تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۸
کد خبر: ۲۰۸۱۵۰
رییس اسبق نهاد ناظر بازار سرمایه مطرح کرد:
‌می‌متالز - رییس اسبق نهاد ناظر بازار سرمایه با اعلام ویژگی‌های اوراق گام، خواهان رفع ایرادات این ابزار جدید از طریق تعاملات سازمان بورس و بانک مرکزی شد.

به گزارش می‌متالز، علی صالح‌آبادی با اشاره به راه‌های تحقق شعار سال و اهمیت اوراق گواهی اعتبار مولد موسوم به گام اعلام کرد: بازار سرمایه می‌تواند نقش بسیار مهمی در تحقق شعار سال داشته باشد. حمایت از تولید دارای جوانب و زوایای مختلفی است که یکی از این زوایا وابسته به تامین مالی بخش تولید است. در بخش تامین مالی تولید، بازار پول و سرمایه نقش مهمی را بر عهده دارند تا بتوانند از این طریق مساله تامین مالی را به نحو مطلوب انجام دهند.

سرمایه گذارانی که به دنبال خرید اوراق هستند به دلیل سلایق و درجه‌های ریسک پذیری مختلفی که دارند باید قادر به انتخاب ابزار مورد نظر باشند و شرکت‌ها بتوانند برای نیاز‌هایی که متناسب با بخش تولید هستند ابزار متناسب را منتشر و بتوانند از بازار سرمایه تامین مالی کنند. بازار سرمایه باید نقش را در تامین مالی تولید بیش از گذشته تقویت کند که این موضوع نیازمند ابزارسازی است.

ابزار‌های موجود دارای صلاحیت هستند و کمک زیادی در تامین مالی‌ها داشته، اما همچنان بازار سرمایه نیازمند ابزارسازی است. اوراق گام به عنوان نکته مثبتی تلقی می‌شود که نیاز است از طریق آن مشکلات موجود مرتفع شود و در بازار سرمایه با همکاری بازار پول توسعه پیدا کند. فعالیت این اوراق بدین شکل است که شرکتی مواد اولیه مورد نیاز را خریداری می‌کند، اما فروشنده مواد اولیه، اطمینان ندارد آیا تا دو ماه آینده به پول خواهد رسید یا خیر. براین اساس آن‌ها می‌توانند به بانک مراجعه کنند و بانک طبق شناختی که از خریدار مواد اولیه دارد، خریدار را مقابل فروشنده مواد اولیه تضمین می‌کند و اوراق را در اختیار فروشنده قرار می‌دهد.

فروشنده محصول می‌تواند اوراق را در بازار سرمایه تنزیل کند و پولی را که قرار بود سه ماه آینده از خریدار دریافت کند بصورت نقد از طریق بازار سرمایه دریافت خواهد کرد. نقش بازار سرمایه در تامین مالی، بلندمدت بوده، اما در صورت ورود هر چه زودتر اوراق گام به بازار سرمایه، می‌توان تامین مالی کوتاه مدت یا تامین سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی را در بازار سرمایه در دستور کار قرار داد.

نقش بازار سرمایه در تامین مالی با این ابزار تقویت خواهد شد. ایرادات وارد شده به این ابزار باید از طریق تعاملاتی که بین سازمان بورس و بانک مرکزی صورت می‌گیرد برطرف تا هر چه زودتر این ابزار در بازار سرمایه راه‌اندازی شود.

منبع: بورس پرس