفته است.

همچنین، این خودروساز با متنوع سازی سبد ارزی و همچنین افزایش سهم قطعات تولید داخل در فرایند تولید محصولات، توانسته تا حدی ریسک نرخ ارز را کنترل کند.

کد خبر: 93426
تاریخ: 1399/01/05 - 22:11
منبع: بورس نیوز

ایران خودرو  افزایش سرمایه  سهامداران  خودروساز 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مطرح شد:

آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک

می متالز - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردات خودرو صفر است و به نظر می‌رسد قیمت‌ها همچنان در بازار بالا برود.
 اطلاعیه جدید وزارت صمت در مورد فروش خودرو؛

متقاضیان صرفا از طریق سایت‌های اعلامی خودروسازان ثبت‌نام کنند

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه شماره چهار خود اعلام کرد: متقاضیان ثبت‌نام در طرح خودرو، صرفا به سامانه‌های فروش اعلامی از سوی خودروسازان مراجعه کنند.
 

خبری خوش برای سهامداران «فولاد»/ درآمد اردیبهشت ماه فولاد ۲ برابر شد

می متالز - شرکت فولاد مبارکه در گزارش فعالیت ماهانه اردیبهشت ماه از افزایش ۱۰۰ درصدی میزان فروش محصولات خود خبر داد.
 اطلاعیه شماره شش وزارت صنعت، معدن و تجارت؛

پیش‌ ثبت‌ نام خودرو تا 14 خرداد ماه ادامه دارد/ ثبت‌نام کنندگان نیازی به واریز وجه ندارند

می متالز - بر اساس دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر اینکه پیش ثبت‌نام جهت خرید خودرو در طرح ویژه فروش عید سعید فطر تا 14 خردادماه 99 ادامه دارد، خودروسازان حق دریافت هیچگونه وجهی را جهت حضور در قرعه‌کشی از متقاضیان نخواهند داشت.
 

7 شرکت سهامداران خود را به مجامع سالیانه و فوق العاده فراخواندند

می‌متالز - 5 شرکت پتروشیمی خراسان، سرمایه گذاری بوعلی، صنعتی کیمیدارو، مالیبل سایپا و مجتمع ترابري رهنورد به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و دو شرکت کاشی پارس و نیرو سرمایه نیز جهت تشکیل مجمع عمومی عادی فوق العاده سهامداران خود را فراخواندند.
 

ایران خودرو: قیمت خودرو دوباره کاهشی می شود

می متالز - به گفته مدیران ایران خودرو قیمت خودرو در روزهای آینده هم کاهش مداومی خواهد داشت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما