تاریخ: ۰۹ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۴۰
کد خبر: ۲۰۲۴۰۶
‌می‌متالز - پس از آن که هفته گذشته در شهر تانگشان استان هبی چین که یکی از مراکز بزرگ تولید فولاد این کشور است، تولید در راستای مقابله با آلودگی هوا و کاهش آلایند‌ها روند رو به پایین را آغاز کرد قیمت سنگ آهن نیز نزولی شده است و نگرانی‌ها در مورد آینده تقاضای سنگ آهن افزایش یافته است. ظاهرا هفته گذشته مقامات محلی جلسه‌ای اضطراری برای مسائل زیست محیطی داشته اند و از صنایع محلی خواسته اند محدودیت‌هایی برای تولید در طول هفته ایجاد کنند. آخرین باری که دولت تانگشان چنین تصمیمی گرفته بود سل ۲۰۱۷ بوده است.

به گزارش می‌متالز، آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین ۵.۳۵ دلار افت داشته روز جمعه به ۱۶۵.۷ دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده است.

البته محدودیت‌های تولید فولاد در راستای اهداف چین برای کاهش انتشار گاز کربن و نهایتا انتشار صفر کربن تا سال ۲۰۶۰ می‌باشد و لازم است صنعت فولاد چین امسال اقداماتی جدی در این راستا داشته باشد. استان‌های زیادی از برنامه‌های خود برای کاهش تولید خبر داده اند و در شهر تانگشان نیز این برنامه از فولاد شروع شده به بخش‌های دیگری، چون سیمان، کک، صنعت برق و ریخته گری نیز گسترش خواهد یافت تا از انتشار آلاینده‌ها کاسته شود.

در هر حال تقاضای سنگ آهن در چین هنوز بالاست، ولی احتمالا نیمه دوم سال به تدریج کاهش می‌یابد و به معنای تقاضای کمتر چین برای سنگ آهن استرالیاست. چین ۶۰ درصد سنگ آهن مورد نیازش را از استرالیا وارد می‌کند. دو ماه نخست سال نیز چین ۱۸۱.۵۰۶ میلیون تن سنگ آهن وارد کرد که ۲.۸ درصد رشد سالانه داشته است. میانگین قیمت سنگ آهن وارداتی نیز ۱۴۴.۵ دلار بوده که ۵۶.۶ درصد رشد داشته است.

از طرفی چین به دنبال استفاده بیشتر از قراضه آهن به عنوان ماده اولیه فولادسازیست تا وابستگی به واردات از استرالیا نیز کمتر شود. تحلیلگران معتقدند این اقدام می‌تواند از هزینه‌های تولید فولاد بکاهد و فشار کمتری بر فولادسازان چینی از نظر هزینه‌ها وارد سازد.

منبع: ایفنا