تاریخ: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۱۲
کد خبر: ۱۴۲۱۹۰
براساس عملکرد ۶ ماهه ۹۹؛
می متالز - میزان تولید کنسانتره در نیمه نخست امسال به رقم ۷۶۲.۹ هزار تن رسید که از این میزان ۱۶.۶ درصد مربوط به عملکرد شهریور ماه است.
تولید کنسانتره زغال سنگ به بیش از ۷۶۲ هزار تن رسید

به گزارش می متالز، برپایه جداول آماری وزارت صنعت، میزان تولید کنسانتره زغال سنگ در نیمه نخست پارسال به میزان ۷۸۶.۹ هزار تن ثبت شده بود.

 

سهم ۳۶ درصدی مرداد و شهریور

بررسی عملکرد ۶ ماهه امسال در زمینه تولید کنسانتره زغال سنگ نشان می دهد که در ماه‌های مرداد و شهریور در مجموع با ۲۷۴.۷ هزار تن تولید سهم ۳۶ درصدی را به خود اختصاص دادند که در مرداد ماه ۱۴۷.۶ هزار تن تولید شده بود.

 

آمار ۹۱۱.۶ هزار تنی استخراج

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در جداول آماری خود در زمینه میزان استخراج زغال سنگ از واحدهای البرز مرکزی و طبس در مدت ۶ ماهه ابتدایی امسال رقم ۹۱۱ هزار و ۶۸۴ تن را ثبت کرده است.

همچنین میزان تولید کنسانتره زغال سنگ در واحد های یاد شده در ۶ ماهه نخست امسال را رقم ۳۴۹ هزار و ۶۹۸ تن اعلام کرد که از این رقم ۳۳۷ هزار و ۱۰۳ تن به مبادی مصرف ارسال شده است.

 

تولید سالیانه کنسانتره ۱.۵ میلیون تن

 آمارهای انجمن زغال سنگ ایران گویای آن است که تولید کنسانتره زغال سنگ کشور سالیانه ۱.۵ میلیون تن است، در  حالی که مصرف داخلی به حدود دو میلیون تن می رسد و پیش‌بینی شده با بهره برداری از واحدهای جدید در سال ۱۴۰۰ مصرف این ماده معدنی به ۳.۵ میلیون تن خواهد رسید.

برآورد شده که کشور برای تامین نیاز واحد های فولادسازی آتی، سالیانه هفت میلیون تن زغال سنگ خام باید استخراج کند که کمبود باید با نوسازی معادن فعلی و تجهیز معادن جدید انجام شود.  

قیمت پایه کنسانتره زغال سنگ برمبنای ۲۶.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا تعیین می شود، اما در شرایط کنونی تولید کنندگان زغال سنگ خواستار افزایش این نرخ شده اند.