تاریخ: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۴۸
کد خبر: ۲۰۴۲۶۳
عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران تاکید کرد:
‌می‌متالز - کشور ما در شرایط حساسی قرار دارد و همکاری با چین مزایایی برای ما خواهد داشت؛ ولی تصور می‌کنم مزایای این همکاری برای چینی‌ها بیش از ما خواهد بود. امیدوارم در آینده با نگاه به آنچه امروز رقم خورده، افسوس نخوریم!

به گزارش می‌متالز، اگرچه جزئیات سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین مشخص نیست؛ ولی در قسمت‌هایی از پیش نویس این سند آمده که چینی‌ها سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری در ایجاد و تجهیز مخازن نفت و گاز و پتروشیمی ایران؛ تکمیل راه آهن شرق به غرب و شمال به جنوب ایران؛ راه آهن زیارتی پاکستان، ایران، عراق و سوریه؛ توسعه سواحل و بنادر و ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی؛ توسعه مجتمع‌های کشتی سازی و لوازم خانگی؛ و... خواهند داشت. منطقا این حجم از سرمایه گذاری‌ها نیازمند مصرف برخی محصولات و تجهیزات از جمله فولاد هم خواهد بود.

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران در این خصوص بیان کرد: تا این لحظه در این مورد هیچ اطلاعاتی به انجمن فولاد نداده اند. اما معمولا چینی ها، در سرمایه گذاری‌ها و فایننس‌هایی که انجام می‌دهند، ترجیح می‌دهند برای شرکت‌ها و صنایع چین ایجاد اشتغال کنند و لذا به نظر می‌رسد حتی اگر این سرمایه گذاری چینی‌ها در ایران نیاز به مصرف فولاد هم داشته باشد، از محصولات فولادی خودشان استفاده خواهند کرد و بعید است که از فولادسازان ایرانی، فولاد بخرند و در طرح‌های خود استفاده کنند. واردات فولاد از چین برای توسعه صنایع ایران، محتمل‌ترین گزینه موجود خواهد بود؛ هر چند که فعلا در این مورد نه از سوی وزارت امور خارجه و نه وزارت صمت و نه حتی چینی ها، صحبتی با انجمن فولاد ایران نشده است. ضمن اینکه برای توسعه صنعت فولاد ایران هم ظاهرا برنامه‌هایی وجود دارد و احتمالا چین با انتقال تجهیزات از چین به ایران، از انرژی ارزان و نیروی انسانی کشور ما بهره می‌برند تا توسعه صنعت فولاد صورت پذیرد. مسلما در توسعه صنعت فولاد روی تولید محصولاتی تمرکز خواهد شد که ارزش افزوده بالاتری داشته باشد.

وی افزود: به هر حال کشور ما در شرایط حساسی قرار داشت و این همکاری مزایایی برای ما خواهد داشت؛ ولی تصور می‌کنم مزایای این همکاری برای چینی‌ها بیش از ما خواهد بود. امیدوارم در آینده با نگاه به آنچه امروز رقم خورده، افسوس نخوریم!

منبع: بورس نیوز