خبر
بورس و سهام  
گزارش روزانه بازار سرمایه:

واکسن ضد کرونا در بورس تهران

می متالز - دماسنج بازار نیز در پایان معاملات امروز با شکستن کانال مهم ۵۲۰ هزار واحدی خود را به ارتفاع ۵۲۱.۲۶۲ واحد رساند تا نشان دهد هیچ چیز حتی کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، توان مقابله و توقفش را ندارد و رونق بورس تهران با این موانع و سختی ها، رو به کندی و افول نمی‌گذارد.

به گزارش می متالز، با آنکه اقتصاد و بورس‌های جهانی در حال ریزش سنگین و فروپاشی است (البته توام با نوسان) و میزان افت تقریبی بورس‌ها در اقصی نقاط جهان بیش از ۳۰ درصد طی دو ماه اخیر گزارش شده است، ولی خوشبختانه بورس تهران با شتاب فوق العاده‌ای در حرکت و سیر صعودی است (هر چند با نوسان).

 

البته این توفیق عظیم و بازدهی افسانه‌ای در بورس تهران، شامل حال همه نماد‌ها و سهام نیست و فقط تعدادی محدود که منتخب حرفه ای‌ها و را، شامل میشود. بطوریکه قیمت بیش از ۱۵۰ سهم طی ۳۱ ماه اخیر بیش از ۳۰ برابر شده است. نزدیک به ۱۵۰ سهم نیز با افزایش ۱۰ تا ۲۰ برابری قیمت (نسبت به قبل و شهریور ماه ۹۶) معامله میشوند.


خوشبختانه اثرات انباشت توقف و تعطیلی یک هفته‌ای بورس تهران در بازار فقط به اندازه ۴۲۵۰ واحد در معاملات دیروز بود که در معاملات امروز این مقدار نه تنها جبران شد بلکه افزایش بیش از ۱۲۶۰۰ واحدی را در نماگر بازار شاهد بودیم تا بعنوان برترین و پربازده‌ترین بورس جهان طی ۹۰ سال اخیر (از شروع جنگ جهانی اول) شناخته شویم!


دماسنج بازار نیز در پایان معاملات امروز با شکستن کانال مهم ۵۲۰ هزار واحدی خود را به ارتفاع ۵۲۱.۲۶۲ واحد رساند تا نشان دهد هیچ چیز حتی کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، توان مقابله و توقفش را ندارد و رونق بورس تهران با این موانع و سختی ها، رو به کندی و افول نمی‌گذارد.


از طرفی در بازار امروز شاهد یک خبر خوب مثبت نیز بودیم. همتی، رییس کل بانک مرکزی خبر داده «با تلاش‌های وزارت خارجه و بانک مرکزی، احتمال آزاد شدن بخشی از منابع مسدود شده ما هست و ان‌شاالله این اتفاق می‌افتد».


و، اما رییس جمهور عزیز کشورمان بعد از اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه در سال جدید توجه ویژه‌ای به بورس خواهد شد تا جریان تامین مالی صنایع و شرکت‌های بزرگ را بر عهده گیرد، امروز در نخستین جلسه هیات دولت گفته: "از اولین اقدامات برای تحقق جهش تولید، اصلاحات بانکی و فعال کردن سرمایه‌های جامد است. بر همین اساس باید همه دستگاه‌های دولتی اقدام به عرضه سهام در بورس و فرابورس کنند که سال گذشته شرایط خوبی داشت و انتظار می‌رود در سال جدید هم وضعیت بهتری داشته باشد. وی تصریح کرده رونق بورس در گرو این است که نهاد‌های دولتی اقدام به عرضه سهام و اموال کنند که به شدت نیازمندیم این اقدام هستیم. "

 

در این میان، علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی هم از شناسایی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اموال راکد و غیر مولد و هماهنگی با سازمان بورس برای عرضه این میزان دارایی‌ها خبر داده است.
 

اخبار جدید از کرونا

دیروز در ستاد مبارزه با کرونا بحث مفصلی شد که سختگیری‌ها باید بیشتر شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را وزارت بهداشت آورده بود، این امر به کمیته امنیتی اجتماعی که وزیر کشور مسئول آن است محول شد.

 

گویا طرحی آماده شده و تدوین شده و بزودی این طرح تصویب و ابلاغ خواهد شد امری که برای سفر‌های بیمورد مردم، مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد و از مسافران خواسته میشود هر چه سریعتر به موطنشان برگردند.
 

کارنامه بازار امروز

در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمت‌ها در نمادهایی، چون فارس، وبملت، رمپنا، حکشتی، وغدیر، اخابر و همراه با رشد حدود ۱۲۶۰۲ واحدی روبرو شد. بازار در روز پایانی هفته با هجوم ده‌ها هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین بهبود روند بازار‌های جهانی، تقاضای مطلوبی را تجربه کرد و رشد مناسبی را رقم زد.

