تاریخ: ۰۸ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۲۸
کد خبر: ۲۰۳۳۸۲
مدیرعامل هلدینگ آتیه اندیشان مس تاکید کرد:
‌می‌متالز - قیمت تعادلی کاتد مس در بازار‌های جهانی بین ۸۷۰۰ الی ۹۵۰۰ دلار خواهد بود و در این محدوده به تثبیت خواهد رسید و این قیمت‌ها برای شرکت‌های تولیدکننده کاتد و کنسانتره مس بسیار ارزشمند خواهدبود.

به گزارش می‌متالز، یکی از متغیر‌های اثرگذار بر بازار سرمایه، قیمت‌های جهانی است. سال گذشته قیمت جهانی فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی و... رشد خوبی را تجربه کرد و باید دید کامودیتی‌ها بالاخص مس امسال این سطوح قیمتی را حفظ خواهند کرد یا خیر.

مس در بازار‌های جهانی در عرض یک سال از حدود ۴۷۰۰ دلار به بالای ۹۰۰۰ دلار رسید و در حال حاضر در کانال ۸۹۲۰ دلاری معامله می‌شود.

عبدالله شیر محمدپور کارشناس بازار‌سرمایه در خصوص وضعیت "بورس" بیان کرد: به نظر می‌رسد میانگین نرخ دلار در سال جاری ۲۴ الی ۲۶ هزار تومان خواهد بود و به‌رغم آنکه دولت تلاش زیادی در جهت کاهش نرخ ارز دارد، ولی احتمال کاهش بیشتر نرخ ارز ضعیف بوده؛ بنابراین شرکت‌هایی که درآمد‌های ارزی داشته باشند، در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ احتمالاً بازدهی مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاران به همراه خواهند داشت و تا قبل از تحویل دولت به رئیس‌جمهور بعدی شاخص کل محدوده ۱ میلیون و ۵۰۰ الی ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی را فتح خواهد کرد.

وی اضافه کرد:، ولی قطعاً باروی کار آمدن دولت بعدی، امسال شاخص کل از محدوده ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی فراتر خواهد رفت.

مدیرعامل شرکت هلدینگ آتیه اندیشان مس در ارزیابی قیمت‌های جهانی گفت: قیمت جهانی کامودیتی‌ها سیر صعودی خود را طی کرده و احتمال اینکه بار دیگر همچون ماه‌های قبل، رشد شارپ و شتابانی در قیمت‌های جهانی شاهد باشیم دور از تصور است.

شیرمحمدپور تصریح کرد: به نظر می‌رسد قیمت‌های جهانی در ۶ ماه آینده، شیب افزایشی داشته و ۲۰ الی ۳۰ درصد رشد کنند، ولی بعدازآن، قیمت‌ها اشباع‌شده و نسبت به رشدی که اتفاق افتاده، اصلاح ۱۰ الی ۱۵ درصدی در پیش خواهد گرفت.

وی در پیش‌بینی روند قیمت مس اظهار کرد: احتمالاً قیمت تعادلی کاتد مس در بازار‌های جهانی بین ۸۷۰۰ الی ۹۵۰۰ دلار خواهد بود و در این محدوده به تثبیت خواهد رسید و این قیمت‌ها برای شرکت‌های تولیدکننده کاتد و کنسانتره مس بسیار ارزشمند خواهد بود.

شیرمحمدپور در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری عنوان کرد: بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰، گروه‌های فلزات اساسی و معدنی، پتروشیمیایی‌ها و پالایشی‌ها خواهند بود.

منبع: بورس نیوز