تاریخ: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۰:۲۸
کد خبر: ۱۱۹۶۶۸
می متالز - رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: طرح قطار شهری فعلا در دست مطالعه است و تا پایان افق ۱۴۰۴ خطوط این حمل و نقل پاک و سریع السیر راه اندازی می شود.
قطار شهری ارومیه تا پایان ۱۴۰۴ راه اندازی می شود

به گزارش می متالز، محمدرضا علیزاده امامزاده یکشنبه شب در صحن شورای اسلامی شهر ارومیه با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از چشم انداز افق ۱۴۰۴ در ارومیه محقق شده است افزود: هر چند در تحقق و اجرایی شدن طرح قطار شهری با مشکلات مالی و تأمین اعتبار مواجهه شدیم ولی بیش از ۵۰ درصد از چشم انداز افق ۱۴۰۴ در ارومیه محقق شده است.

وی ادامه داد: برآورد اعتباری برای فاز اول تراموا که شامل بررسی مطالعات انجام یافته، جمع بندی و نیاز سنجی مطالعات و تهیه نقشه‌های زیر سازی است بیش از ۸ میلیارد و ۹۱۵ میلیون تومان است.

علیزاده با اشاره به اینکه توسعه حمل و نقل عمومی یکی از اهداف افق ۱۴۰۴ است، یاد آورشد: با توجه به افزایش جمعیت شهر و گسترش شهرک‌ها و پراکندگی کاربری‌های جاذب سفر در سطح شهر، قطار شهری قادر به جابجایی حجم بسیار بالایی از شهروندان خواهد بود و توسعه شهر بر محور حمل و نقل عمومی است که از آن با رویکرد TOD نیز یاد می‌شود بنابراین سیاست توسعه حمل و نقل عمومی می‌تواند باعث کاهش تردد خودروهای شخصی و در نتیجه کاهش آلودگی هوا شود.

رئیس شورای شهر اسلامی شهر ارومیه گفت: در چشم انداز ارومیه افق ۲۰ ساله‌ای که در طرح جامع این شهر ترسیم شده ارومیه ۱۴۰۴ شهری است، سبز، پاک، فرهنگی، مجهز به فناروی اطلاعات و حمل و نقل ریلی و برخوردار از اقتصاد پویاست.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ که طرح تجدید نظر طرح ساختاری و راهبردی ارومیه به تصویب رسید، مجموعه مدیریت شهری اقدام به آغاز مراحل اجرایی آن کرد و خط مشی‌های کلی شورای اسلامی شهر و سیاست‌های اجرایی شهرداری ارومیه در این راستا تعریف شده و شهرداری در جهت اجرای این اهداف و دستیابی به چشم انداز ۱۴۰۴ اقدامات گسترده‌ای را در سطح شهر آغاز کرده است.

علیزاده افزود: از جمله این اقدامات و عملیات تکمیل تقاطع‌های ناهمسطح رینگ درون شهری، توسعه عملیات گسترش فضاهای سبز شهری و تلاش برای تأمین سرانه استاندارد کاربری سبز و باز و ساماندهی حاشیه رودخانه شهرچای از ورودی جاده بند تا ورودی جاده مهاباد، توسعه و تجهیز فرهنگسراهای محله و انعقاد قرارداد مطالعات جامع حمل و نقل ریلی و دستیابی به اهداف شهر هوشمند بود که تا کنون نیز اجرای پروژه‌های تعریف شده ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه شهر هوشمند مقوله پیچیده و گسترده‌ای است که طبیعتاً هیچ شهری قادر به اجرای تمامی پروژه‌های آن نخواهد بود و می‌توان بخش‌هایی از هر یک را اجرایی کرد یا در یک حوزه خاص تمرکز کرد، اظهار کرد: شهرداری ارومیه نیز تاکنون اقدام به تعریف و اجرایی ساختن برخی پروژه‌های زیرساختی از جمله طراحی اپلیکیشن‌هایی همچون تور مجازی ارومیه و سامانه اماکن گردشگری و اپلیکیشن‌های مربوط به خدمات شهرداری اشاره کرد با هدف کاهش مراجعات شهروندان و انجام اقدامات حوزه شهری از طریق اینترنت و شهر الکترونیک است.

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه ادامه داد: از پروژه‌های حائز اهمیت دیگر توسعه شبکه فیبر نوری در سطح شهر و دسترسی به اینترنت پرسرعت است که از زیرساخت‌های لازم و حیاتی برای رسیدن به اهداف شهر هوشمند است.

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک طرح پرداخت‌های هوشمند کرایه‌های تاکسی در ارومیه به بهره برداری خواهد رسید، افزود: در نتیجه باید گفت اقدامات و عملیات شهر هوشمند ارومیه در نیمه راه است و امید است در آینده بتوان به جایگاه خوبی در این حوزه دست یافته و شاهد تحقق صد درصدی افق ۱۴۰۴ ارومیه باشیم.

منبع: تین نیوز