بخشنامه جدید شرکت فرابورس برای محدودسازی کد‌های بورسی با سفارشات نامتعارف
بالاخره پس از دو سال غفلت و بی تفاوتی، مدیران فرابورس قدری به خود آمده و در صدد مهار عملیات سفته بازی و پروژه سازی سهام در بستر بازار فرابورس هستند.
 

اهم اخبار و تحولات روز

۱) قرار است فدرال رزرو بدون هیچ محدودیتى، دلار به بازار تزریق کند و از اقتصاد امریکا در برابر یک رکود تورمى محتمل حمایت کند. این مساله باعث شده تا شاخص دلار تضعیف شود و به عدد ۱۰۰ نزدیک گردد. قبل از کرونا شاخص دلار ۹۷ بود که تا ۱۰۴ رشد کرد. رشد شاخص دلار منجر به کاهش قیمت دلاری کامودیتی‌ها و طلا می‌شود.


۲) بزرگترین کارخانه‌های استخراج و خالص سازی طلا از ابتدای هفته جاری تعطیل شده اند. این مساله باعث شد تا صندوق‌های بزرگ در جهان برای تامین نقدینگی خود، از فروش طلا پرهیز کنند لذا اونس طلا از ۱۴۸۰ به ۱۶۳۰ رسید.


۳) پس ازانکه اونس طلا در جهان رشد با اهمیتی را تجربه کرد، دلار در بازار ایران افت کرد و از ۱۶۱۵۰ به ۱۵۹۰۰ رسید. به نظر می‌رسد بازارساز ثبات قیمت طلا را نشانه گرفته است و نوسان اونس را با دلار خنثی می‌کند.


۴) گروه ۷ در یک بیانیه می‌گوید از تمام بازیگران مهم تامین کننده انرژى در دنیا میخواهیم به روند بازار (نفت) ثبات ببخشند. در دستیابى به ثابت کامل در صحنه اقتصاد جهانى متعهد شده ایم.


۵) هند با جمعیتی بیش از ۱ میلیارد نفر، برای ۳ هفته قرنطینه کامل می‌شود. نخست وزیر گفته اگر ۲۱ روز تعطیل نکنیم، ۲۱ سال به عقب بر می‌گردیم. (ایران، چون در حالت عادی رو به عقب می‌رود نیازی به تعطیلی ندارد، چون ازین عقب‌تر نمی‌شود رفت).


۶) روز گذشته ترامپ مباحثی مطرح کرد که بوی بازگشایی اقتصاد آمریکا را می‌داد. او گفت ما باید به سر کار خود بازگردیم. شما با تعطیلی می‌توانید کشور را نابود کنید. کشور برای تعطیل شدن ساخته نشده است. اپل هم سریعا دعوت ترامپ را لبیک گفت. این مساله باعث شد تا کامودیتی‌ها تقویت شوند.


۷) یک چینی بر اثر ابتلا به ویروس جدیدی به نام هانتا فوت شد! اولین واکنش رسمی نشان می‌دهد که انتقال این ویروس بسیار سخت اتفاق می‌افتد.


۸) آمریکا می‌گوید طی۲۴ساعت آینده لیست برخی موارد تحریمی ایران را که فعلا برای یک مدت کوتاه به حالت تعلیق در خواهند آمد را منتشرمی کنیم.


۹) سنگ آهن از کف ۸۰ دلار برگشت و به نزدیکی ۸۴ دلار رسید. شمش فولاد ۳۴۵ دلار CIS معامله می‌شود.


۱۰) آفریقای جنوبی خود را برای تعطیلی سراسری ۲۱ روزه آماده می‌کند. این تعطیلی می‌تواند باعث نگرانی خریداران شده و اقدام به خرید کامودیتی‌ها کنند.


۱۱) اپیدمی ۲۱ روزه در هند اثرات با اهمیتی بر قیمت محصولات پتروشیمی نظیر اوره و متانول دارد با این حال هنوز زود است که بگوییم این اثرات خودشان را چگونه نشان می‌دهند.


۱۲) روز گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان ورود پول حقیقی به بازار صورت گرفت. بورسی ها، کامودیتی محور می‌فروشند، سهام غیر دلاری خرید می‌کنند.


۱۳) در حالی بخش مهمی از سنگ آهن دنیا در استرالیا تولید می‌شود که آن‌ها برای جابه جایی معدن کاران از هواپیما‌های ۱۰۰ نفره مسافری استفاده می‌کنند. این مساله می‌تواند باعث توقف انتقال کارگران و عملا تعطیلی معادن سنگ آهن شود لذا سنگ آهن ترمز افت را کشیده است.


۱۴) بانک‌ها برای پایان سال ۹۸ دلار را ۹۰۰۰ تومان تسعیر خواهند کرد. بسیاری از بانک‌ها سال ۹۷ تراز ارزی مثبت داشتند، اما به دلیل زیان عملیاتی، با تسعیر ارز هم به سود نرسیدند. در سال ۹۸ اکثر بانک‌ها به سود رسیدند و یا در نقطه سر به سر بودند لذا اینبار سود تسعیر ارز بانکی‌ها می‌تواند eps بهتری خلق کند و در آستانه گزارش‌های ۱۲ ماهه این گروه مورد توجه باشد.

