تاریخ: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۱۶
کد خبر: ۲۰۳۴۷۲
‌می‌متالز - مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد برنامه‌های این سازمان برای توسعه صادرات به کشور‌های همسایه عربی اعلام کرد: سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌هایی برای توسعه روابط تجاری با کشور‌های عمان و قطر دارد که به عنوان نمونه برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا بتوانیم در سال آینده کمیسیون مشترک اقتصاد دو کشور ایران و عمان را با حضور مسوولان وزارت صمت در مسقط برگزار کنیم.

به گزارش می‌متالز، به گفته فرزاد پیلتن، کمیته پیگیری تفاهمات هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و عمان در تهران به صورت مجازی برگزار شد و امیدواریم که جلسات این کمیته تداوم یابد تا تفاهماتی که در زمینه‌های مختلف بین دو کشور منعقد شده را پیگیری کنیم.

پیلتن افزود: از جمله این تفاهمات منعقده می‌توان تسهیل حمل‌و‌نقل دریایی، روابط بانکی دو کشور، تسهیل تردد تجاری دو کشور و تاسیس مراکز تجاری و دفاتر بازاریابی برای شرکت‌ها و تبادل هیات‌های تجاری نام برد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: البته ما در سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان دبیرخانه کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور از سایر دستگاه‌ها نیز پیگیری‌های لازم را خواهیم داشت و پروژه‌هایی که در حوزه سایر دستگاه‌هاست را پیگیری می‌کنیم تا سریع‌تر به مرحله اجرا برسد. وی افزود: مهم‌ترین پروژه‌هایی که در دستور کار جمهوری اسلامی ایران و دولت عمان قرار دارد پروژه صادرات گاز است که توسط وزارت نفت در حال پیگیری است و ما هم در واقع به عنوان کمیسیون مشترک پیگیری تسریع در اجرای این پروژه هستیم.

پیلتن اظهار کرد: همچنین پیگیر اجرای پروژه اتصال برق خط الکتریکی یا صادرات برق از ایران به عمان توسط وزارت نیرو هستیم.

وی افزود: علاوه بر این مسائل به‌دنبال امضای یک نقشه راه تجاری برای رسیدن به هدف مشخصی در سه سال آینده در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و عمان هستیم و در ارتباط با دیگر کشور‌های عربی مانند قطر نیز اقدامات مشابه در سازمان طراحی شده تا بتوانیم روند رو به رشد روابط تجاری با کشور‌های عربی در سال آینده را شاهد باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد