تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۲۱
کد خبر: ۲۰۸۱۵۹
معاون وزیر صمت اعلام کرد؛
‌می‌متالز - معاون وزیر صمت و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضمن ارائه گزارش مختصری از اجرای طرح نظارتی نوروز امسال، میزان بازرسی‌های انجام شده در بازه زمانی پانزدهم بهمن ماه ۱۳۹۹ تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری را بیش از ۷۰۰ هزار مورد اعلام کرد.

به گزارش می‌متالز، عباس تابش با بیان این مطلب افزود: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در راستای تدابیر متخذه و سیاست‌ها حوزه نظارت و بازرسی، طرح نظارتی ویژه نوروز ۱۴۰۰ به روال سال‌های گذشته در سراسر کشور به اجرا درآمد.

وی، آرامش و ثبات بیشتر دربازار، جلوگیری از هرگونه گرانفروشی و کم‌فروشی در عرضه کالا‌ها و ارائه خدمات، نا امن سازی فضا برای متخلفین و سودجویان را از جمله ویژگی‌های طرح نظارتی ویژه نوروز امسال عنوان کرد.

رییس سازمان حمایت در ادامه، به بیان بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده سازمان جهت اجرای بهینه طرح مذکور پرداخت و اظهار داشت: سازمان حمایت در راستای ایفای وظایف قانونی خود در ایام موصوف با مشارکت موثر در جلسات کارگروه تنظیم بازار و ارائه نظرات و پیشنهادات و راهکار‌ها با نگاه پیشگیرانه مبتنی بر رفع موانع تنظیم مطلوب بازار اقلام اولویت دار و روان سازی عرضه، توام با تامین متناسب با نیاز بازار مصرف توسط دستگاه‌های ذیربط اهتمام داشته و تمام موارد را پیگیری کرده است.

به گفته تابش؛ همکاری و هماهنگی‌های صورت گرفته درخصوص تامین و نظارت بر توزیع اقلامی نظیر گوشت مرغ، میوه تنظیم بازار، شکر و تخم مرغ با قیمت تعادلی برای ساماندهی بازار مصرف توام با مراقبت از بازار سایر اقلام پرمصرف نظیر پوشاک، کیف و کفش، شیرینی و شکلات و رصد و پایش خدمات مرتبط از جمله خدمات قالیشویی و خشکشویی را می‌توان از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این ایام برشمرد.

رییس سازمان حمایت در ادامه، آخرین آمار‌های دریافتی مربوط به بازرسی‌های این ایام را اعلام کرد و گفت: طبق جمع بندی عملکرد بازرسی سازمان‌های صمت استان‌ها در طول برگزاری طرح مذکور، مجموعاً تعداد ۷۰۴ هزار و ۲۳۴ مورد بازرسی از واحد‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی انجام شده است.

تابش گفت: این بازرسی‌ها، منجر به تنظیم ۶۰ هزار و ۶۹۸ فقره پرونده تخلف در خصوص ۷۹ هزار و ۱۶۰ تخلف احرازی جمعاً به ارزش ۶۵۴۷ میلیارد ریال شده است.

وی افزود: ضمناً، از مجموع بازرسی‌های انجام شده، گروه اقلام پروتئینی شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، ماهی و تخم مرغ با ۸۹۸۳۱ مورد، نان با ۵۶۲۰۴ مورد و روغن نباتی با ۳۳۲۰۷ مورد بیشترین بازرسی‌ها را به خود اختصاص داده اند.

رییس سازمان حمایت با اشاره به ضرورت استمرار و تقویت روند بازرسی‌ها در هفته‌های اخیر، خاطر نشان کرد:جمع بندی اقدامات صورت گرفته موید تمرکز عمده فعالیت‌های بازرسی و نظارت در خصوص کالا و خدمات اولویت دار بوده به طوری که بیش از ۷۰ درصد از بازرسی‌ها معطوف به این بخش بوده است.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: به دلیل قرابت ایام ماه مبارک رمضان با نوروز سال جاری، طرح نظارتی مذکور طبق پیش بینی‌های انجام شده و اتخاذ تدابیر همه جانبه و کنترل و نظارت مستمر بر عرصه‌های فعالیت اقتصادی به ویژه در حوزه تنظیم بازار کالا‌های اساسی از جمله گوشت مرغ، روغن، شکر و... تا پایان این ماه تداوم دارد.

منبع: شاتانیوز