 

۱۵) سرچشمه به دنبال پذیرش یک شرکت به بازار سرمایه است. طرح مس چهار گنبد به عیار مناسبی رسیده و طرح فلوتاسیون هم با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی اجرا می‌شود.

 

پیش بینی بازار شنبه ۹ فروردین ۹۸

با ادامه ورود نقدینگی سنگین به فضای معاملات در بورس تهران، شاهد جهش و ادامه سیر صعودی بازار بودیم و قیمت‌ها و شاخص‌ها با شیب تندی در حال افزایش است. کار بدانجا کشیده که هر سهم کوچک و متوسطی را حتی با ۵۰ درصد بازدهی کوتاه مدت نیز می‌فروشید، باز هم بازنده و پشیمان هستید و قیمت‌ها مجددا اوج می‌گیرد و اوج می‌گیرد. معلوم نیست این وضعیت استثنایی و غیر قابل باور، تا کی و چه زمانی ادامه خواهد یافت و نقطه پایان آن کجاست.

و، اما به رغم رشد بی رویه و با رویه قیمت‌ها در اکثر نماد‌ها و گروه ها، باز هم سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده در بازار، بسیارند و تنها قدری هوشیاری و مطالعه لازم است تا با شناسایی و رصد تحولات و سودآوری انتظاری این قبیل از سهام ارزنده بازار، به بازدهی خوبی در سالجاری دست یابید و از فرصت‌های طلایی پیش آمده، نهایت استفاده را ببرید.


حافظ عزیزی نقش
کارشناس گروه تحلیل بازار

نظرات:

fathiweb: 9 فروردین 1399
با سلام و احترام اینجانب افشین فتحی مرام از مطالب خوبی که برای همگان قرار دادید تشکر میکنم با اجازه شما قسمتی از مطالب شما را جهت مجموعه کتابهایی که تحت عنوان پکیج جامع آموزش بورس برای معرفی و یادگیری خرید و فروش سهام در بورس و کسب درآمد از این طریق برای عموم تدارک دیده ام، استفاده کردم. اگر این کتاب ها را که از سطح اینترنت ، با تجربه خودم ، ترجمه و غیره جمع آوری کرده ام استقبال کنند مرتب مطالب جدید به آن اضافه خواهم کرد و این کتب را به روز رسانی میکنم تا شاهد بازاری پر رونق و رفتار حرفه ای تری در بازار سرمایه باشیم. لینک کوتاه شده fathiweb.ir/b لینک اصلی: https://fathiweb.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3/ ممنون میشم اگر تایید بفرمایید

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

آفریقای جنوبی تمامی معادن خود را 21 روز تعطیل می کند

می متالز - آفریقای جنوبی خود را برای تعطیلات 21 روزه 100 درصد معادن خود به منظور مقابله با کرونا آماده می کند. قرار است تعطیلی از 26 مارس (2 روز دیگر) آغاز و تا 16 آوریل ادامه یابد.
 

آمریکا تعرفه واردات فولاد از چین را لغو می کند

می متالز - دولت آمریکا در نظر دارد تعرفه واردات فولاد از چین را لغو نمیاد.
 

رشد 3.1 درصدی تولید فولاد خام چین در 2 ماهه نخست سال/ تولید تا پایان فوریه به 155 میلیون تن نزدیک شد/ موجودی فولاد تا پایان ماه مارس به 100 میلیون تن می رسد

می متالز - چین در ماه فوریه 5 درصد بیشتر، فولاد خام تولید کرد و در 2 ماهه نخست سال تولید فولاد را به 154.7 میلیون تن رساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.1 درصد رشد داشته است.
 

دولت هند 21 روز تعطیلی همه جانبه به علت شیوع کرونا ویروس اعلام کرد

می متالز - از نیمه شب امشب تا 14 آوریل به مدت 21 روز در سرتاسر هند کلیه فعالیت های آموزشی، اداری، بانک ها (بصورت محدود و موردی باز خواهند بود)، شرکت های خصوصی و دولتی، فعالیت های اجتماعی و مراکز عمومی به استثنای مغازه هایی که کار تامین خوراک مردم را به عهده دارند، تعطیل می شوند.
 تحلیلگر بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن تاکید کرد؛

تاثیر کرونا ویروس بر صنعت فولاد هند

می متالز - اعمال قرنطینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا (COVID-19) تمایلات بازار را به صنعت فولاد هند کاهش داده است.
 

صعود بهای نفت در بازارهای جهانی

می متالز - به دنبال امیدواری ها به تصویب قریب الوقوع بسته محرک اقتصادی دولت آمریکا در کنگره برای کاهش تبعات شیوع ویروس کرونا قیمت نفت روز چهارشنبه برای سومین جلسه متوالی شاهد افزایش بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما