تاریخ: ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۷
کد خبر: ۲۱۳۱۵۴
‌می‌متالز - وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که همکاری میان ریاض و مسکو شامل حوزه انرژی هسته ای، به ویژه مشارکت روسیه در ساخت چندین راکتور در عربستان می‌شود.

به گزارش می‌متالز، عبدالعزیز بن سلمان آل سعود، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که همکاری میان ریاض و مسکو شامل حوزه انرژی هسته ای، به ویژه مشارکت روسیه در ساخت چندین راکتور در عربستان می‌شود.

پایگاه خبری "اخبار آل سعودی" روز جمعه به نقل از این وزیر گفت: همکاری با روسیه شامل حوزه انرژی هسته ای، طراحی و ساخت راکتور در این کشور پادشاهی است.

در تاریخ ۲۵ مه، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در جلسه کمیسیون بین دولتی روسیه و عربستان سعودی اعلام کرد که مسکو در زمینه انرژی هسته‌ای در کشور‌های ثالث به ریاض پیشنهاد همکاری می‌دهد، به ویژه برای طراحی پروژه‌های نیروگاه هسته‌ای با راکتور‌های کم قدرت.

وی تاکید کرد که روسیه در ساخت بلوک‌های کوچک راکتور برای نیروگاه‌های هسته‌ای آبی و زمینی دارای تجربه است و این کشور آماده است در صورت وجود علاقه در این زمینه به عربستان سعودی پیشنهاداتی ارائه کند.

علاوه بر این، شرکت دولتی روس اتم Rosatom در حال حاضر در مناقصه ساخت نیروگاه هسته‌ای با بازده بالا در عربستان سعودی مشارکت می‌کند. این شرکت روسی اولین مراحل بررسی را پشت سر گذاشته و پیشنهاد خود را ارائه داده است.

عربستان سعودی در حال حاضر به دنبال یک شرکت برای ساخت دو بلوک انرژی برای اولین نیروگاه هسته‌ای خود می‌باشد.

شرکت روس اتم پیشنهاد خود را در فوریه ۲۰۱۸ ارسال کرد. شرکت‌هایی از ایالات متحده، چین، کره جنوبی و فرانسه در کنار این شرکت روسی پیشنهاد‌هایی ارائه کرده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم