تاریخ: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۳۳
کد خبر: ۲۰۶۵۵۵
رییس مرکز آمار:
‌می‌متالز - رییس مرکز آمار، نرخ تورم سالانه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۰ را ۳۸.۹ درصد اعلام کرد و گفت: شاخص قیمت کالا و خدمات در فروردین ماه ۳۰۶.۱ درصد است و هر سه نرخ تورم (ماهیانه، سالیانه و نقطه به نقطه) در فروردین ۱۴۰۰ رشد داشته است.

به گزارش می‌متالز، «جواد حسین زاده» روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، افزود: نرخ تورم سالانه تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. براین اساس نرخ تورم سالیانه فروردین ماه برابر ۳۸.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد رشد داشت.

وی ادامه داد: نرخ تورم ماهانه که همان درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل بود، در فروردین ماه ۲.۷ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۴۹.۵ درصد و نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد رشد داشته است.

به گفته حسین زاده، قیمت خوراکی و آشامیدنی‌ها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳.۵ درصد، پوشاک و کفش ۵۵.۶ درصد، مسکن ۲۹.۸ درصد، بهداشت و درمان ۴۴.۳ درصد، حمل و نقل ۵۶.۳ درصد و تفریح ۶۱.۷ درصد رشد داشت.

وی گفت: میزان اجاره بها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ۹۹ رشد ۳۰.۶ درصدی و طی یک سال ۲۸ درصد افزایش قیمت داشته است.

رییس مرکز آمار با بیان اینکه خودرو در زیرگروه حمل و نقل است و به طور متوسط این گروه ۶۵.۹ درصد تورم سالانه داشت، افزود: خرید انواع خودرو در ۱۲ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ برابر ۱۰۴.۵ درصد رشد داشته و تورم نقطه‌ای آن ۸۸.۹ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.

منبع: اگزیم نیوز