خبر
مواد معدنی   زیرساخت ها  

برای «جهش تولید» باید زیرساخت‌های بخش معدن را مهیا کرد

می متالز - رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه معدن یک بخش خاص است، گفت: مبنا کار بخش معدن در سال گذشته، مهیا کردن زیرساخت‌های رونق تولید بود. امرور باید مبنا، جهش تولید باشد و شرایطی ایجاد شود که از ظرفیت هر حوزه به نحو مطلوب استفاده کرد.

به گزارش می متالز، محمدرضا بهرامن عنوان کرد: بخش معدن و صنایع معدنی در بحران اقتصادی امروز نشان داد دارای پتانسیل و ظرفیت برای پیشرفت کشور است

وی با بیان اینکه، تحقق جهش تولید نیازمند تغییرات اساسی در دستورالعمل‌ها، آیین نامه‌ها است، گفت: بخش معدن، امروز دارای قانون و نقشه راه است. باید بررسی شود که آیا این نقشه راه به درستی اجرا شده و هر فرد به درستی مسئولیت خود را انجام داده است یا خیر! قطعا امروز چنین اتفاقی نیافتاده است؛ زیرا زیرساخت‌ها آماده نبوده و باورها ایجاد نشده است.

بهرامن بر لزوم تعیین مسیر درست بر اساس باورها تاکید کرد و افزود: با تعیین مسیر راه درست، می‌توان جهش تولید در سال ۹۹ داشت.

رئیس خانه معدن ایران معتقد است: باید رویدادهای بخش معدن در سال‌ها گذشته را بازنگری کرد تا متوجه شویم چه قوانین، آیین‌نامه و یا دستورالعملی‌هایی مانع از جهش تولید شده است. در این بازنگری باید نقاط قوت را حفظ و نقاط ضعف را اصلاح کنیم.

وی یکی از نیازهای جهش تولید در بخش معدن را نوسازی بخش ماشین‌آلات دانست و گفت: ماشین آلات خط تولید باید نوسازی و به روز باشند. متاسفانه امروز به خاطر خود تحریمی مانع از ورد برخی از ماشین الات به کشور شدیم.

رئیس خانه معدن ایران معتقد است: مشکل اساسی بخش معدن، وجود آیین نامه‌های دست‌وپاگیر است که برای جهش تولید باید این آیین نامه‌ها حذف شوند؛ زیرا این آیین نامه‌ها باعث خود تحریمی می‌شود.

بهرامن ادامه داد: همچنین باید قوانین زائد برای جذب سرمایه‌های سرگردان حذف شود تا این سرمایه‌ها جذب بخش معدن شود؛ زیرا فضا در بخش معدن باز است، می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست در این هدف موفق بود.

وی با اشاره به احیای معادن کوچک گفت: احیای معادن کوچک و متوسط امروزه به عنوان یک حرکت بزرگ شروع شده و باید در این راستا فضاسازی ایجاد شود تا معادنی که به هر دلیلی در گذشته تعطیل شدند، مجدد توسط سرمایه‌گذاران داخلی و یا خارجی احیا شود.

وی با بیان اینکه مطمئنا شرایط جهش را خواهیم داشت، اظهار کرد: متاسفانه شیوع ویروس کرونا آسیب‌هایی به بخش تولید وارد کرده و آثار آن تا مدت‌ها دامنگیر بنگاه‌های اقتصادی خواهد بود. باید برای جبران این خسارات‌ها برنامه‌ریزی شود.

بهرامن با وجه به آثار شیوع ویروس کرونا در بخش معدن و صنایع معدنی گفت: ممکن است در بخش فولاد خیلی تاثیرگذار نباشد، اما در سایر بخش معدن قطعا اثر خود را خواهد گذاشت.

رئیس خانه معدن ایران افزود: در حال حاضر تقاضا کاهش یافته و این امر در تولید تاثیر خواهد گذاشت. امیدواریم پس از پایان این بحران با افزایش تقاضا، تولید نیز مجدد رونق بگیرد. باید برای آن روز، برنامه‌ریزی درست بر مبنای نقشه راه معدن داشت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار گیلان در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید عنوان کرد:

ضرورت بازگشت به تولید واحدهای تحت تملک بانک‌ها

می متالز - استاندار گیلان به پرداخت یک‌هزار و 530 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی از محل اعتبارات سال 98 اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها ضمن تلاش برای بازگشت به چرخه تولید حداقل نیمی از واحدهای تحت تملک بانک‌ها تا پایان سال جاری، در پاسخگویی به مکاتبات و استعلام‌ها نیز تسریع کنند تا شاهد رضایتمندی مردم باشیم.
 سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

جزئیات جلسه امروز کمیته فولاد/ تمامی اجزای زنجیره فولاد از منافع صادرات بهره‌مند خواهند شد

می متالز - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سیاستگذاری‌های مرتبط با اصلاح ساز و کارهای عرضه و تقاضای فولاد در جلسه آتی کمیته سیاست گذاری فولاد نهایی خواهد شد، گفت: تمامی اجزای زنجیره فولاد باید از منافع صادرات بهره‌مند شده و در عین حال، ارز حاصل از صادرات خود را نیز به کشور برگردانند.
 فولاد هرمزگان:

توسعه ای فراگیر در جهت تحقق شعار سال جهش تولید

می متالز - شرکت فولاد هرمزگان سومین شرکت بزرگ فولادی کشور با ظرفیت تولید یک و نیم میلیون تن تختال در کرانه خلیج فارس و غرب بندرعباس واقع شده است . این شرکت سهم به سزایی در اقتصاد کشور و به تبع آن اقتصاد استان هرمزگان را داراست.
 فولاد سبای اصفهان در راه جهش تولید

ثبت حدنصاب جدید تولید در نخستین واحد تولید ورق های فولادی ضدزنگ کشور

می متالز - حدنصاب جدید تولید در فولاد سبا در دومین ماه از سال جهش تولید، به ثبت رسید.
 

موانع فرآروی معادن فارس در مسیر جهش تولید

می متالز - رهبر معظم انقلاب امسال را سال جهش تولید نامگذاری کردند و قطعا تحقق این شعار نیازمند الزامات و ظرفیت‌هایی است که باید تمام مجموعه‌ها آن را فراهم کنند؛‌مروری کوتاه بر وضعیت معادن فارس گویای اهمیت رفع موانع برای تحقق شعار سال است.
 

گسترش فعالیت‌های اکتشافی و افزایش بهره برداری از صنایع معدنی برنامه‌های مهم بخش معدن

می متالز - معاون وزیر صمت گفت: برنامه ریزی های سال جاری در بخش معدن و صنایع معدنی در چارچوب جهش تولید و بر مبنای دو موضوع گسترش فعالیت های اکتشافی و دیگری رشد بهره برداری از صنایع معدنی طراحی شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما