تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۱۱
کد خبر: ۲۰۸۳۷۰
‌می‌متالز - رویترز با اشاره به روند صعودی تولید نفت ایران اعلام کرد تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش می‌متالز، نتایج یک بررسی از رشد تولید اوپک در ماه آوریل خبر داد افزایش عرضه نفت از سوی ایران باعث خنثی شدن کاهش غیرداوطلبانه و داوطلبانه دیگر اعضای این گروه شده است. این امر نشانه‌ای دیگر از بهبود صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۱ است.

این بررسی توسط رویترز نشان داد که سازمان اوپک با ۱۳ کشور عضو در آوریل ۲۵.۱۷ میلیون بشکه در روز تولید کردند که در مقایسه با ماه مارس ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. به غیر از فوریه، تولید از ماه ژوئن ۲۰۲۰ هر ماه افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران در حال افزایش است این در حالی است که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که در نهایت می‌تواند نفت بیشتری را به بازار وارد کند، در حال انجام است.

آمار‌ها نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه آوریل ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته و به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. افزایش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل بالاترین رقم افزایش تولید نفت یک عضو اوپک در این ماه است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ژانویه کار خود را آغاز کرد و متعهد شد که دوباره به این توافق نامه بپیوندد.

تاکنون، اوپک و متحدانش موسوم به گروه اوپک پلاس، درباره ایران ابراز نگرانی نکرده اند و از ماه می‌برنامه افزایش تولید خود را پیش خواهند گرفت.

دانیل گربر، مدیر عامل پترو-لجستیک، یک شرکت مشاوره که محموله‌های نفتی را پیگیری می‌کند، در ماه جاری به رویترز گفت: روند افزایشی صادرات نفت که ما از ایران می‌بینیم به طور کلی ادامه دارد.

به امید بهبود تقاضای نفت، اوپک پلاس این هفته طرحی را برای برداشتن بیشتر محدودیت‌های تولید در سال ۲۰۲۰ در ماه مه تأیید کرد.

عربستان سعودی نیز از ماه مه شروع به برداشتن کاهش داوطلبانه اضافی خود که در فوریه، مارس و آوریل انجام شده است، خواهد کرد.

ایران، به همراه دیگر اعضای اوپک، یعنی لیبی و ونزوئلا، از کاهش تولید معاف هستند، بنابراین تغییرات در تولید آن‌ها بر میزان انطباق با توافق کاهش تولید تأثیر نمی‌گذارد.

 

منبع: ایران پترونت