خبر
نفت  

دورنمای توافق اوپک و متحدانش برای کاهش تولید نفت روشن نیست

می متالز - در حالی که ترامپ وعده کاهش ۱۵ میلیونی تولید جهانی نفت را داده است که به نظر می رسد عربستان معتقد است هرگونه قراردادی نیاز به همکاری تمام تولیدکنندگان از جمله آمریکا دارد.

به گزارش می متالز، دونالد ترامپ تنها با یک توییت، دورنمایی از یک اتحاد جهانی نفت را برای نجات این صنعت از بزرگترین شوک تاریخ به وجود آورد. سوال این است که آیا این دورنما به همین سرعت هم از بین میرود.

پس از مداخله رسانه‌ای رئیس جمهور آمریکا در روز پنجشنبه، تاجران نفت در این فکرند که آیا عربستان، روسیه و حتی آمریکا، سه تولیدکننده بزرگ دنیا، به قراردادی برای کاهش جمعی ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز از تولید نفت می رسند یا نه.

ترامپ در توییتر گفت:« به تازگی با دوستم، محمد بن سلمان صحبت کردم و او هم با رئیس جمهور روسیه صحبت کرده بود و من انتظار دارم و امیدوارم که آنها ۱۰ میلیون بشکه در روز و شاید هم بیشتر تولید خود را پایین بیاورند. اگر این اتفاق بیفتد خبر خوبی برای صنعت نفت و گاز خواهد بود».

مشخص نیست چنین ائتلافی ممکن یا حتی  قانونی باشد. در واقع مشخص نیست این ائتلاف برای جبران سونامی نفت خامی که حالا وارد بازارها شده و دو تا سه برابر بیشتر از کاهش تولیدی است که ترامپ اعلام کرده، کافی است یا نه.

اد مورس، سرپرست تحقیقات کالا در شرکت سیتی گروپ گفت:« خیلی کم است و خیلی دیر. این کاهش تولید باید فورا انجام شود وگرنه قیمت نفت بیش از این کاهش می یابد و آنها را مجبور به کاهش تولید میکند».

ادعای ترامپ مبنی بر اینکه عربستان و روسیه آماده اند به جنگ قیمت خود پایان دهند، قیمت نفت خام برنت را در روز پنج شنبه ۲۱ درصد افزایش داد. این شاخص جهانی بخشی از این افزایش قیمت را در روز جمعه از دست داد و ۳.۲ درصد کاهش یافت. عربستان سعودی تا حدی از متحد آمریکایی خود حمایت کرد و از تمام تولیدکنندگان نفت خواست برای ثبات بازار نشستی برگزار کنند.

ولی عربستان قول کاهش تولید را نداد و تاکید کرد هرگونه قراردادی نیاز به همکاری تمام تولیدکنندگان از جمله آمریکا را دارد نه فقط اعضای اتحاد اوپک و متحدانش. روسیه به سرعت رسیدن به توافق را رد کرد.

تگزاس، مقر انقلاب صنعت نفت شیل آمریکا، تمایل خود را به مشارکت در این کاهش تولید نفت اعلام کرده است ولی توییت ترامپ چنین چیزی را در بر ندارد. نشست کاخ سفید و مدیران شرکت های بزرگ نفت آمریکا بدین معناست که کاخ سفید در فکر همکاری‌های بیشتر است.

کد خبر: 94492
تاریخ: 1399/01/15 - 17:47
منبع: ایران پترونت

قیمت نفت  نفت خام برنت  اوپک  نفت شیل 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تجارت ۵.۲۶ میلیارد دلاری ایران و چین در ۴ ماه

می‌متالز - صادرات ایران به چین در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار رسید.
 

نفت برنت به ۳۵ دلار و ۷۶ سنت رسید

می‌متالز - قیمت نفت برنت دریای شمال پس از رشد ۱.۱ درصدی در روز دوشنبه امروز با ۲۳ سنت، معادل ۰.۷ درصد رشد به ۳۵ دلار و ۷۶ سنت رسید.
 در بازارهای جهانی؛

نفت بالا رفت

می متالز - به دنبال انتشار خبرهایی از پایبندی بالای تولیدکنندگان به توافق کاهش تولید و در حالی که با کاهش محدودیت های کرونایی خودروهای بیشتری در حال بازگشت به جاده ها هستند، قیمت نفت روز سه شنبه شاهد افزایش بود
 زنگنه: ترکیه از پیشنهاد ما برای ترمیم خطوط صادرات گاز استقبال نکرد

هیچ‌کس نمی‌تواند قیمت نفت را پیش‌بینی کند

می‌متالز - بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، در خصوص وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه گفت: انفجاری که اوائل سال جاری در خطوط انتقال گاز ایران به ترکیه در خاک این کشور اتفاق افتاد هنوز خطوط آسیب دیده ترمیم نشده است. وی افزود: ایران برای کمک به ترمیم خطوط لوله گاز اعلام آمادگی کرد اما این پیشنهاد با استقبال طرف مقابل مواجه نشد.
 

افزایش بهای نفت در بازار

می متالز - در حالی که این امیدواری ایجاد شده که افزایش ذخایر نفت خام کشورهای تولیدکننده از جمله آمریکا می تواند آنها را وادار به کاهش بیشتر تولید نماید، قیمت نفت خام آمریکا پس از رسیدن به پایین ترین رقم حدود 20 سال گذشته در جلسه قبل امروز افزایش داشت.
 

قیمت نفت جهانی فروکش کرد

می متالز - قیمت نفت در آخرین روز معاملاتی هفته با افت همراه شد و به این ترتیب هر بشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش ۲.۳ درصدی به هر بشکه ۳۵ دلار و ۲۱ سنت رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما