خبر
اقتصاد   بانک ها  
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

جزئیات تسهیلات ۷۵ هزار میلیارد تومانی به مشاغل آسیب دیده از کرونا

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی در جمع مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، بر مشارکت فعال بانک‌ها در اجرای طرح ارائه تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

به گزارش می متالز، عبدالناصر همتی صبح امروز در دیدار با مدیران عامل بانک‌ها، به تشریح ساز و کار اجرایی مصوبه ستاد اقتصادی دولت در خصوص اعطای ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد به واحدها و کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا پرداخت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مشاغل مشمول این مصوبه در ستاد اقتصادی دولت و با همکاری نظام بانکی مشخص و دستورالعمل مربوط به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد، افزود: طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت، این تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده که اشتغال خود را حفظ کرده اند، پرداخت خواهد شد.

همتی گفت: بازپرداخت اقساط این تسهیلات، دو ساله است و برای شروع بازپرداخت اقساط، تنفس چند ماهه در نظر گرفته خواهد شد.

وی تاکید کرد: نرخ سود ۱۲ درصدی این تسهیلات منطقی و بر اساس بررسی‌های کارشناسی است و هر نرخی کمتر از این، با توجه به بار مالی آن برای نظام بانکی امکان پذیر نیست.

همتی افزود: نرخ بهره حقیقی در کشورمان حتی در حد ۱۸ درصد نرخ سود اسمی بانک‌ها و با توجه به نرخ تورم سالانه منفی است و قطعاً با نرخ ۱۲ درصد نرخ بهره حقیقی بسیار منفی تر خواهد بود و لذا کمک مناسبی به مشاغل آسیب دیده است.

مدیران عامل بانک‌ها نیز ضمن ارائه پیشنهادات و نظرات خود در این خصوص بر حمایت حداکثری بانک‌ها از این طرح تاکید و اعلام کردند: نظام بانکی کشور تمام توان خود را برای پشتیبانی از اقشار آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا به کار خواهند گرفت.

همتی همچنین در حاشیه جلسه با مدیران عامل بانک‌ها در جمع خبرنگاران با اعلام خبر اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال به واحدهای آسیب دیده گفت: این تسهیلات به واحدهایی اعطا می‌شود که کارگران خود را اخراج نکرده باشند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در جلسه ستاد اقتصادی دولت بحث‌های مفصلی در مورد کمک به کسب و کارهایی که آسیب دیده‌اند شد و برای جلوگیری از بیکاری نیروی کار، قرار شد تسهیلات ارزان قیمت از طرف سیستم بانکی به این فعالیت‌ها اختصاص یابد.

وی گفت: در جلسه با مدیران عامل بانک‌ها، به اتفاق، بانک‌های کشور حمایت خودشان را از این اقدام اعلام کردند و همه معتقدیم که با اینکه بانک‌ها خود دچار مشکل هستند و گرفتاری‌های خاص خود را دارند، اما اعلام آمادگی کردند که در این مقطع تاریخی به فعالیت‌های اقتصادی کمک کنند.

همتی افزود: در این جلسه نحوه اقدام بخش‌هایی تعیین و قرار شد در جلسه فردا جزئیات مشخص و سهم بانک‌ها مشخص شود.

وی ادامه داد: بخشی از این کمک را بانک مرکزی متقبل خواهد شد و سهم بانک‌های دیگر هم مشخص شده که این امر باعث خواهد شد نرخ سود در حد ۱۲ درصد باشد که نرخ مناسبی است، زیرا نرخ بهره حقیقی منفی است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: امیدواریم با همکاری بخش صنعت و معدن و رفاه و گردشگری گیرندگان این تسهیلات مشخص شوند.

وی افزود: این تسهیلات دو ساله خواهد بود و اقساط آن بعد از چند ماه استراحت از مهر آغاز خواهد شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار گیلان در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید عنوان کرد:

ضرورت بازگشت به تولید واحدهای تحت تملک بانک‌ها

می متالز - استاندار گیلان به پرداخت یک‌هزار و 530 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی از محل اعتبارات سال 98 اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها ضمن تلاش برای بازگشت به چرخه تولید حداقل نیمی از واحدهای تحت تملک بانک‌ها تا پایان سال جاری، در پاسخگویی به مکاتبات و استعلام‌ها نیز تسریع کنند تا شاهد رضایتمندی مردم باشیم.
 

ثبت سفارش فروش سهام عدالت به‌صورت غیرحضوری در بانک‌ پاسارگاد

می متالز - امکان ثبت سفارش فروش سهام عدالت به‌صورت غیرحضوری از طریق سایت بانک‌ پاسارگاد فراهم خواهد شد.
 

بیانیه‌های مأموریت، چشم‌انداز و ارزش‌های پست‌ بانک‌ ایران تصویب شد

می متالز - عضو هیأت مدیره پست‌ بانک‌ ایران اعلام کرد: بیانیه‌های مأموریت، چشم‌انداز و ارزش‌های این بانک توسط اعضای هیأت مدیره و مدیران بررسی و مورد تصویب قرار گرفت.
 

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۴ ارز از جمله یورو و پوند نسبت به روز شنبه افزایش و قیمت ۱۱ واحد پولی کاهش یافت؛ همچنین نرخ دلار و ۱۱ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
 

همایش سواحل و بنادر دو سال به تعویق افتاد

می متالز - هیات وزیران نظر به مشکلات جهانی پیش آمده ناشی از ویروس کرونا با تعویق دوساله زمان برگزاری گردهمایی بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی از سال ۱۳۹۹ به سال ۱۴۰۱ موافقت کرد.
 

نرخ بلیت هواپیما در ایام تعطیلات گران نشد

می متالز - سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: نرخ بلیت هواپیما با توجه به تعطیلات عید فطر گران نشد و قیمت‌ها برابر با نرخنامه بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما