تاریخ: ۱۶ دی ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۴۱
کد خبر: ۱۵۳۱۰۶
در نشست مشترک مطرح شد
می متالز - تامین مالی و ایجاد فضای آرامش در جامعه از مهم‌ترین اهداف صنعت بیمه به شمار می‌رود. غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در نشست هم‌اندیشی مدیران و کارشناسان صنعت بیمه و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن اعلام این مطلب افزود: پذیرش ریسک بخش‌های تولیدی و خدماتی تنها بخشی از ماموریت‌های صنعت بیمه است و باید از منظر گسترش اشتغال، تولید ثروت و تزریق آرامش به جامعه نیز به فعالیت‌های آن توجه کنیم.
عوارض بیمه صرف کاهش تلفات و پیشگیری از حوادث شود

به گزارش می متالز، وی با تشریح آخرین دستاوردهای صنعت بیمه در زمینه‌های گوناگون به ارائه آمار خدمات این صنعت در ایام کرونا پرداخت و تصریح کرد: صنعت بیمه نقش تاریخی خود را در بحران همه‌گیری ویروس کرونا به بهترین شکل ممکن ایفا کرده که نوعی اعتمادسازی را بین آحاد جامعه به دنبال داشته است.

وی از تاکید نهاد ناظر برای تسهیل امر بیمه‌گری در کشور سخن گفت و افزود: شرکت‌های بیمه در کنار ایفای مسوولیت‌های اجتماعی در ایام کرونا، موضوع طراحی و عرضه بیمه‌نامه‌های متناسب با عوارض بیماری و پوشش خسارات ناشی از توقف کسب و کار را نیز با جدیت دنبال کرده است.

سلیمانی با اشاره به آسیب‌پذیری صنعت بیمه در برابر مقررات نامتناسب با مبانی این صنعت، خاطرنشان کرد: تقویت صنعت بیمه به مفهوم قدرتمندی نظام در تمامی عرصه‌هاست و ما از نهاد قانونگذار توقع داریم برای گسترش آرامش عمومی به حفظ آرامش این صنعت کمک کنند. وی در همین راستا اظهار کرد: صنعتی که ماموریت آرامش بخشی را برعهده دارد باید در فضایی ایمن و آرام به فعالیت بپردازد و مشکلات تحمیل شده تمرکز فعالان آن را بر هم نزند.

رئیس شورای عالی بیمه موضوع افزایش بهره‌وری سرمایه‌های صنعت بیمه را با اهمیت توصیف کرد و افزود: حمایت جدی خانه ملت ازصنعت بیمه در مساله تصویب صندوق بیمه حوادث طبیعی می‌تواند دغدغه‌های دولت و مجلس را در هنگام وقوع حوادث طبیعی به حداقل برساند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز خرسندی از حضور در جمع مدیران ارشد صنعت بیمه از مقوله «اعتمادسازی» به‌عنوان یک ماموریت اساسی برای صنعت بیمه یاد کرد و گفت: ایجاد اعتماد و رفع دغدغه‌های منطقی و روانی جامعه در گرو برنامه ریزی صنعت بیمه است و مجلس از تحقق این اهداف به‌صورت ویژه‌ای حمایت می‌کند.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی حفظ و حراست از سرمایه‌های کشور را از قابلیت‌های صنعت بیمه دانست و اظهارکرد: رفع بخش مهمی از دغدغه‌های معیشتی جامعه با پوشش‌های متنوع بیمه‌ای امکان‌پذیر است و دولت باید در طرح‌های ویژه مسوولیت‌های اجتماعی به این صنعت کمک کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع عوارض بیمه‌ای اشاره کرد و گفت: عوارض دریافتی دستگاه‌ها باید در مسیر کاهش تلفات و پیشگیری از حوادث و سوانح هزینه شود چرا که کسری منابع مالی سایر دستگاه‌ها نباید از محل حق بیمه‌های مردم تامین شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی کانون فکری صنعت بیمه به‌عنوان یک اتاق فکر راهبردی یاد کرد و افزود: ثبات اقتصادی موضوع مهمی به شمار می‌رود اما ‌مهم‌تر از آن چاره‌اندیشی برای بی‌ثباتی‌های اجتماعی و کاهش ضریب نفوذ اعتماد در کشور است. وی خاطرنشان کرد: صنعت بیمه در اقتصاد کلان نقشی محوری دارد و به آسانی می‌تواند برای نهادهای حمایتگر جایگزین مطمئنی باشد. نایب رئیس مجلس در همین راستا اظهار کرد: شرکت‌های بیمه با راه‌اندازی صندوق مشترک سرمایه‌گذاری می‌توانند بخش مهمی از عملیات سرمایه در کشور را مدیریت کنند که تحقق این مهم مستلزم اتخاذ راهبردهای جدید و فرماندهی واحد است. وی در پایان از مدیران ارشد و فعالان صنعت بیمه درخواست کرد تا با طراحی بسته جامع بیمه‌ای زمینه‌های رشد صنایع و خدمات در کشور را تقویت کنند.