تاریخ: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۵۸
کد خبر: ۲۰۱۱۱۴
می متالز - سخنگوی اجرای قانون جدید چک به مردم هشدار داد که چک ثبت نشده در صیاد را دریافت نکنند چرا که قابلیت نقدشوندگی ندارد.

به گزارش می‌متالز، آمنه نادعلی زاده با حضور در برنامه تلویزیونی «صبح بخیر ایران» به تشریح آخرین تغییرات فرآیند صدور، دریافت و انتقال چک بر اساس قاون جدید چک پرداخت و گفت: قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ جدید می‌شود که دارای عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» است.

وی افزود: چک‌های جدید از ابتدای فروردین سال جاری توزیع شده‌اند و فرآیند تبادل آن‌ها با چک‌های قبلی متفاوت است، به گونه‌ای که صادرکننده باید مشخصات چک، چون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلی زاده با بیان اینکه گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد، گفت: گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک تاکید کرد: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه چک‌های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند، اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند، تصریح کرد: چک‌های قدیمی فعلا کارسازی می‌شوند، اما این روند دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آن‌ها را از بازار جمع آوری می‌کند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)