تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۴۵
کد خبر: ۲۱۰۶۱۲
محسن زنگنه:
‌می‌متالز - محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به عرضه محصولات معدنی در بورس کالا اعلام کرد: با ورود محصولات معدنی به بورس کالا، شفافیت در کل زنجیره فولاد کشور سایه می‌اندازد و با کل حلقه‌های تولید فولاد با یک رویکرد رفتار می‌شود؛ این اتفاق به سود تولید بوده و رانت را به کلی از زنجیره فولاد حذف می‌کند.

به گزارش می‌متالز، زنگنه اظهار داشت: خوشبختانه شاهد بهبود روند‌ها در حوزه فولاد کشور هستیم به طوریکه با عرضه سنگ آهن و سایر محصولات معدنی یک رویه مطلوب و منطقی بر کل زنجیره حاکم شده و دیگر خبری از رانت در یک بخش خاص نخواهد بود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید شرایط عرضه گسترده محصولات معدنی در بورس کالا فراهم شود، بیان کرد: زیرساخت‌ها برای این اقدام آماده است و امیدواریم با استمرار این عرضه‌ها به زودی چتر شفافیت بر کل زنجیره فولاد سایه بیاندازد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی از محصولات بالادستی تولید فولاد هستند، تصریح کرد: از آنجایی که این مواد استراتژیک بوده و حجم اشتغال زایی و تولید بالایی را به خود اختصاص داده اند، بنابراین با ایجاد یک روال منطقی و اقتصادی زمینه رشد سرمایه گذاری و اشتغال در این بخش را افزایش داد که عرضه در بورس کالا در این زمینه نقش پررنگی خواهد داشت.

زنگنه در پایان گفت: یکی از مزایای بزرگ عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس کالا این است که امکان سیاست گذاری صحیح را به مسوولان می‌دهد به طوریکه ایجاد یا لغو تعرفه و محدودیت‌های صادراتی را به مراتب کارآمدتر از گذشته می‌کند، زیرا همه آمار‌های تولید و مصرف، واقعی می‌شود.

منبع: بورس کالای ایران