تاریخ: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۰۳:۵۹
کد خبر: ۱۵۶۶۸۴
معاون خرید شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان:
می متالز - محمدجعفر صالحی معاون خرید شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان معتقد است: به طور متوسط سهم ارزآورى فولاد نسبت به سنگ آهن حدود ٦ برابر است، اگر به دنبال ارزآورى هستیم باید اجازه داد صادرات فولاد انجام شود.
آسیب خودتحریمى بیشتر از تحریم است/ ارزآورى ٦ برابرى فولاد نسبت به سنگ آهن

به گزارش مى متالز، محمدجعفر صالحی در اولین کنفرانس آنلاین معدن، اظهار کرد: ما از تحریم خیلى آسیب دیدیم اما خودتحریمی آسیب بیشترى وارد کرد.

وى ادامه داد: شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اولین تولیدکننده فولاد در ایران و تنها تولیدکننده به روش کوره بلند در کشور است. به نوعی مواد اولیه مورد نیاز و روش تولید و هزینه هاى آن با دیگر فولادسازان متفاوت است. در واقع ورودى کوره بلند متشکل از کک متالورژى است.

صالحى تصریح کرد: در کشور به طور متوسط ۴ تا ۴.۵ میلیون تن کنسانتره زغال‌سنگ نیاز است البته اگر کک سازى هاى داخل فعال شوند، که اکنون بین ۱.۵ تا ۱.۷ میلیون تن تولید می‌شود که از لحاظ کمى مقدار آن کم و از لحاظ مصرف هم به تنهایی پاسخگوی نیاز نیست. عیار تعریفى بیش از ٦٠ درصد است و بحث دیگر فاکتور آگلومره است.

معاون خرید شرکت ذوب آهن ادامه داد: در ذوب آهن اصفهان نمى توان دو واحد کک سازی و کوره بلند را متوقف کرد. کوره بلند با تعمیرات اساسى باید بیش از ١٥ سال و کک سازى بیش از ٣٠ سال عمر کند.

به گفته وى، ذوب آهن تنها تولیدکننده فولاد به روش کوره بلند و سومین تولید کننده فولاد کشور است.

صالحى درباره تامین زغال سنگ مورد نیاز این شرکت، بیان کرد: ما باید زغال سنگ را الزاماً از معادن داخلی کشور تهیه کنیم، زیرا ۱۷ هزار نفر در این بخش فعالیت دارند در نتیجه توقف کک سازی ذوب آهن منجر به درگیرشدن مستقیم ۵ استان همچون کرمان و گلستان در مسائل معیشتی و اجتماعی نیروی کار و ۱۷هزار نفر شغل خود را از دست می‌دهند.

وی گفت: از سال ۹۷، قیمت زغال به قیمت شمش فولاد وابسته شده است. اگر با روند قیمت گذاری کمیته پشتیبانی زغال سنگ، قیمت سال جارى باید به کیلویى ٩١٧ تومان مى رسید. در حالی که تا ۳ماهه سوم به طور متوسط هر کیلو ٢ هزار و ٧٠٠ تومان پول پرداخت کردیم، در واقع ١٨٠٠ تومان بیشتر پرداخت شده که در نتیجه تا پایان سال هزینه معادل ۱۸۰۰ میلیارد  مازاد برای زغال تحمیل می شود.

صالحى ادامه داد: وضع عوارض در سال ٩٦ تصویب اما در سال ٩٨ اجرا شد. سرمایه ها پیش از ٩٨ به کجا رفته است؟ آیا اجرای آن سبب حرکت چادرملو و گل گهر به سمت فولادسازی شد یا قبل از وضع عوارض چنین سیاستی اتخاذ شده بود.

ذوب آهن اصفهان آگاهانه و با نیت حفظ اشتغال و تداوم تولید این افزایش قیمت و هزینه را پذیرفته است.

