تاریخ: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۳۷
کد خبر: ۲۰۳۴۳۸
‌می‌متالز - معاون ارشد صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: احتمال تمدید خدمات بدهی کشور‌های کم درآمد توسط گروه بیست وجود دارد.

به گزارش می‌متالز، دومین مقام صندوق بین المللی پول خوش بین است که گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ، به زودی موافقت می‌کند که تسویه بدهی کشور‌های کم درآمد را تا پایان سال جاری تمدید کند.

به گفته بانک جهانی، طرح تعلیق خدمات بدهی جی ۲۰، که از ماه گذشته اجرا شد، ۵ میلیارد دلار کمک مالی برای بیش از ۴۰ کشور جهان فراهم کرده است. در اکتبر سال گذشته گروه بیست، این برنامه را تمدید کرد، که در ابتدا قرار بود در دسامبر سال ۲۰۲۰ منقضی شود، و بعد توافق کرد که شش ماهه دیگر تمدید شود.

قرار است وزرای دارایی G-۲۰ در ۷ آوریل امسال برای دومین باربه صورت مجازی در حاشیه جلسات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی با یکدیگر دیدار کنند. جفری اوکاموتو معاون اول صندوق بین المللی پول گفت: پیشنهاد ما این است که این کار را تا پایان امسال تمدید کنیم. من خوش بین هستم که گروه بیست تمدید خواهد کرد، اگرچه هنوز شرایط دقیق تمدید در حال بحث و بررسی است.

اوکاموتو بر اهمیت پیشنهاد صندوق بین المللی پول برای ایجاد ۶۵۰ میلیارد دلار دارایی‌های ذخیره به نام حقوق ویژه تأکید کرد. وی گفت که صندوق بین المللی پول برای تخصیص مجدد ذخایر کشور‌ها از ذخایرکشور‌های ثروتمند به کشور‌های فقیر گزینه‌هایی ارایه خواهد کرد. وی گفت: تخصیص مجدد دارایی‌ها به تمایل کشور‌های اهدا کننده و به روش‌های عملی برای اجرای این طرح نیاز دارد.

خزانه داری آمریکا قصد خود برای حمایت از ایجاد دارایی‌های ذخیره را، به کنگره اعلام کرد و تأکید نمود که آن‌ها پشتیبانی نقدینگی حدود ۲۱ میلیارد دلار برای کشور‌های کم درآمد و حدود ۲۱۲ میلیارد دلار برای سایر کشور‌ها و بازار‌های در حال توسعه، به جز چین تامین می‌کنند. به گفته خزانه داری، این تأثیر بسیار بیشتر از طرح تعلیق خدمات بدهی و حتی بودجه بالغ بر۱۳ میلیارد دلاری تامین مالی اضطراری توسط صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)