تاریخ: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۲:۲۴
کد خبر: ۱۰۱۷۹
می متالز - تجدید حیات صنعت نفت دنیا را می توان تا حدی مدیون اتفاقاتی دانست که دسامبر 2015 در کنگره امریکا رخ داد.
رشد صادرات نفت امریکا و تاثیر آن بر قیمت نفت

به گزارش می متالز، آن زمان قانوگذاران امریکایی به 40 سال ممنوعیت صادرات نفت امریکا پایان دادند. از این رو امکان صادرات نفت استخراج شده در تگزاس، اوکلاهوما و داکوتای شمالی به خارج از کشور میسر شد.

از طرفی آن زمان مازاد عرضه نفت مشهود بود و قیمت این ماده اولیه را تا هر بشکه 26 دلار هم رسانده بود. حال این مازاد عرضه دارد کمتر و کمتر می شود که بخشی از آن به دلیل افزایش صادرات نفت امریکا بوده است. نفتی که زمانی در این کشور انبار می شده حال به اروپا، امریکا لاتین و حتی چین هم صادر می شود.

اکتبر 2017 امریکا رکورد صادرات 1.7 میلیون بشکه در روز را ثبت کرد که این رقم 4 برابر سال 2015 است که طق قوانین فدرال صادرات نفت امریا به اغلب کشورها به جز کانادا ممنوع بود.

سال گذشته موجودی نفت امریکا ( نفتی که استخراج شده ولی به فروش نرفته) 15 درصد افت داشت و در پایین ترین سطح خود از فوریه 2015 تاکنون قرار گرفته است.

از آنجایی که صادرات بالای امریکا موجودی نفت آن را کم کرد قیمت هم بالا رفت. امسال قیمت نفت تاکنون 9 درصد رشد داشته و به اوج سه سال اخیر یعنی 66.66 دلار هر بشکه هم رسیده است.

البته پایان ممنوعیت صادرات نفت امریکا تنها یک فاکتور حمایت کننده از بازار انرژی دنیاست. آنچه مهم تر بوده تصمیم اوپک و روسیه برای کاهش تولید بوده است. البته رشد اقتصادی و بهبود تقاضای نفت و همچنین افت ارزش دلار نیز دیگر عامل مثبت تاثیر گذار بر قیمت جهانی نفت بوده اند.

حال که قیمت نفت بالا رفته تولید کننده های امریکایی استخراج را افزایش داده اند و به دنبال بازارهای جدیدند. سال گذشته پس از کانادا که بزرگترین خریدار نفت امریکاست، چین با 16.5 درصد، بریتانیا با 11.3 درصد و هلند با 8.4 درصد از سهم بازار  در رتبه های بعدی قرار داشتند.

افزایش تولید داخلی به امریکا امکان داده واردات نفت را نیز کم کند به ویژه از ونزوئلا و خاورمیانه. گرچه هنوز واردات نفت به امریکا خیلی بالاست ولی به تدریج میزان خود کفایی آن بیشتر می شود. حتی برخی پیش بینی ها معتقدند ممکن است امریکا به زودی از روسیه و عربستان پیشی گرفته بزرگترین تولید کننده نفت دنیا شود.  در هر حال رسیدن به جمع 4 تولید کننده برتر نفت دنیا و پیشی گرفتن از ایران، عراق و امارات هم نزدیک است.

منبع: ایفنا