تاریخ: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۷:۳۲
کد خبر: ۱۵۶۸۳۶
می متالز - سهامداران حقیقی بانک مهر اقتصاد با حضور در تریبون آزاد «فارس من» اعتراض خود را مبنی بر ارزش‌گذاری پایین دارایی اعلام کردند. نمایندگان مردم هم باحضور در میان آنها وعده پیگیری دادند.
گلایه سهامداران از مفت‌فروشی مهراقتصاد/ وعده نمایندگان برای پیگیری/ توانگر: تعدی به حقوق مردم ممنوع است

به گزارش می متالز، بعدازظهر امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تعدادی از نمایندگان سهامداران بانک مهر اقتصاد پشت تریبون آزاد «فارس من» حاضر شدند و اعتراض خود را نسبت به روند غیرقانونی قیمت‌گذاری  سهام بانک مهر اقتصاد و تأخیر در واریز وجوه حاصل از فروش سهام اعلام کردند.

همچنین سهامداران بانک مهر اقتصاد در شکایتی مبنی بر مفت‌خری سهام و بازخرید اجباری پس از ادغام ۵ بانک مهم کشور همچنین لحاظ نمودن ارزش قیمتی هر سهم در خرداد سال ۹۹ بر اساس کارشناسی سال ۹۷ از مدیران بانک‌های ادغامی خواستار پاسخگویی نسبت به این ابهامات و ایرادات بزرگ شدند. سهامداران بانک مهر اقتصاد گلایه خود را در کمپینی به همین نام در فارس من ثبت کرده‌اند.

اهم انتقادات سهامداران به شرح ذیل است:

فروش اجباری هر برگ سهم به قیمت ۱۷۱۷ تومان در حالی است که ارزش واقعی هر سهم ۵ هزار تومان بوده  بنابراین سهامداران تمایلی به فروش سهم خود به قیمت ۱۷۱۷ تومان نیستند.

از دست رفتن سرمایه و دارایی سهامداران که طی ۱۰ سال آن را به امید سودآوری در این بانک متوقف کرده‌ بودند متأسفانه با نرخ‌گذاری غیرعادلانه امیدشان ناامید شد.

ارزش سهام این بانک به قیمت سال ۹۷ محاسبه گردید در حالی که در خرداد ۹۹ این بانک عملاً ادغام گردید، یعنی در ۲ سال اخیر که کشور بیشترین درصد گرانی و تورم را تجربه کرد ارزش سهام ثابت بود و افزایش نداشت.

بانک مهر اقتصاد به مشتریان اعلام کرده برای دریافت وجوه به شعبه مراجعه نمایند در حالی که حساب‌های واریز سود سهام در این بانک مسدود شده و تنها با حضور فیزیکی در شعبه فعال‌سازی حساب صورت می‌گیرد که در این روزهای کرونایی جای سؤال دارد.

عدم پاسخگویی به خواسته سهامداران باعث شد تا نمایندگان سهامداران بانک مهر اقتصاد برای دریافت مطالبات خود پشت تریبون حاضر شوند و درخواست‌های خود را به گوش مسوولین ذی‌ربط برسانند.

متفکرآزاد: مجلس برای اعاده حقوق مردم مصمم است

در ادامه این برنامه جمعی از نمایندگان در میان مردم حضور پیدا کرده و به درددل‌های سهامداران گوش فرادادند.  روح‌الله متفکر آزاد نماینده مجلس شورای اسلامی با توجه به گلایه سهامداران بانک مهر اقتصاد مبنی بر مشکل دریافت وجوه حاصل از فروش سهام‌ و روند ارزش‌گذاری غیرمنصفانه این سهام، اظهار داشت: سهامداران فرایند دادرسی خود را انجام دهند و مجلس نیز این موضوع را به اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد داد و از طریق کمیسیون مجلس و مشورت نمایندگان  تحقیق و تفحص در خصوص احقاق حقوق سهامداران صورت می‌پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی احقاق حقوق آحاد مردم است و اینکه در این بین حقوق ایثارگران در میان است ما حتماً این موضوع را به صورت جدی بررسی خواهیم کرد.

توانگر: تعدی به حقوق سهامداران مهر اقتصاد ممنوع است/ از همه ابزارهای قانونی استفاده خواهیم کرد

در ادامه تریبون آزاد سهامداران مهر اقتصاد، مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روند صورت‌گرفته برای ادغام این ۶ بانک در بانک سپه مورد تأیید نمایندگان شما در مجلس شورای اسلامی نیست. اینکه ضرر و زیان انباشت‌شده در دیگر مجموعه‌ها را با اموال و دارایی‌های مؤسسات خوش‌نامی مانند مهر اقتصاد جبران کنند، حتماً صحیح نیست.

