خبر
آهن و فولاد  
خبر مهم؛ عیدی تنظیم بازاری دولت به نوردکاران رونمایی شد:

افزایش اختلاف قیمت پایه میلگرد نسبت به قیمت معاملاتی شمش به ۱۱ درصد​/ اختلاف ضریب قیمت پایه تیرآهن با قیمت کشف‌شده شمش ۲ برابر شد

می متالز - کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود، تصمیم مهمی برای نوردکاران گرفته و درخواست این گروه از زنجیره فولاد که به تایید کمیته تخصصی فولاد هم رسیده بوده را در آستانه سال جدید اجابت کرده است. بر این اساس ضریب قیمت پایه میلگرد نسبت به قیمت معاملاتی شمش به ۱۱ درصد و تیرآهن به ۱۴ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که این ضریب پیش از این ۷ درصد بود.

به گزارش می متالز، در این صورت جلسه که مربوط به جلسه ۸۱ کارگروه تنظیم بازار است، بند ۵ تصمیمات جلسه 98/11/20 کمیته تخصصی فولاد مورد تایید و تصویب قرار گرفته و آمده است: قیمت پایه میلگرد و تیرآهن در بورس کالا بر اساس قیمت متوسط هفته‌ای که شمش در آن خریداری شده است، به ترتیب معادل ۱۱ و ۱۴ درصد (قیمت پایه میلگرد معادل ۱۱/۱ متوسط هفتگی قیمت پایانی شمش و قیمت پایه تیرآهن معادل ۱۴/۱ متوسط هفتگی قیمت پایانی شمش) تعیین می گردد.
علاوه بر این در این صورتجلسه دست وزارت صمت برای دخالت در بازار فولاد و معاملات بورس کالا به شیوه عجیبی باز گذاشته شده است به طوری که حذف قیمت های پیشنهادی نامتعارف و غیرنرمال (پایین‌تر و بالاتر)، محدودیت صادراتی و برخورد قهری با تولیدکنندگان مجاز شمرده شده است! این در حالی است که هیچگونه تعریف یا حد مشخصی برای قیمت‌های متعارف تعیین نشده و این مسئله یک ابهام اساسی در این مصوبه به شمار می‌رود.
این صورت جلسه مهم کارگروه تنظیم بازار را در زیر ببینید:

کد خبر: 95168
تاریخ: 1399/01/18 - 21:34
منبع: چیلان

کارگروه تنظیم بازار  میلگرد  تیرآهن 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مصوبات مختصر و مفید برای یک جلسه پرحاشیه

کارگروه تنظیم بازار، مسوولیت حذف قیمت های نامتعارف را به بورس کالا واگذار کرد/ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بازنگری می شود

می متالز - کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود که گمانه زنی های زیادی در خصوص مصوبات آن انجام شده بود، با تصویب چند مورد اساسی، خبر از بازنگری در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد داد. همچنین در این جلسه مسوولیت حذف قیمت های نامتعارف به بورس کالا واگذار شده تا بر اساس ساز و کارهای دراختیار نسبت به کنترل سقف قیمت ها اقدام کند. بنابراین به نظر می رسد دیگر خبری از ابطال مکرر معاملات نخواهد بود.
 

مقاطع صادراتی ترکیه در ثبات

می متالز - قیمت میلگرد و مفتول صادراتی ترکیه هفته گذشته در سطوح بالایی باقی ماند البته معاملاتی در قیمت های پایین در آسیا نهایی گردید. قیمت بالای قراضه و بیلت موجب شد عرضه کننده های مقاطع ترکیه قیمت ها را بالا نگه دارند.
 توسط شرکت سرمایه گذاری بررسی شد:

بررسی روند امروز معاملات بازار سهام + پیش بینی محدوده اتمام اصلاح شاخص

می متالز - روند امروز معاملات بازار سهام، محدوده حمایت شاخص در کانال ۹۰۰ و ۸۸۵ هزار واحدی و پیش بینی اتمام اصلاح و رشد مجدد نمادها از این محدوده توسط شرکت سرمایه گذاری بررسی شد.
 با وجود محدودیت‌های تحریم راه صادرات بسته نیست

سهم ۵۰ درصدی صادرات نبشی ایران متعلق به فولاد ناب تبریز

می متالز - کارخانه‌هایی که در حوزه تولید محصول نهایی فولاد مشغول به تولید هستند، در حقیقت به خوبی قادر شده‌اند که بیشترین ارزش‌افزوده را در این حوزه ایجاد کنند.
 

اشتیاق ترک ها به خرید بیلت به جای قراضه/ بهبود تقاضا بازار فولاد را تاحدودی مثبت کرد

می متالز - بعد از افزایش قیمت قراضه وارداتی به ترکیه، بهای هر تن بیلت CIS با افزایش به 332 دلار فوب دریای سیاه رسید در حالیکه تقاضای کمی در بازار وجود دارد اما تولیدکنندگان قیمت ها را افزایش دادند و امیدوار به بهبود نسبی تقاضای اروپا در هفته های آتی هستند.
 

بهبود قیمت مقاطع صادراتی سی‌ آی اس

می متالز - در بازار مقاطع سی‌آی اس تقاضا در سطح متوسط است و بازار به عرضه‌کننده‌های مفتول اجازه داده قیمت‌ها را ثابت نگه دارند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما