تاریخ: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۳۸
کد خبر: ۲۰۳۵۹۵
‌می‌متالز - معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان معتقد است: شرکت فولاد مبارکه در پروژه‌های تعریف شده در کاهش مصرف آب و همچنین استفاده مجدد از پساب و فاضلاب شهر‌های زرین شهر و مبارکه و در پیشبرد اهداف زیست محیطی شهرستان و استان بسیار خوب عمل کرده است به نحوی که این موضوع کمک شایانی به عدم تخلیه پساب و فاضلاب در رودخانه داشته است.

به گزارش می‌متالز، صنعت و محیط زیست از محور‌های اصلی توسعه‌ی پایدار هر کشور است. از سویی صنعتی شدن باعث ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی، امکانات مدرن برای مردم شده و از سوی دیگر می‌توان امکان حیات و استفاده از محیط زیست سالم را از بشر سلب کند. اما همواره منافع صنعت با محیط زیست در تضاد نیست. در این خصوص می‌تواند به بنگاه‌های صنعتی از جمله شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد. یکی از اهداف کلان شرکت فولاد مبارکه اصفهان همزمان با توسعه کمی در ظرفیت‌ها و افزایش تنوع و کیفیت محصولات، بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت است. امروزه جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار، رعایت ملاحظات زیست محیطی به‌عنوان یک الزام در کشور مطرح است. فولاد مبارکه در این راستا از ابتدای راه‌اندازی موضوع محیط زیست را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده، به گونه‌ای که به موازات تولید فولاد در این شرکت، سه مولفه آب، خاک و هوا همواره مورد توجه این شرکت بوده است.

از مهمترین اقدامات فولاد مبارکه در جهت حفظ محیط زیست می‌توان به نصب بیش از ۲۰۰ مدل تجهیزات کنترل آلودگی هوا در ابتداری بهره برداری، طراحی، برنامه ریزی و انجام پروژه‌های متعدد محیط زیستی به مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان و ۱۸ میلیون یورو اشاره کرد.

در این راستا از مهمترین پروژه‌های محیط زیستی فولاد مبارکه می‌توان به بهره برداری از پروژه عظیم بازیافت حرارت از نیروگاه گازی که موجب کاهش مصرف ۱۲۰۰۰ متر مکعب گاز طبیعی در ساعت شده و از انتشار ۱۸۰ هزار تن دی اکسید کربن به هوا به طور سالانه جلوگیری می‌کد، طراحی و ساخت بیش از ۲۱ غبارگیر مدرن با ارزش بیش از ۳۱۸ میلیارد ریال در ناحیه آهن سازی، ساخت مخازن عظیم ذخیره آهک به مبلغ ۳۴ میلیارد ریال، بهینه سازی سیستم پاشش آب بر روی پایل‌های کنسانتره و گندله پارک‌های انباشت و برداشت مواد خام با بودجه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال، نصب سیستم‌های پایش آنلاین متعدد در نواحی مختلف با ارزش ۵۰ میلیارد ریال، عملیات ساخت سالن‌های مدرن سند بلاست و رنگ آمیزی ناحیه فولادساز‌ی و ریخته گری مداوم با ارزش بیش از ۹۶ میلیارد ریال، خرید و نصب دستگاه پیشرفته برش قراضه و خرسک با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال، بهبود و تضمین عملکرد واحد بازیابی اسید ۱ با هدف کاهش انتشار گاز‌های اسیدی، افزایش طول کوره‌های پیشگرم ۳ و ۴ و تعویض رکوپراتو رکوره‌های ۳ و ۴ پیشگرم به ارزش ۱۷۰ میلیارد ریال در ناحیه نورد گرم، تعویض رکوپراتور کوره‌های ۱ و ۲ پیشگرم نورد گرم به ارزش ۲۰ میلیارد ریال اشاره کرد. همچنین در این راستا اقداماتی همچون: نصب و راه اندازی بزرگترین سامانه تصفیه پساب به روش اولترا فیلتراسیون و اسمز معکوس در کشور جهت تصفیه پیشرفته پساب‌های تولیدی درشرکت و کاهش مصرف آ، توسعه تصفیه خانه بهداشتی جدید با ارزش ۶۹ میلیارد ریال، خرید پساب شهر‌های اطراف به ارزش ۲۲۸ میلیارد ریال، خطوط انتقال پساب به فولاد مبارکه به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال، ساخت لاگون‌های جدید برای تصفیه خانه آب به ارزش ۴۰ میلیارد ریال، احداث سایت مدرن تحویل گیری، امحا و مدیریت کلیه پسماند‌های تولیدی به ارزش ۸۳ میلیارد ریال، تهیه و نصب پوشش GCL برا‌ی دو لا گون سایت پسماند به ارزش ۲۹ میلیارد ریال، امحای پسماند‌های ویژه آسکارل به هزینه بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال امحای لجن‌های صنعتی با هزینه بالغ بر ۲۲۰ میلیارد ریال، نگاهداشت بهینه فضای سبز با هزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریا ل انجام شده است.

از جمله عملکرد موفق فولاد مبارکه در بخش محیط زیست می‌توان به کاهش مصرف آب اشاره کرد. به طوری که برداشت آب از رودخانه از ۲۹ میلیون مترمکعب به ۱۷ میلیون مترمکعب علیرغم افزایش تولید کاهش داشته است. بر این مبنا فولاد مبارکه قهرمان کاهش مصرف آب در بین فولاد سازان جهان (مصرف ۵/۳ مترمکعب آب به ازای هر تن فولاد تولیدشده) است و اولین شرکت بزرگ کشور بوده که موفق به دریافت گواهینامه نظام مدیریت محیط زیست ۱۴۰۰۱ سال ۱۳۷۶ شد. شرکت فولاد مبارکه با تکمیل تصفیه خانه‌های پساب صنعتی آب صنعتی را بازچرخانی می‌کند. همچنین قسمتی از آب خام مورد نیاز شرکت از طریق جمع آوری، انتقال و تصفیه پساب شهرستان‌های پیرامونی تامین می‌شود. این شرکت با بکارگیری روش احیا مستقیم جهت تبدیل کنسانتره به آهن خالص که از پاک‌ترین روش‌های احیای آهن است، استفاده می‌کند.

همچنین در این خصوص معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان معتقد است: شرکت فولاد مبارکه در پروژه‌های تعریف شده در کاهش مصرف آب و همچنین استفاده مجدد از پساب و فاضلاب شهر‌های زرین شهر و مبارکه و در پیشبرد اهداف زیست محیطی شهرستان و استان بسیار خوب عمل کرده است به نحوی که این موضوع کمک شایانی به عدم تخلیه پساب و فاضلاب در رودخانه داشته است.

حمیرا صفی قلی در خصوص عملکرد شرکت فولاد مبارکه در حوزه مدیریت پسماند و آلودگی معتقد است: در بخش‌های مدیریت پسماند‌های عادی و صنعتی و ویژه بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده اقدامات مناسب صورت پذیرفته و همچنان در حال انجام است. در حوزه آلودگی هوا پروژه‌های متعدد و متنوعی در اکثر بخش‌هایی که دارای مشکلات زیست محیطی است، تعریف و نسبت به ارائه برنامه زمان بندی به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مبارکه اقدام کرده‌اند که بخشی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری و بخش دیگر در حال اجرا و قسمت دیگر در حال رایزنی و انعقاد قرارداد با پیمانکاران خارجی است، بدیهی است در صورت اجرای کلیه پروژه‌های تعریف شده و به بهره برداری رسیدن آن‌ها می‌تواند بخش عمده‌ای از آلودگی‌ها مدیریت گردند.

