تاریخ: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۲۱
کد خبر: ۲۰۸۳۳۹
چرا همچنان چراغ قرمز در بازار روشن است؟
‌می‌متالز - مشکل اصلی بازار سرمایه در این روز‌ها نبود نقدشوندگی است که این موضوع ارتباط مستقیمی با دامنه نوسان نامتقارن دارد، به جز این، مشکل خاص دیگری در بازار وجود ندارد، اما خود این موضوع باعث می‌شود تمام عوامل مثبت بازار اعم از بنیادی و غیربنیادی تحت تأثیر قرار گیرد و شاهد شرایط فعلی بازار باشیم.

به گزارش می‌متالز، برای برون رفت از این شرایط و به تعادل رساندن بازار لازم است که بحث دامنه نوسان اصلاح شود.
یکی اینکه از نامتقارن بودن خارج و متقارن شود و ثانیا اندکی درصد را زیادتر کنند تا بازار به تعادل برسد. مهمترین مؤلفه بازار سرمایه نقدشوندگی است و تا وقتی نقدشوندگی اصلاح نشود به هر میزان که از نظر بنیادی ارزشمند باشد نمی‌تواند خیلی بازار موفقی باشد. زیرا برای یک دارایی قبل از اینکه ارزش و قیمت مهم باشد، نقدشوندگی مهم است. اینکه اصلا آن دارایی قابل معامله و خرید و فروش است یا خیر؟ و درصورت معامله به سراغ گام بعد می‌رویم که در این مرحله باید پرسید که آیا در حال حاضر این دارایی ارزنده است یا خیر؟
راهکار دوم مربوط به درون بازار است، الزام تزریق پول و منابع از سوی دولت، اجرا شدن قانون صندوق توسعه ملی و ... این‌ها موارد خارج از بازار است، اما در داخل بازار به نظر می‌رسد بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها که مبلغ قابل توجهی اوراق بدهی و اسناد خزانه سرمایه‌گذاری کرده‌اند به‌راحتی می‌توانند این اوراق را تبدیل به سهام کنند که نه تنها سودآوری آن کمتر از بازدهی اوراق نخواهد بود بلکه به نظر می‌رسد بیشتر هم باشد. این خود نشان می‌دهد از طریق افزایش تقاضا در بازار و هم از طریق سیگنالی که بازار می‌دهد شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها که در کار بازار سرمایه به طور عمده تخصصی هم هستند شروع به خرید می‌کنند که می‌تواند در کوتاه‌مدت اقدام مؤثری باشد.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه

منبع: صدای بورس