تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۴۴
کد خبر: ۲۰۸۱۶۴
‌می‌متالز - سرعت کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز درحالی از عصر دیروز افزایش یافته است که احتمالاً قیمت دلار تا پایان معاملات امروز به کانال ۲۲ هزار تومان بازگردد و سکه نیز افت محسوسی داشته باشد.

به گزارش می‌متالز، خوش بینی‌ها به مذاکرات وین موجب شده تا همزمان با آغاز دور جدید این مذاکرات استارت کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز زده شود و این روال همچنان در بازار ادامه داشته باشد.

همزمان با افزایش خوش‌بینی‌ها به نتایج مذاکرات وین، ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز با شتاب بیشتری طی می‌شود و آنطور که فعالان بازار پیش بینی می‌کنند، احتمال ثبت رکورد‌های پایین برای سکه و دلار در روز جاری وجود دارد.

قیمت دلار که چند هفته‌ای در کانال ۲۳ هزار تومان درجا می‌زد و نهایتاً بین ۲۳ هزار و ۶۰۰ تا ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان در نوسان بود از عصر دیروز با شتاب بیشتری سیر نزولی را طی می‌کند و همین امر باعث شده تا بازار‌های بگویند احتمالاً تا پایان معاملات امروز باید شاهد دلار ۲۲ هزاری در بازار باشیم.

در بازار سکه نیز ریزش قیمت‌ها در حالی ادامه دارد که قیمت سکه که پیش از این در کانال ۱۰ میلیون تومان در نوسان بود از اواخر هفته گذشته با کاهش محسوس همراه شود و به کانال ۹ میلیونی بازگردد. احتمالاً در صورت ادامه روند نزولی قیمت دلار، قیمت سکه نیز در روز‌های آتی شاهد کاهش بیشتر خواهد بود.

فعالان بازار ارز از کاهشی بودن جو بازار می‌گویند و تأکید دارند هر روز بر تعداد فروشنده‌ها در بازار ارز اضافه می‌شود و همین امر نیز باعث شده تا سیر نزول قیمت‌ها با شتاب بیشتری همراه شود.

صراف‌های خیابان فردوسی می‌گویند: هم در سامانه نیما و هم در بازار آزاد فروشنده‌ها زیاد شده‌اند و خریداری در بازار برای ارز وجود ندارد. اگر همین روال ادامه داشته باشد باید منتظر کاهش شدید قیمت‌ها در بازار باشیم.

بازاری‌ها می‌گویند که در سامانه نیما نیز صادرکنندگان و فعالان اقتصادی که نیاز به ارز دارند، دست نگه داشتند تا بازار به ثبات برسد و بعد نسبت به خرید اقدام کنند. در بازار آزاد نیز از آنجایی که اختلاف خرید دلار آزاد و صرافی‌های بانکی به حداقل رسیده دیگر شاهد صف خرید ارز دولتی به منظور کسب سود از محل آربیتراژ نرخ نیستیم.

گفتنی است، در معاملات امروز بازار ارز قیمت دلار ۱۲۰ تومان کاهش یافت و قیمت یورو افت ۲۸۰ تومانی داشت. قیمت دلار عمده در بازار متشکل ارزی صبح شنبه ابتدا ۲۲ هزار و ۸۴۳ تومان ثبت شد و در نیمه روز به ۲۲ هزار و ۸۳۴ تومان رسید.

قیمت دلار خرده فروشی (سنا) نیز در صبح امروز ۲۳ هزار و ۷۱ تومان اعلام شد و در نیمه روز ۲۳ هزار و ۶۳ تومان ثبت شد. قیمت یورو در بازار متشکل امروز ابتدا ۲۷ هزار و ۶۴۳ تومان ثبت شد سپس در نیمه روز با کاهش ۴۴ تومانی به قیمت ۲۷ هزار و ۵۹۹ تومان رسید. قیمت یورو سنا نیز ابتدا ۲۷ هزار و ۹۲۰ تومان اعلام شد و در نیمه روز ۲۷ هزار و ۸۷۵ تومان ثبت شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم