تاریخ: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۹
کد خبر: ۲۰۸۶۲۸
‌می‌متالز - آمار‌های منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد صدور پروانه‌های صنفی در سال ۹۹ در هم‌سنجی با سال پیش ۵۸.۲ درصد افزایش را تجربه کرده است.

به گزارش می‌متالز، براساس آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۴۲۰ هزار و ۶۷۵ فقره پروانه صنفی در سال ۹۸ صادر شده بود در حالی که در سال ۹۹ به ۶۶۵ هزار و ۶۰۷ فقره رسید که ۵۸.۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در این مدت با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب‌وکار‌ها با تعطیلی و محدودیت رو به رو بوده‌اند و در این شرایط، افزایش صدور پروانه‌های صنفی نشان از تغییر مشاغل و روی آوردن برخی کسب و کار‌ها به فعالیت‌های صنفی دارد.

از سوی دیگر، به دلیل رشد کسب‌و کار‌های اینترنتی و فعالیت‌های مجازی برای فروش اقلام مختلف گواهی، امضای الکترونیکی رشد ۲۲۴.۲ درصدی را تجربه کرده که البته مجازی شدن فعالیت‌های تجاری در سامانه جامع تجارت نیز در این افزایش بی تاثیر نبوده است.

۱۸۱ هزار و ۸۵۸ فقره گواهی امضای الکترونیکی در سال ۹۸ صادر شده بود که این رقم در سال ۹۹ به ۵۸۹ هزار و ۵۵۴ فقره رسیده است.

همچنین دریافت نماد اعتماد الکترونیکی رشد ۱۵۰.۸ درصدی را تجربه کرده و از ۱۳ هزار و ۱۷۷ فقره در سال ۹۸ به ۳۳ هزار و ۴۴ فقره در سال ۹۹ رسیده است.

کاهش ۳۱ درصدی صدور کارت بازرگانی

از اوایل سال ۹۹، کارت بازرگانی و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از موضوعات مهم مطرح شده بود. بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت در بخش‌نامه‌هایی اعلام کردند که در صورت ایفا نشدن تعهدات ارزی تجار، کارت بازرگانی آنان تعلیق و سپس باطل می‌شود.

از سوی دیگر، با آغاز فعالیت گسترده سامانه جامع تجارت، صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی به‌طور رسمی از این طریق ممکن شد و البته بسیاری از بازرگانان با مشکلاتی روبه‌رو شدند و این شرایط موجب شد که صدور کارت بازرگانی ۳۱.۵ درصد کاهش یابد.

مطابق آمارها، هفت هزار و ۵۶۸ کارت بازرگانی در سال ۹۸ صادر شده بود که این رقم در سال ۹۹ به پنج هزار و ۱۵۸ فقره کاهش یافت.

یکی از اهداف دولت دوازدهم کاهش زمان صدور مجوز‌ها بوده است که از طریق انتقال فعالیت‌ها به فضای اینترنت ممکن می‌شود.

سامانه جامع تجارت به عنوان فضایی برای فعالیت‌های تجاری تدارک دیده شده است و تمام روند لازم برای صادرات و واردات از این طریق انجام می‌شود.

رییس‌جمهوری نیز تاکید کرده است: دولت با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت بسیاری از مسائل و مشکلات تجاری ناشی از شفاف نبودن، انحصارگرایی، ناهماهنگی در امور صادرات و واردات را مرتفع کرده و این سامانه علاوه بر اینکه موجب شفافیت اطلاعات، تسهیل تجارت و رفع موانع تجارت فعالان اقتصادی می‌شود، بلکه مانع از قاچاق کالا و فساد اقتصادی خواهد شد.

همزمان با پیوستن نهاد‌های مربوطه به سامانه جامع تجارت، همه فعالیت‌های مرتبط با تجارت امکان‌پذیر می‌شود و همه افراد باید پاسخگوی عملکرد خود در تجارت باشند.

منبع: اگزیم نیوز