وی ادامه داد: مطلب بعدی ارزش‌گذاری غلط اموال و سهام این مجموعه در بازار سرمایه است. با وجود آنکه مجمع ادغام این ۶ بانک خرداد ماه ۹۹ برگزار شده، اما اموال و دارایی‌های بانک براساس ارزش‌گذاری‌های سال ۹۷ محاسبه شده است. این البته اجحاف روشنی در حق سهامداران حقوقی و بیش از صد هزار سهامدار حقیقی مهر اقتصاد است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من به نمایندگی از شما و ده‌ها هزار سهامدار حقیقی مهر اقتصاد که اغلب از زحمتکشان و ایثارگران جامعه ایرانی هستند، حتماً موضوع را در کمیسیون اقتصادی پیگیری خواهم کرد. البته که مسوولین ذی‌ربط در امر ارزش‌گذاری و ادغام این مؤسسات امروز باید پاسخگوی ضرر و زیان سهام‌داران حقیقی باشند.

توانگر با بیان اینکه مطالبه سهامداران کاملاً بحق است، گفت: به کسی اجازه اعمال کمترین تعدی در حق این عزیزان را نخواهیم داد. تک‌تک مسوولان مرتبط باید در پیشگاه نمایندگان مردم در کمیسیون اقتصادی حاضر شده و پاسخگوی ضرر و زیان وارده به بسیجیان عزیز باشند.

وی تأکید کرد: روند طی‌ شده برای ادغام این مؤسسات در بانک سپه، مساله‌دار، پرابهام و مشکوک است. در صورتی که پاسخ‌های مسوولین ذی‌ربط در کمیسیون اقتصادی قانع‌کننده نبود، حتماً روند تحقیق و تفحص از ماجرا در مجلس شورای اسلامی کلید خواهد خورد. نمایندگان مردم مصمم به شفاف‌سازی و روشن کردن انگیزه‌های پشت‌پرده اجحاف صورت‌گرفته در حق مردم هستند.

توانگر ضمن قول مساعدت برای احقاق حقوق سهامداران خاطرنشان کرد: به سهامداران اطمینان‌خاطر می‌دهم  لحظه‌ای در مطالبه حقوق شما در مجلس درنگ نخواهم کرد. من به نمایندگی از ایثارگران حتماً ماجرا را از مسوولین مرتبط پیگیری کرده و لحظه به لحظه روند ماجرا را از طریق رسانه‌ها به شما اطلاع خواهم داد.

نجابت: اتفاقی که در روند ادغام بانک مهر رخ داده تخلف است/ وعده پیگیری جدی مشکلات سهامداران

روح‌الله نجابت نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نگرانی سهامداران بانک مهر اقتصاد، اظهار داشت: روندی که دولت در عرصه اقتصاد داشته همه محل اشکال است و آثار آن نیز در معیشت مردم و بورس قابل مشاهده است از این رو ارزش‌گذاری قیمت سهام بانک مهر اقتصاد نمونه‌ای از همان روند غلط است.

وی اضافه کرد: بنده به عنوان عضو کمیسیون اصل ۹۰، به طرز کار قوای اجرایی کشور نظارت جدی خواهم داشت و موضوع را در مجلس شورای اسلامی پیگیری و دنبال خواهم کرد.

این نماینده مجلس بیان داشت: اتفاقی که در سهام بانک مهر اقتصاد رخ داده به جهات قانونی تخلف است و مجلس نیز هیچ گونه تخلفی را برنمی‌تابد. نمایندگان مردم این اطمینان‌خاطر را به ایثارگران، رزمندگان و دیگر سهامداران بانک مهر اقتصاد می‌دهند که اجازه نخواهند داد اجحافی در حق‌شان شود.

نجابت در پایان خاطرنشان کرد: نباید در حقوق حقه ایثارگران و رزمندگانی که پایبند به نظام و کشورمان هستند ظلمی روا شود و ما به عنوان نماینده مردم  این تضمین را می‌دهیم که موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

لازم به ذکر است؛ در تلاش است این موضوع را با نهادهای مسوول در میان بگذارد و مطالبه سهامداران بانک مهر اقتصاد را پیگیری نماید.