تاریخ: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۱۷
کد خبر: ۱۶۲۷۶۵
مهدی کرباسیان مطرح کرد:
می متالز - مهدی کرباسیان در میزگرد تخصصی نقد و بررسی تحلیلی طرح جامع فولاد که در یازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار برگزار شده اظهار کرد: جذب سرمایه و سرمایه گذار، یکی از چالش های اساسی برای صنعت فولاد کشور به شمار می آید.
جذب سرمایه و سرمایه‌گذار، چالش اساسی صنعت فولاد ایران

به گزارش می متالز، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب با نگاهی بر طرح جامع فولاد کشور گفت: طرح جامع فولاد کشور با کمک فولاد تکنیک تدوین شد و در ادامه مسیر این شرکت ملی فولاد ایران بود که طرح را به مرحله اجرایی برد.

وی در ادامه افزود: البته طرح جامع فولاد در گذشته تدوین شده بود اما در زمان فعالیت بنده این طرح مورد بررسی مجدد قرار گرفت و  به‌روزر شد.

به گفته وی، یکی از مشکلات موجود در صنعت فولاد، نبود توازن قابل توجه بود که از نمونه های بارز آن صدور مجوزهای زیاد بود.بنابراین لازم است هر طرحی که تدوین می‌شود، حتما به‌روزرسانی گردد.

وی افزود: در صنعت فولاد موضوعاتی همچون زیرساخت، صدور مجوز، ادغام شرکت‌ها و ایجاد توازن بسیار مهم و دارای اهمیت هستند.

رییس سابق هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: باید پذیرفت که جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری یک چالش اساسی است. زیرا از یک طرف تحریم به عدم جذب سرمایه دامن زده و از سوی دیگر طی چندسال اخیر شاهد رشد منفی سرمایه‌گذاری بودیم.

وی افزود: برای مثال قرار بود که با سرمایه شرکت دانیلی ایتالیا، یک کارخانه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۴ میلیون تن  در چابهار احداث شود، اما به خاطر داریم که بعد از خروج امریکا از برجام، این شرکت ایتالیایی نیز از ایران رفت.

کرباسیان افزود:چالش دیگر  برای صنعت فولا ایران، کمبود سنگ‌آهن است و می‌بینیم که در این زمینه از ذخایر سنگ آهن موجود در عمق زمین غفلت شده است. البته سازمان ایمیدرو با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به ذخایر خوبی از سنگ آهن در عمق رسیده‌اند اما تاکنون اقدامی برای برداشت از آن‌ها صورت نگرفته است.

به گفته وی، طی چند سال گذشته اتفاقاتی در سند چشم‌انداز رخ داده است. برای نمونه مشاهده کرده ایم که بخش معدن در سیاست‌های کلان نظام قرار نداشت اما در سند اقتصاد مقاومتی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی می‌بینیم که توجه بیشتری به حوزه فولاد و معدن وجود دارد و همین امر سبب موفقیت در امر تولید شرکت‌های بزرگی همچون ذوب آهن اصفهان و فولادمبارکه شده است به این شکل که ذوب آهن در تولید ریل و فولاد مبارکه نیز در تولید تختال API موفق عمل کرده است.

به عقیده کرباسیان، کشورمان به دلیل برخورداری از معادن فراوان، منابع انرژی و نیروی انسانی در جهان جایگاه اساسی دارد در نتیجه ظرفیت بالایی برای جهش تولید در کشور فراهم است.

گفتنی است میزگرد تخصصی  نقد و بررسی تحلیلی طرح جامع فولاد در روز دوم از یازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار برگزار شد