خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  

فولاد ایران در سال ۹۸

می متالز - فولاد ایران در سال 98 توسط دولت آمریکا تحریم شد که شرح آن را در ادامه می خوانید.

به گزارش می متالز، این تحریم‌ها در سال ۹۸ عبارت بودند از:

  • تحریم صنعت فولاد ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۸
  • تحریم صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران در ۲۵ آذر ۹۸
  • تحریم شرکت‌های فولادی ایران در ۲۰ دی ۹۸

پرده اول: دولت آمریکا با این‌که صنعت فولاد ایران را در سال ۹۷ تحریم کرده بود، در سال ۹۸ نیز چندین بار تحریم‌هایی علیه این صنعت اعمال کرد!

پرده دوم: صنعت فولاد ایران، اما ریسک تحریم‌ها را به خوبی مدیریت کرد. تولید فولاد ایران با رشد ۱۰ درصدی به حدود ۲۵ میلیون تن در ۱۱ ماه نخست ۹۸ رسید. تولید شمش فولادی در ۱۱ ماه نخست ۹۸، ۱۸ درصد افزایش یافت. با وجود تحریم‌ها، ۶۰ درصد از افزایش تولید شمش فولادی، راهی بازار‌های صادراتی شد. صادرات فولادسازان بزرگ کشور، ۲۸ درصد افزایش یافت.

پرده سوم: سال ۹۸ به واسطه تحریم‌ها، حرکت جدیدی در شرکت‌های فولادی در زمینه بومی‌سازی تجهیزات، قطعات و فرایند‌ها در صنعت فولاد شکل گرفت. این حرکت از سال ۹۷ شروع شده بود که با برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در دی ماه سال ۹۷ شتابی مضاعف به خود گرفت و تداوم ساختار‌های اطلاعاتی، مالی و رویدادی آن در انجمن تولیدکنندگان فولاد و برگزاری دومین دوره این رویداد با مشارکت گسترده تولیدکنندگان و تامین کنندگان زنجیره فولاد منتج به ۹۵.۵ میلیون یورو قرارداد ساخت داخل و بیش از ۵۰۰ میلیون یورو تفاهم نامه شد.

پرده چهارم: تولیدکنندگان فولاد در سال ۹۸ با محدودیت‌ها و مقررات دست‌ و پاگیر صادراتی روبرو بودند. آنان باید برای صادرات محصولات فولادی، محموله به محموله از معاونت امور معدنی وزارت صمت مجوز می‌گرفتند! انجمن تولیدکنندگان فولاد در ۱۰ اسفند ۹۸، خواستار لغو این محدودیت‌ها شد.

پرده پنجم: در کل سال ۹۸، قیمت جهانی فولاد بیش از قیمت آن در داخل کشور بود و فولادسازان با ریسک سرکوب قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا روبرو بودند.

پرده ششم: در زمستان ۹۸، بازار فولاد به عرصه تاخت‌وتاز سفته‌بازان تبدیل شد. برای مهار این سفته‌بازی، به جای مدیریت تقاضا و اصلاح جدی قیمت‌ها، عرضه سنگین به فولادسازان تحمیل شد و در ۱۱ اسفند، رکورد تاریخیِ سنگین‌ترین عرضه شمش فولادی در بورس کالا ثبت شد!

پرده هفتم: در مهرماه ۹۸، عوارض صادرات سنگ آهن از ۸ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافت. در زمستان ۹۸، عوارض ۱۰ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی وضع شد.

پرده هشتم: در مرداد ۹۸، نرخ فروش کنسانتره به ۱۶ درصد شمش فولاد خوزستان و نرخ فروش گندله به ۲۳.۵ درصد شمش فولاد خوزستان افزایش یافت.

پرده نهم: در اسفند ۹۸، کرونا در ایران شیوع پیدا کرد و تولیدکنندگان فولاد در کنار پیشگیری از نفوذ کرونا به مجتمع‌های تولیدی، به مسئولیت اجتماعی خود در زمینه مقابله با کرونا هم عمل کردند.

پرده آخر (دهم): با وجود تحریم‌ها و همچنین ریسک‌های مقرراتی و قیمت‌گذاری در داخل کشور، صنعت فولاد ایران عملکرد موفقی در سال ۹۸ به ثبت رساند و پا به سال جدید با رویکرد ملی جهش تولید گذاشت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نرخ‌گذاری دستوری کنار گذاشته شد؛ قیمت‌ها در بازار کاهش یافت

آرامش فولاد با پایان مداخله

می متالز - حذف مداخله قیمتی در بازار فولاد به کاهش نرخ منجر شده است و رفته رفته آرامش بیشتری در بازار خودنمایی می‌کند.
 مدیرعامل فولاد مبارکه پیش بینی کرد:

حرکت بازار سهام و محصولات فولادی به سمت آرامش

می متالز - فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور، نقش تاثیرگذاری در تولید، اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان و اقتصاد کشور داشته است. این گروه سال گذشته به‌رغم همه تحریم‌ها و محدودیت‌ها، به تولید ۶ میلیون و ۴۵۳ هزار تن کلاف گرم و فروش ۷ میلیون و ۵۸۰ هزار تن محصول به ارزش ۳۹۱ هزار میلیارد ریال دست یافت.
 

نتیجه معاملات ورق فولادی در بورس کالا/ آخرین قیمت ورق سرد

می متالز - امروز دوشنبه ۱۲ خرداد، ۴۰ هزار و ۲۳۸ تن ورق گرم و سرد تولیدی فولاد مبارکه در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. معاملات ورق سرد با قیمت میانگین ۹۲۵۳ تومان به ازای هر کیلو انجام شد.
 

پذیرش کالای نبشی فولادی یک شرکت در بورس کالای ایران

می متالز - مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که کالای نبشی فولادی یک شرکت در بازار اصلی این بورس مورد پذیرش قرار گرفت.
 

اعلام نحوه عرضه محصولات پتروشیمی در هفته جاری

می متالز - مدیریت عملیات بازار بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای نحوه عرضه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به ۱۶ خردادماه را اعلام کرد.
 

تیرآهن فولاد صبح پارسیان در بورس کالا عرضه می‌شود

می متالز - مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تیرآهن گروه صنایع فولاد صبح پارسیان در بازار اصلی این بورس پذیرفته شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما