تاریخ: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۳۲
کد خبر: ۱۳۱۶۹۶
می متالز - نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان در ۱۲ ماه منتهی به آگوست با ۱/ ۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به منفی ۱/ ۰ درصد رسید.
تورم آلمان منفی شد

به گزارش می متالز، نرخ تورم آلمان در ماه آگوست بازهم نسبت به نرخ هدف‌گذاری شده ۲ درصدی فاصله داشته است. این نرخ تورم که پایین‌ترین تورم ثبت شده از آوریل سال ۲۰۱۶ در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به منفی ۳/ ۶ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش موادغذایی به منفی ۳/ ۱ درصد کاهش پیدا کرده است. متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ برابر با ۳۷/ ۲ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۵۴/ ۱۱ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۶۲/ ۷ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است. بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه آگوست منفی ۲/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که ۳/ ۰ درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه موادغذایی و انرژی را به‌دلیل نوسانات آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به منفی ۱/ ۰ درصد رسیده است. مرکز آمار فرانسه اعلام کرد نرخ تورم فرانسه نیز در ۱۲ ماه منتهی به آگوست با ۶/ ۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲/ ۰ درصد رسیده که این نرخ تورم، کمترین تورم ثبت شده در این کشور از ابتدای آغاز بحران کرونا تاکنون بوده است. مهم‌ترین عامل کاهشی نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده است که تورم آن طی این مدت به منفی ۱/ ۷ درصد رسیده است. لباس و پوشاک نیز تورم منفی ۷/ ۱ درصدی را تجربه کرده است.

در بین سایر بخش‌ها نرخ تورم موادغذایی به ۹/ ۰ درصد رسیده و تورم آب و برق ۳/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده است.

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر با ۳۵/ ۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۸/ ۱۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۷/ ۰درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است. بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه آگوست منفی ۱/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۵/ ۰ درصد کمتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه موادغذایی و انرژی را به‌دلیل نوسانات آنها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به ۱/ ۰ درصد رسیده است.