وی افزود: درواقع نبود مواد اولیه ناشی از سیاست تبدیل معدنی ها به فولادی ها منجر به مصرف مواد اولیه توسط این واحد ها شده و در نتیجه، ذوب آهن با ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت می کند و فولاد مبارکه هم از تمام ظرفیت تولید بهره نمی برد.

به گفته صالحی، به طور متوسط سهم ارزآورى فولاد نسبت به سنگ آهن حدود ٦ برابر است، اگر به دنبال ارزآورى هستیم باید اجازه داد صادرات فولاد انجام شود. ذوب آهن در سال ۹۸، ۱۱۰ میلیون دلار صادراتی خود را به بانک مرکزی داد. اقدامی که مورد تقدیر بانک مرکزی هم قرار گرفت. شرکت های معدنی مدعی صادرات هم اعلام کنند چه سهمی در تامین ارز مورد نیاز کشور داشته اند؟

صالحى اضافه کرد: ذوب آهن آخرین شرکت دولتی بود که واگذار شد و معادنی که روزگاری وجودشان به وجود ذوب آهن متصل بود یکی پس از دیگری تعهدات گذشته را فراموش کردند.

وى با اشاره به پیامد این تصمیم، ادامه داد: پس از آن به شرکت‌های معدنی اعلام شد اگر قرار است طرح توسعه ای داشته باشید باید واحد کنسانتره سازی احداث کنید، در نتیجه سنگ دانه بندی، تبدیل به کنسانتره شد و موجودی و دریافت سنگ آهن دانه بندی مورد نیاز ذوب آهن روبه کاهش رفت. ذخایر معادن هم کاهش یافت به عنوان مثال معدن بافق خودش امروز به دنبال ماده اولیه است.

صالحی افزود: کاهش کیفیت مواد اولیه در نتیجه افزایش هزینه‌ها در ذوب آهن رخ داد.

وی ادامه داد: ذوب آهن از سال ۹۸ تولید ریل را نهایی کرده و در ۵ محور ریل تولیدی نصب شده و یا در حال نصب است. با همه مشکلات از زیان انباشته خارج شده ایم.

صالحى بیان کرد: در افق ١٤١١ موجودى سنگ آهن به پایان مى رسد و این زنگ خطرى جدى است که باید به اکتشافات توجه ویژه داشت.

معاون خرید ذوب آهن ادامه داد: در کشورهای در حال توسعه شناسایی و پی جویی توسط دولت و بهره برداری توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. انتظار بر آن است که دولت ورود و اکتشافات را تکمیل کند.

وى گفت: اکتشاف مشابه یک فعالیت تحقیق و توسعه است و از هزار مورد شاید تنها به یک مورد معدن مانند گل گهر یا چادرملو ختم شود. پس وظیفه حاکمیت و دولت است که به این بخش ورود کند زیرا ریسک آن بالا است.

صالحی با اشاره به موضوع نیروى انسانى ادامه داد: ذوب آهن میزبان ۱۴هزار نفر نیروست اما نه از یارانه انرژی برخورداریم  و نه از مزیت سنگ آهن غنی و ارزان. از گاز فرآیندی استفاده می‌کنیم و برق مورد نیاز خود را تولید مى کنیم اما گاز مصرفی نیروگاه‌های ذوب آهن را با تعرفه غیر نیروگاهی محاسبه مى کنند. اما این اجازه را نمى دهیم که یک پرسنل خود را از کار بیکار کنیم. رسالت اجتماعی هرگز فراموش نخواهد شد و با همه نامهربانی، انتظار داریم سنگ آهن با قیمت مناسب و نه ارزان در اختیار ذوب آهن قرار گیرد.

وی همچنین گفت: با افزایش مواد اولیه میزان تولید ما افزایش یافت. زمانی که شرکت از زیان انباشته خارج می‌شود یعنى برنامه ریزی داشته و با همین برنامه سود ایجاد مى شود.

منبع: می متالز
پرطرفدارترین عناوین