تاریخ: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۰:۳۷
کد خبر: ۱۵۶۸۵۱
یک شرکت مشاور سرمایه گذاری تحلیل کرد؛
می متالز - یک شرکت مشاوره سرمایه گذاری در گزارش تحلیلی خود برای سهام شرکت فولاد کاویان با سناریوهای مختلف سود هر سهم را تا ۲۵۴۴ ریال برآورد کرد.
فوکا از ۱۰۰۶ تا ۲۵۴۴ سود سازی کرد

به گزارش می متالز، شرکت مشاور سرمایه گذاری سهم آشنا در گزارش تحلیل بنیادی که به تازگی از سهام شرکت فولاد کاویان منتشر کرده است پیش بینی کرده با ادامه جریان فعالیت شرکت امسال ۸۱۲ ریال و در سال ۱۴۰۰ ، فوکا ۱۰۰۶ ریال سود محقق کند.

بنابر این گزارش، فولاد کاویان که سال مالی قبل را با ۴۵۴ ریال زیان به پایان برده بود، توانست در نه ماه این زیان را با ۶۵۶ ریال سود تعویض کند. طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، نرخ شمش CIS در حدود ۶۰۰ و نرخ شمش ایران در حدود ۵۷۰ دلار بوده است ضمن آنکه نرخ ورق نیز در محدوده ۸۰۰ دلار گزارش شده است. بر این اساس برای سه ماهه آخر سال جاری نرخ ورق برابر با ۷۰۰ و نرخ شمش CIS ۶۰۰ دلار لحاظ شده است. با توجه به کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر، فرض شده است که در ماه های باقیمانده سال جاری، دلار نیمایی در محدوده ۲۲۵,۰۰۰ریال تعیین شود. همچنین قیمت ورق گرم فولاد کاویان نیز با توجه به نرخ دلاری ورق و دلار نیمایی و با ضریب ۸۰ درصد (آخرین مصوبه قیمت گذاری فولاد برای بورس کالا) محاسبه شده است. آخرین نرخ‌های فروش شرکت در بورس کالا در محدوده ۱۵۴,۴۲۵,۰۰۰ ریال گزارش شده است اما با کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر و انتظار تداوم آن، نرخها در ماه های آینده کمی پایین‌تر خواهند بود.

این گزاریش می‌افزاید؛ بهبود پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت مهار کرونا در کنار تزریق نقدینگی در بازارهای آمریکا و به تبع آن تضعیف شاخص دلار، چشم انداز رشد قیمت کومودیتی‌ها را روشن‌تر کرده است. از این رو، قیمت ورق و شمش فولادی CIS با کمی رشد نسبت به سه ماهه آخر سال جاری  در نظر گرفته شده است. با این حال، زمزمه‌های کاهش نرخ ارز باعث شده است تا نرخ‌های فروش برای سال مالی آینده با دلار پایین‌تر تخمین زده شوند. در عین حال این کاهش در نرخ دلار، موجب کاهش نرخ خرید مواد اولیه شرکت نیز خواهد شد. با این تفاسیر تغییرات نرخ خرید مواد مصرفی در شش ماهه اول سال جاری نسبت به سال ۹۸ کاملا مشهود است.

بر اساس این گزارش تحلیلی شرکت ۹ ماهه ۱۷۷ هزار تومان فروش داشته که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال از ۲۴۴ هزار تومان عبور کند. در حالی که انتظار می رود نرخ های جهانی افزایش خوبی را در سال آینده تجربه کنند اما کاهش نرخ دلار موجب کاهش قیمت فروش محصولات شرکت خواهد شد. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود شرکت بتوانند تا پایان سال با ۲۳ و نیم درصد افزایش سود به رقم ۸۱۲ ریال برای سال مالی ۹۹ دست یابد همچنین با همین مفروضات شرکت می تواند  برای ۱۴۰۰ بیش از هزار ریال سود محقق کند.

https://www.sedayebourse.ir/d/2021/01/26/0/994535.pdf

پرطرفدارترین عناوین