همچنین مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه در این خصوص عنوان کرد:‌معمولا اغلب شرکت‌ها، سال‌ها پس از راه اندازی به فکر توجه به موضوعات زیست محیطی و پساب می‌افتند، ولی در این زمینه شرکت فولاد مبارکه اولین شرکتی بوده که همزمان با راه اندازی خطوط تولید، تصفیه پساب صنعتی را نیز آغاز کرد و واحد تصفیه پساب صنعتی همزمان با راه اندازی خطوط تولید در مدار قرار گرفت و این بدین معناست که شرکت فولاد مبارکه حتی یک روز نیز پساب تصفیه نشده خودش را به محیط پیرامون خود نفرستاده تا جایی‌که پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز ۱۶۰۰ هکتاری نیز مورد استفاده قرار گرفته است و در این راستا عملا واحد‌های تصفیه ما از سال ۷۲ در مدار فعالیت قرار گرفتند.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه به مسئله ضرورت آلوده نشدن آب، خاک و هوا اهتمام ویژه داشته است، افزود: ازجمله اقدامات مهم و بسیار موثری که در خطوط تولید این شرکت مورد توجه قرار گرفته و از سال‌های گذشته اجرایی شده است نصب دستگاه‌های غبارگیر در خطوط تولید بوده که در بهداشت و سلامت محیط کارکنان فولاد مبارکه و همچنین در بهبود شرایط زیست محیطی منطقه نقش و تاثیر داشته و این ناشی از این است که فولاد مبارکه بحث محیط زیست را یکی از الزامات و مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌داند و آن را با مباحث اقتصادی گره نمی‌زند.

وی با اشاره به اینکه در شرکت فولاد مبارکه سرمایه گذاری‌های بسیاری در زمینه مسائل زیست محیطی صورت گرفته است، بیان کرد: در تصمیم گیری‌های سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه، زمانی که به مباحث زیست محیطی می‌رسیم، ارزش و توجیه اقتصادی برای ما موضوعیتی ندارد، یعنی زمانی که پروژه‌ای زیست محیطی تعریف می‌شود، ما دیگر به دنبال بازگشت سرمایه نیستیم و این بدان معناست که موضوع محیط زیست از مباحث مهم فولاد مبارکه است.

نیلی در ادامه گفت: از جمله دیگر موضوعاتی که در زمینه کاهش آلودگی اتمسفر فولاد مبارکه موثر است مسئله احداث سیستم HRSG در نیروگاه گازی فولاد مبارکه بود که این پروژه هم اکنون در پایان مرحله نصب و در شرف راه اندازی است که با اجرای این پروژه سالانه در حدود ۱۴۰ هزار تن گاز گلخانه‌ای کمتر در اتمسفر رها خواهد شد، به گونه‌ای که با بهره برداری از این سیستم راندمان نیروگاه بین ۵ تا ۸ درصد ارتقا می‌یابد، یعنی در حوزه واحد‌های بخار ۸ درصد و در حوزه کل نیروگاه در حدود ۵ درصد ارتقا روند کار را شاهد خواهیم بود که این مسئله در کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و همچنین کاهش هزینه‌های شرکت کمک شایانی خواهد کرد.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه در ادامه سخنان خود گفت: موضوع دیگری که برای فولاد مبارکه مهم است موضوع آب از لحاظ استراتژیک و از لحاظ هم جوار بودن با رودخانه زاینده رود است که این مسئله برای فولاد مبارکه و منطقه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی تصریح کرد: وضعیت پساب در منطقه در سال‌های گذشته به گونه‌ای بوده که شهر‌های همجوار شرکت فولاد مبارکه پساب شهری خود را در داخل رودخانه رها می‌کردند و عملاً وضعیت آب رودخانه در پایین دست وضعیت غیر مطمئنی برای مصارف مختلف بوده است که در همین راستا، فولاد مبارکه به عنوان اولین شرکت بزرگ، تصفیه خانه‌های فاضلاب را در منطقه و شهر‌های اطراف احداث کرد و با سرمایه گذاری، کمک بسیاری به احداث و ایجاد شبکه‌های جمع آوری پساب شهری در این مناطق کرد که در نهایت با این قبیل اقدامات توانستیم از آلودگی رودخانه جلوگیری کرده و بهداشت عمومی منطقه را ارتقا بخشیم.

منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا)